i7 7700K İşlemcinin Dengesiz Çalışması ve Ani Sıcaklık Değişimi

Karantina

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
[font=Georgia,]Arkadaşlar merhaba. Öncelikle sistemim:[/font]
  • İşlemci: i7 7700K
  • Ekran Kartı: Evga GTX 970
  • Soğutma : Cooler Master Seidon 240v Sıvı Soğutma
  • Ram: 16 GB 2x8 3600MHz Gskill
  • Anakart: Asus Gstrix z270e Gaming
[font=Georgia,]Başlıkta belirttiğim gibi işlemci ani ısınmalar yapmaya başladı çok ufak oyunlarda hatta Chrome'da uzun süre dolandıktan sonra bile sistem ikaz vermeye başladı. Çekirdek ısı değerleri aşırı dengesiz bir şekilde inip çıkmakta.[/font]

[font=Georgia,]Kasada son yaptığım temizlikten sonra böyle olmaya başladı o zamanlar Zalman 14x soğutucu bulunmaktaydı elimde macunu değiştirdim soğutucunun ayaklarını kontrol ettim ama bir sıkıntı bulamadım ama sıcaklık değerleri aynı bir şekilde devam etti. Sürekli tak çıkar yapılacak bir soğutucu olmadığı için bunaldım ve bir kenara koyup gittim sıvı soğutma aldım. Aldım ama yine değişen bir şey yok... İşlemcide bir istikrarsızlık var ve nedenini bir türlü çözmüş değilim.[/font]

[font=Georgia,]BIOS ayarlarında oynama yok her şey otomatik modda devam ediyor, bilgisayarda dengeli modda çalışıyor.[/font]

[font=Georgia,]Kasada 7 Adet fan bulunmakta, bunlardan 2'si kasanın ön dış tarafında, 2'si ön iç tarafta sıvı soğutma fanları, 2 dış 2 iç olacak şekilde. 1 Arka tarafta 2 de üst tarafta bulunmakta.[/font]

[font=Georgia,]Öndeki fanlar içeri, üstteki ve arkadaki fanlar havayı dışarı vermekte.[/font]

[font=Georgia,]Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyor, iyi forumlar diliyorum.[/font]

jyROZL.jpg

76ZnzL.jpg

G9XA8b.jpg

p6V3Zo.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Sıvı soğutma pompası düzgün çalışıyormu dinledinizmi pompayı çalışınca sıvı akış sesi gelir pompadan. Pompa bağlantısını hangi sokete yaptınız buda önemli eğer Pompa için özel bir soket yok ise CPU Fan bağlantısına Pompayı OPT Fan bağlantısına ise Pompa fanlarını bağlamalısınız. Birde işlemcinizin macununu yeniledinizmi? Çok ince bir tabaka olarak sürmeniz gerekir macunu kalın ve eşit sürülmez ise ısı dağılımı olmaz. Eğer yenilediyseniz macununuzun adını ve modelini yazarmısnınız.

KS

Karantina

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sıvı soğutma pompası düzgün çalışıyormu dinledinizmi pompayı çalışınca sıvı akış sesi gelir pompadan. Pompa bağlantısını hangi sokete yaptınız buda önemli eğer Pompa için özel bir soket yok ise CPU Fan bağlantısına Pompayı OPT Fan bağlantısına ise Pompa fanlarını bağlamalısınız. Birde işlemcinizin macununu yeniledinizmi? Çok ince bir tabaka olarak sürmeniz gerekir macunu kalın ve eşit sürülmez ise ısı dağılımı olmaz. Eğer yenilediyseniz macununuzun adını ve modelini yazarmısnınız.

Merhabalar, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Pompadan ses gelmiyor ama ellediğimde içerisinde su akışını hissedebiliyorum ayrıca pompalar sabitti kendim bağlamadım direk taktim. Macunu yeniledim elimde olan macun yerine coolermasterin gönderdiği füme renkli macunu kullandım ama birşey değişmedi. Macunu bezelye tanesi kadar işlemcinin üzerine koyup soğutucuyu o şekilde yerleştirdim. Bu işlemi birkaç defa tekrarladım çünkü bundan önce farklı soğutucum vardı. Fakat her soğutucuyu ayırmamda macun durumunu gözle kontrol ettiğimde macunda sıkıntı gözükmüyor güzelce yayılı duruyordu. İşlemciyi ilk işlemden beri soketinden çıkarmadım buna gerek görmedim çıkarıp takmam birşeyi değiştirir mi acaba.

BLg7Pv.jpg

Buda ufak bir video

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
İşlemciyi çıkartmanıza gerek yok birşey değişmez. Şöyle bir sorum olucak pompa bağlantısının takılı olduğu soketi BIOS üzerindeki fan kontrol ayarları bölümünden en yüksek devire alın sadece pompayı bağladığınız soketi fanları değil. Akışın yeterli olduğunu düşünmüyorum. Birde sistemde virüs taraması varmı bunu kontrol edin arkaplanda bir virüs sistemi yoruyor olabilir.

KS

Karantina

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sisteme bu olayların başında kapsamlı bir virüs taraması yaptım fakat herhangi bir sonuc bulunamadı. Dün normal takılırken 2 adet tehtit algılandı kontrol altına alındı diye bildirim oluştu. Birde Pc boşta iken sıcaklık bir anda çekirdeklerden birinde 60 derecelere çıkıyor ve fanlar otomatik çalısıyor sonra 30-37 arasına geri düşüyor. Ani çıkışlar yapıp duruyor birşey çalışmazken.

Bios olayını şimdi deneyip tekrar yazacağım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Bu ani sıcaklık değişim olayları bence virüs kaynaklı o bulunan 2 virüs gibi başkalarıda olabilir. Antivirüsünüzün günlüklerini kontrol edin ve bulduğu tehtitlere bakın önce o 2 adet bulunan virüsü günlüklerden bulun ve o vürüslerin bulunduğu yer eğer Windows klasörü değilse tekrar taratın ve bu sefer karantinaya almasın sil deyin. Başka var ise günlüklerde onlarada aynı işlemi uygulayın.

KS

Karantina

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Pc de bulunan cpu cha1 cha2 sıvı soğutmanın fanları. Cpu kendisinin cha 1 ve 2 fanlarının bunlar 700rpm ile calısıyordu biosta oldugundan dolayı sanırım. Diğer 5 adet fan ise direk güç kaynağına bağlı olarak çalısmakta kasanın kendi özelliği. Tekrardan bi virüs taraması yapmayı deneyeceğim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Virüs taraması yap tamam ama söylediğim şeyi yaptınmı pompa bağlantısını diyelimki CPU Fan 'a bağladın fan ayarları bölümünde CPU Fan 'ı en yüksek devire alki pompaya tam güç gitsin.

KS

Karantina

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bios üzerinde bunu yaptım fanlar tam yükte çalıstı 4-5 dakika sonra normale döndürdü sonrasında zaten belirttiğim gibi devam etti. Komple virüs taraması yaptım(çevrimdışı) herhangi birşeye rastlanmadı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Bulunan virüsler var dedin söylemiştim antivirüs günliklerinden dosyalara bak sislinmedi dedi karantinaya alınmış yani hala sisteminde virüs var işlemsiz tutuluyorlar ama o dosyaların engellediği şeyler sistemin yük altına girmesine sebep olabilir. O dasyalara bak ve Windows klasöründe değilse antivirüse sildir. Umarım anlatabilmişimdir. Birde ben sana pompaya sadece fan ayarlarında tam yükte çalışması için ayar yap demiştim sadece pompaya bu ayarı yaptığın zaman fanlar filan etkilenmez yalnış yapmışsın. Neyse kalsın öyle sistemsel bir hatan var karantinaya alınan virüsler vs. bence sebep dediklerimi yap olmaz ise temiz bir format at PC 'ne. Birde bana görev yöneticisinden bir resim at CPU yüküne göre sıralama yapıp. Bakalım ne yük bindiriyor sistemede sıcaklık artıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri