Öneri Id-Cooling Frostflow X 240 Montajı

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
Öncelikle Taner Abiye teşekkürler. pazartesi akşamı siprais verdim bugün elime ulaştı sıvı soğutma. piyasa fiyatının en ucuzundan 800tl daha uyguna geldiği icin tekradan teşekkürler.

Ürünü patpata 2-3 kere sarıp birde üstüne kartonla sarıp kargolamışlar GelBura icin ayrıyetten teşekkürler şuana kadar en güzel paketlenmiş siparişlerimden biriydi.

Ürünün montajını fotoğraflayarak cektim 1 arkadaş istemişti bende konu olarak paylaşacagım.

1-)ilk olarak fanları radyatöre monta ederek başladım icerisinden cıkan uzun vidalar ile direk monte ettim.
1678881271879.png
1678881282695.png

2-)İkinci olarak soğutucu başlığına AM4 ile uyumlu birlikte gönderilen soketi taktım. ilk fotoğraf oturmadan önce. taktıktan sonra soal doğru ceviriyonuz.

1678881362400.png
1678881371607.png

3-) Anakartın arkası için cıkan parcalardan uyumlu olanı arka deliklere denk gelecek şekilde kullanım kılavuzuda belirtilen vida somon vs ile tutturup monte ettim. anakartın ön yüzünde smonların altına siyah ufak yuvarlak plastiklerden koyuluyor paketin icerisinden o da cıkıyor fotoğrafta belli olmuyor.
1678881471032.png
1678881491574.png

4-)radyatörü kasanın üst kısmına gelecek şekilde ayarladım ben isteyen ön tarafada yapabilir. radyatörü kasanın üstüne monte ettim.En son olarak soğutmanın başlığını vidalara denk gelecek şekilde oturttuğunuz gibi özel vıdası ile sıkıyorsunuz. bütün vidalar parcalar kullanım kılavuzunda numaralandırılmış şekilde oradan anlaşılıyor.
1678881670954.png

Fakat benim kasamda şöyle bir sorun yaşandı. ATX ufak kasa olduğu için radyatörü oturturken ramler ile cakıstı ve hiç oynama payı olmadı. şuan radyatörü sadece 3 tane vida tutuyor. diğer deliklerle hicbir şekilde denk gelmiyorlar kastırınca da ramler sıkıntıya girioyr. ben bu şekilde uydurdum. nalburdan biraz daha uzun vida ile diğer delikleri ufaktan sıkacam havada kalmasın az cok tutsunlar diye.
1678881817104.png

Kablolama. fanlar için Ek soket cıkıyor iki fanı ona takıp tek bir uc şeklinde anakartta ki CPU FAN kısmına takıyoruz başka yere takarsak pc acılmaya bilir ya da acılıp kapana bilir.
1678883291772.png

Sıvı soğutmanın gücünü ise sıvı soğutucunun başlığına bağlı olan kabloyu powerdan gelen sata güç kablosuna takıyoruz.
1678883374173.png

ufak bir test yaptım. önceki kuletipi soğutucum gametech freezer 3.0 ryzen 5 5600 ile cpu testi vs ID-COOLING FrostFlow X 240
5DAKİKA TEST YAPTIM
ID-COOLING FrostFlow X 240 5 dakikalık test

1678882317786.png

gametech freezer 3.0

1678882346629.png

yaklasık yarım saattir kullanıyorum şuana kadar en en en güzel fark cok ciddi anlamda ses azaldı. kuletipi fanlar doğal olarak sesli calısıyor ama sıvı soğutma da gercekten baya sessiz calısıyor. şuana kadar sesi hiç sorun etmedim ama sessiz olması cok güzel.

Son düzenleme:

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Güle güle kullan, fakat anlamadığım şey; kasanın üstü kapalı mı? Monte edebilmişsin ancak havayı üflediği yer kapalı, öyle değil mi?

NotHappy

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,173
Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın

Emirhanbayramf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
108
Yaptığın bu rehber için teşekkür ederim hocam. Bir çok arkadaşımıza yararı olacaktır eminim. Kablo bağlantısı konusunda küçük bir ekleme yapmanı rica ediyorum mümkünse :)

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796
KS

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
banada öyle geldi kasanın üstü kapalı giibi

he tamam sıkıntı yok ozaman güle güle kullanın
evet fooğrafta öyle cıkmısta altıgen sekillerin altı aralıklı hocam

Yaptığın bu rehber için teşekkür ederim hocam. Bir çok arkadaşımıza yararı olacaktır eminim. Kablo bağlantısı konusunda küçük bir ekleme yapmanı rica ediyorum mümkünse :)
onu atlamısım valla kasaya sığdırmaya calışırken 2 kablo var zaten ekleyeyim.

konuray

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
31
pek anlamıyorum da resimlerine baktım da sadece 2 derece mi düştü sıcaklık?

Emirhanbayramf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
108
Ryzen 5 5600 gibi bir cpu stok soğutucu ile yükte 80 derecelere çıkmaktadır. Kule tipi soğutucu ve sıvı soğutucu ile 50-65 derecelerde gezmektedir.

KS

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
pek anlamıyorum da resimlerine baktım da sadece 2 derece mi düştü sıcaklık?
öncesinde kuletipi soğutucu kullanıyordum o da gayet güzel soğutuyordu ama cok sesliydi birde uzun kullanımda biraz daha ısınıyordu. stok soğtucuya göre 15 -20 derece fark etmiş olmalı

Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullan. Montaj'da diğer arkadaşlara rehber olmuş :)
Teşekkürler :) Sizin ve Forum sayesinde güzel indirimden faydalandık boşa cıkan kuletipi soğtucu mu da forumda ihtiyacı olan arkadaşa hediye etmek istiyorum.

Emirhanbayramf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
108
benimde anakart o hocam. kasanız ne acaba. benim kasa VENTO VG10F RGB bunula kıyaslayın.2 -3cm daha yüksek olsa sorun cıkarmaz diye düşünüyorum

338x190x427mm sizin kasa hocam
440x210x460mm benim kasa umarım anakart vida deliklerini yukarıya doğru çekmemişlerdir :) :)

FronX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
Hocam sıcaklık farklarını test etmek için hangi siteyi önerirsiniz yarın benim soğutucu da gelecek bende ufak çaplı bir incelemesini yapayım stok fanım var (r5 5600)

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
657
Öncelikle Taner Abiye teşekkürler. pazartesi akşamı siprais verdim bugün elime ulaştı sıvı soğutma. piyasa fiyatının en ucuzundan 800tl daha uyguna geldiği icin tekradan teşekkürler.

Ürünü patpata 2-3 kere sarıp birde üstüne kartonla sarıp kargolamışlar GelBura icin ayrıyetten teşekkürler şuana kadar en güzel paketlenmiş siparişlerimden biriydi.

Ürünün montajını fotoğraflayarak cektim 1 arkadaş istemişti bende konu olarak paylaşacagım.

1-)ilk olarak fanları radyatöre monta ederek başladım icerisinden cıkan uzun vidalar ile direk monte ettim.
Ekli dosyayı görüntüle 17131Ekli dosyayı görüntüle 17132

2-)İkinci olarak soğutucu başlığına AM4 ile uyumlu birlikte gönderilen soketi taktım. ilk fotoğraf oturmadan önce. taktıktan sonra soal doğru ceviriyonuz.

Ekli dosyayı görüntüle 17134Ekli dosyayı görüntüle 17135

3-) Anakartın arkası için cıkan parcalardan uyumlu olanı arka deliklere denk gelecek şekilde kullanım kılavuzuda belirtilen vida somon vs ile tutturup monte ettim. anakartın ön yüzünde smonların altına siyah ufak yuvarlak plastiklerden koyuluyor paketin icerisinden o da cıkıyor fotoğrafta belli olmuyor.
Ekli dosyayı görüntüle 17136Ekli dosyayı görüntüle 17137

4-)radyatörü kasanın üst kısmına gelecek şekilde ayarladım ben isteyen ön tarafada yapabilir. radyatörü kasanın üstüne monte ettim.En son olarak soğutmanın başlığını vidalara denk gelecek şekilde oturttuğunuz gibi özel vıdası ile sıkıyorsunuz. bütün vidalar parcalar kullanım kılavuzunda numaralandırılmış şekilde oradan anlaşılıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 17138

Fakat benim kasamda şöyle bir sorun yaşandı. ATX ufak kasa olduğu için radyatörü oturturken ramler ile cakıstı ve hiç oynama payı olmadı. şuan radyatörü sadece 3 tane vida tutuyor. diğer deliklerle hicbir şekilde denk gelmiyorlar kastırınca da ramler sıkıntıya girioyr. ben bu şekilde uydurdum. nalburdan biraz daha uzun vida ile diğer delikleri ufaktan sıkacam havada kalmasın az cok tutsunlar diye.
Ekli dosyayı görüntüle 17139

Kablolama. fanlar için Ek soket cıkıyor iki fanı ona takıp tek bir uc şeklinde anakartta ki CPU FAN kısmına takıyoruz başka yere takarsak pc acılmaya bilir ya da acılıp kapana bilir.
Ekli dosyayı görüntüle 17143

Sıvı soğutmanın gücünü ise sıvı soğutucunun başlığına bağlı olan kabloyu powerdan gelen sata güç kablosuna takıyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 17144

ufak bir test yaptım. önceki kuletipi soğutucum gametech freezer 3.0 ryzen 5 5600 ile cpu testi vs ID-COOLING FrostFlow X 240
5DAKİKA TEST YAPTIM
ID-COOLING FrostFlow X 240 5 dakikalık test

Ekli dosyayı görüntüle 17140

gametech freezer 3.0

Ekli dosyayı görüntüle 17141
yaklasık yarım saattir kullanıyorum şuana kadar en en en güzel fark cok ciddi anlamda ses azaldı. kuletipi fanlar doğal olarak sesli calısıyor ama sıvı soğutma da gercekten baya sessiz calısıyor. şuana kadar sesi hiç sorun etmedim ama sessiz olması cok güzel.
hayırlı olsun radyatörü kasanın ön tarafına takacak arkadaşlar fanlarını görseldeki gibi değil ters taksınlar dıye uyarımı yapayım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri