Intel 14. Nesil Meteor Lake ve 15. Nesil Arrow Lake işlemci özellikleri ortaya çıktı

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
1667525822326.png

Intel’in yeni nesil 14. Nesil Meteor Lake ve 15. Nesil Arrow Lake masaüstü işlemcilerinin özellikleri sızan firma slaytlarında ortaya çıktı. Intel’in sızan bilgilerine göre 14. Nesil Core ve 15. Nesil Core işlemcilerinin yapılandırmaları, TDP değerleri ve entegre grafik birimleri su yüzüne çıkmış durumda.

Intel, farklı işlem süreçlerini kullanarak yeni nesil işlemcilerini inşa edecek. AMD'nin ilk yonga tabanlı tasarımının (Ryzen 3000) piyasaya sürülmesinden yaklaşık dört yıl sonra Intel, tüketici alanında ilk modüler yongalarını piyasaya sürecek gibi görünüyor. Yani, işlemci içerisindeki birimler farklı üretim teknolojileri ile üretilecek. Böylece performans ve enerji verimliliği alanında artış sağlanmak hedeflenecek. Öte yandan bu durumun maliyet dezavantajı olduğu da unutulmamalı.
1667525891559.png

Dahili Intel sızıntısına ve önceki bilgilere göre 14. Nesil ve 15. Nesil işlemciler yeni soket yapısına geçiş yapacak. Intel, en az iki nesilde bu soketi koruyacak. Geçiş yapılan yeni soket şimdilik “V” olarak adlandırılıyor ancak LGA 1851 olarak hayatımıza girecektir. Öte yandan yeni soket, mevcut LGA 1700 soketine boyut olarak çok benzer olacak ancak daha fazla pin ve özellik içerecek.

14. Nesil Meteor Lake özellikleri ve çıkış tarihi

Intel Meteor Lake ve Arrow Lake işlemci özellikleri otaya çıktı
Sızan slaytlara dayanarak, Intel'in 14. Nesil Meteor Lake-S masaüstü işlemcileri çekirdek sayısı anlamında bir adım geriye gidecek. Görüne o ki Intel, E-Core sayısını yani verimlilik çekirdeklerini koruyacak ancak P-Core yani performans çekirdekleri azalacak. Slaytlarda bahsedilen ürün grubu 6 P-Core ve 16 E-Core kombinasyonunda 22 çekirdekli üst seviye varyantı gösteriyor..

Bu varyant, beş farklı konfigürasyonu içererek ölçeklendiriliyor. Intel ayrıca Meteor Lake ailesinde çekirdek tasarımını ve mimarisini de değiştirecek. P-Core olarak adlandırılan çekirdekler Redwood Cove, E-Core olarak adlandırılan çekirdekler ise Crestmont mimarisine geçecek.

Meteor Lake-S 22 (6P + 16E) / 4 Xe Çekirdek / 125W (PL1) TDP, 254W (PL2)
Meteor Lake-S 22 (6P + 16E) / 4 Xe Çekirdek / 65W TDP
Meteor Lake-S 22 (6P + 16E) / 4 Xe Çekirdek / 35W TDP
Meteor Lake-S 14 (6P + 8E) / 4 Xe Çekirdek / 65WTDP
Meteor Lake-S 14 (6P + 8E) / 4 Xe Çekirdek / 35WTDP

İşlemci modellerine ek olarak, tüm işlemciler entegre grafik birimine yani iGPU’ya sahip olacak. Görünen o ki firma en az 4 Xe çekirdeğini işlemcilerinde sunacak. Performans anlamında bir beklenti olmasın zira bu sayı Arc A310’da bulunandan 2 Xe çekirdeği daha az. Karşılaştırma açısından ise Ryzen 7000’lerde bulunan entegre RDNA 2 GPU’larıyla eşit veya biraz daha iyi performans sunacağını söyleyebiliriz..

KAYNAK​

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
hocam bu lake işlemcilerin özelliği nedir ? farkları nedir ? ilk defa duydum açıkçası. sanırım daha önce yokmuş yabancı kaynaklara baktığımda öyle gördüm.

KS

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
hocam bu lake işlemcilerin özelliği nedir ? farkları nedir ? ilk defa duydum açıkçası. sanırım daha önce yokmuş yabancı kaynaklara baktığımda öyle gördüm.
Benim de bildiğim kadarıyla Lake işlemciler daha fazla çekirdek, daha fazla bağlantı desteği, sunuyor güncellenmiş çekirdek mimarisi, PCIe 5.0 SSD desteği ve yüksek frekans hızlarıyla piyasaya sürülüyor yani intel ve AMD yeni bir rekabet başlıyor.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
İyi hoş güzelde, performans çekirdeklerini azaltıp nasıl daha fazla performans bekliyorlar o kısmını anlamadım bir tek. Cahile anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri