Çözüldü İGPU ve Gpu seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NvdiaAti

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhabalar.

Asus Tuf B660M Plus Wifi D5 / İntel 12400 işlemci / Asus GeForce TUF RTX 3070 GAMING OC 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı sisteminde PC ilk kurulumu sonrası işlemcinin dahili grafik belleğinin bios da kapalı konumda olduğunu farkettik ve açtık. Daha sonra driver kurulumları ya da pc açılıp kapanması sonrası ( Sebebin ne olduğunu bilmiyorum) anakartta QLED VGA uyarı ışığının yandığını farkettim. Çözüm için bios da tekrar kapalı konumda olan İGPU ayarını aktif konuma getirdim ve QLED ışığı söndü.

Sorum şu, sistem boşta iken ya da sürekli olarak görüntü bağdaştırıcısı 3070 seçili kalsa herhangi bir sorun olur mu ? Sistem boşta iken 12400 ün grafik belleğinin kullanılması işlemciye ekstra yük bindiriyor mu , grafik belleğinin kapalı olması işlemciden daha fazla faydalanabilmeme mi olanak sağlayacak ? Anakartta QLED uyarı ışığının sürekli yanmasını göze alıyoruz sanırım bunu yaparsak.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-11-03 112950.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-11-03 112950.jpg
    27.1 KB · Görüntüleme: 7

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
sistem boşta iken ya da sürekli olarak görüntü bağdaştırıcısı 3070 seçili kalsa herhangi bir sorun olur mu ?
Zaten Sizde ekran kartı olduğu için işlemcinin dahili ekran kartını kullanmanıza gerek yok.
grafik belleğinin kapalı olması işlemciden daha fazla faydalanabilmeme mi olanak sağlayacak ?
Eğer görüntü kablosunu Ekran kartına taktıysanız işlemcinin dahili kartını kullanamıyorsunuz diye biliyorum.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
496
Bilgisayarı monitöre bağlarken ekran kartının portundan bağlarsanız zaten ekran kartını kullanıyorsunuz. Anakart üzerindeki monitör bağlantı portuna takarsanız işlemcideki grafik birimini kullanırsınız. Ki elinizde 3070 varken ne gerek var işlemcinin grafik birimine. Zaten kullanmıyorsunuz ama BIOS ayarında açık kalsa da grafik birimi problem olmaz, Qled uyarısını dikkate almayın muhtemelen anakarttan monitöre bağlantı kurulmadığı için yanıyor olabilir. Oldu ki bir gün ekran kartını değiştirmek istediniz veya servise gitti. Geçici olarak anakarttan monitöre bağlantı kuracaksınız ve o gün işlemcinin grafik birimi lazım olabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri