Çözüldü i9 10900k vs i9 10850k

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Evet arkadaşlar sorum şudur;

İntel neden bir i9 10900k çıkardıktan yaklaşık 3 ay sonra i9 10850k çıkarmıştır?

Dipnot: Dikkat ederseniz bir daha böyle bir şeye girişmemiştir. Ve şu an i9 10850k resmi satıcı bulamazsınız.

Bu konuda duyum olur bilgisi olur bizimle paylaşabilir mi? Ben neden olduğunu biliyorum ve bu konunun sonuna yazacağım fakat sizi de merak ettiğim için soruyorum.

KS

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Fikir olarak şöyle düşünüyorum performans dan kısıp fiyatı düşürüp parayı kırmaya çalışıldı.
Farklı bir bakış açısı ama ondan ötürü değil. Baktığımız zaman 0.10ghz bir sapma var iki işlemci arasında :)

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
35 dolar farkla uygun i9 10900k uygun halini çıkarmışlar. Fiyat farkı içinde 100 mhz daha düşük versiyon diye tanıtıldı. Muhtemelen silikon kalitesi daha düşük ürünler için oluşturdukları pazarlama taktiğidir.

KS

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
35 dolar farkla uygun i9 10900k uygun halini çıkarmışlar. Fiyat farkı içinde 100 mhz daha düşük versiyon diye tanıtıldı. Muhtemelen silikon kalitesi daha düşük ürünler için oluşturdukları pazarlama taktiğidir.
Aslında biraz benzerlik var fakat tam olarak öyle de değil. Mesela ben sistemi topladım sisteme işlemci takamadım bu sorundan ötürü o derece önemli bir durumdu. Fakat i9 10850k o yüzden piyasaya çıkmadı.

Yada Üretildikten sonra performansı düşük olan i910900k işlemcileri i910850k olarak sattılar.
performans konusuyla ilgili değil baktığın zaman iki işlemci de eş değerler. Fakat i9 10900k bir kusuru var. O kusur sence nedir?

KS

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Evet, arkadaşlar şimdi gerçeği açıklamanın vakti geldi.

İntel i9 10900k çıkardığı zaman diliminde ben sistemi mi toplamış işlemciyi alacaktım. Fakat alma durumum 3 haftayı geçince bir duyum aldım ve bu duyumun gerçekliğini öğrenmem için kaliforniya da çalışan bir arkadaşım var microcipler üzerine çalışıyor uzun zaman oldu hem hal hatır sorayım hem de nedir bu duyum gerçek mi öğreneyim dedim. Arkadaşı aradım(internetten) dedim ki i9 10900k alacağım işlemci hakkında duyumlar var bozuk vs gibi gerçekten böyle bir şey var mı diye sordum. Dedi saçmalama öyle şey mi olur ama sen bu işlemci de ne yapacaksın dedi bana. Dedim daha çok yazılım falan yapacağım o zaman bana biraz vakit ver mühendislik departmanında çalışan arkadaşlara bir sorayım dedi. Aradan 2 gün geçtikten sonra arkadaşla yine konuştuk ve bana dedi ki işlemciyi alma yazılımcı mühendislerin kitabına uymuyor, oyun oyna render işleriyle uğraş ama yazılım yapamazsın onun için biraz bekle 2 ay falan arge departmanı yeni bir işlemci hakkında çalışıyor yakında duyum gelir onu alırsın. Tamam dedim bende herkese diyorum ki intel i9 10950k çıkaracak onu bekliyorum.
Tabi çok geçmeden intel tarafından bir sızıntı gündeme vurdu 10850k işlemci. Bu işlemcinin duyumunu alınca arkadaşı yine aradım dedim ki senin dediğin işlemci bu mu diye evet dedi o dur. Bunda o sıkıntı var mı yok dedi. Peki ne değişti dedi.
Aslında 10900k kusursuz bir işlemci sadece yeni teknoloji adı altında deneyimsiz olduğu için yazılım yapan kişileri atladırlar bu konu da gelecek işlemci yazılım ve oyun için birebir fakat 10900k kötülememek için uygun fiyata çıkaracaklar ki intel bünyesine leke gelmesin diye. Zaten 10900k alan yüz kişiden biri yazılımla uğraşır o nedenle çok da baş ağrıtmadı sadece 17 tane şikayet geldi onun üzerine mühendislik departmanı harekete geçti. Haliyle sordum arkadaşa nasıl bir teknoloji bunu engelliyor neydi kusuru. Dedi ki ;
İntel işlemcinin içine kötü yazılımlara karşı program atadı(Intel® Trusted Execution Teknolojisi) bunun sayesinde yazılımcıların yaptığı yazılımları kötü program olarak görüyor ve hata kodu çıkarıyor. 10850k da bu programı sildiler. aradaki fark budur dedi arkadaş tabi bende çok meraklıyım bu konuda araştırmaya başladım. Tabi i9 10850k çıktığından 1 hafta olup olmadı işlemciyi aldım. Bir arkadaşımda işlemci alacaktı o beni dinlemedi o da 19 10900k yı aldı.

Ben işlemciyi aldıktan yaklaşık 4 ay sonra i9 10900k yı alan arkadaş arıyor beni ya mami(muamma) bir yazılım yazıyorum çalıştır komutu verince kod hatası alıyor bir türlü olmuyor kodu sana yollasam bakar mısın, belki sen bulursun hata kodunu ben bir türlü bulamadım. Tamam yolla bakayım. Arkadaş kodu attı çalıştırdım oldu hata kodu falan bulmadı. Aradım dedim ki hata kodu falan yok video çektim attım ya nasıl olur sende çalıştırıyor bende çalıştırmıyor delireceğim.
Dedim ki arkadaşa oğlum sen beni zamanında dinlemediğin için bu ağrıyı çekiyorsun senin işlemcin yazılım koruyor ondan hata koduna düşüyorsun, git intele şikâyet et i9 10850k ile değiştirmeyi talep et bir şeyler yap yoksa o işlemci ile yazılımı unut :)
Arkadaş işin içinden çıkamayınca çalıştığı yerden bilgisayar istedi sorunu kökten çözdü.
Kısacası arkadaşlar iki işlemci arasındaki tek fark biri yazılım yapabiliyor oyun oynayabiliyor diğeri oyun oynuyor ama yazılım yapamıyor haliyle 10900k geçmemek için de ufak bir güç düşürmesi yapıldı.

Güvenlik ve Güvenilirlik sekmesine gelin ve aradaki farka bakın.

Ayrıca arkadaşlar diğer çıkan intelin k modellerine baktım 12 nesil k işlemcilerde buna kökten çözüm bulmuşlar fakat 11 nesil k işlemcilerde sorun ufak da olsa devam etmiş.​

Bu konuyu şimdi kapatabiliriz :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri