İntel Core İ5 12400F Isınma Sorunu

Ege_Berk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar bilgisayarımda İ5 12400F ve RTX 3050 var termal macununu değiştirip stok fanının temizliğini yapmama rağmen oyunlarda sıcaklık 100 dereceye kadar çıkıyor. Bunun çözümü yok mudur ?
ve bu işlemciye hava soğutucu önerir misiniz ?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
214
İ5 12400F hava soğutma için seçenekler var.
Yalnız önce kasa ve anakart nedir. Belirtirseniz daha isabetli seçebilirsiniz
Kasada cpu hava sağutucu yükseklik desteği önemli oluyor.

Thermalright Assassin King 120 SE TL-C12C 120mm - 1.199,00 ₺ -
Bu model beş ısı borulu Direct touch dedikleri doğrudan temaslı ısı borularına sahip

Thermalright Burst Assassin 120 TL-C12C 120mm - 1.099,00 ₺-
Yine aynı markanın bu modeli ise altı ısı borulu.
Bu modelde direct touch-doğrudan temas ısı boruları kullanmamışlar. Nikel plaka bloğuna ısı borularını yerleştirmişler. Buna karşın bir ısı borusu ekleyip toplamda altı ısı borusuna çıkarmışlar.

Thermalright Peerless Assassin serileri var. Bunlar çift kule olarak tabir ediliyor. Soğtması daha üst seviye modeller.

ARCTIC Freezer serileri de var fakat fiyat olarak pek avantajlı gelmiyor.

Yine 120mm fanlı dört ısı borulu fiyat olarak daha makul başka marka ve modeller de bulunulabilir

Son düzenleme:

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
408
Normalde stok soğutucu yetmesi lazım, oda sıcaklığı kaç derece. Kullandığınız macun nedir?

KS

Ege_Berk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Normalde stok soğutucu yetmesi lazım, oda sıcaklığı kaç derece. Kullandığınız macun nedir?
Daha dün değiştirdim termal macunu Thermal Grizlly Hydronaut kullandım. Macunu değiştirdikten sonra fan sesi azaldı ama sıcaklık konusunda bir değişiklik olmadı. Normal boştayken pc 60 - 65 derecede ama herhangi bir oyun girince 95 - 100 goruyor

MrYeaxu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Arkadaşlar bilgisayarımda İ5 12400F ve RTX 3050 var termal macununu değiştirip stok fanının temizliğini yapmama rağmen oyunlarda sıcaklık 100 dereceye kadar çıkıyor. Bunun çözümü yok mudur ?
ve bu işlemciye hava soğutucu önerir misiniz ?
usta aynı işlemciyi kullanıyorum stok fan yazın yetmiyor kışın yetiyor :) yukardaki hava soğutucuları kullanıyorum bende gayet yeterliler sıcak diye derdim kalmadı kule tipi soğutucu öneririm

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Stok soğutucu ,hele yazın,hiç kesmez Alacağınız ısı borulu,kule tip,en ucuz soğutucu bile ,stok soğutucudan iyidir. Şöle hesaplı bi şey bile olur.

KS

Ege_Berk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam Taner hocamada sordum stok fan ile 100 derece absürt bir sıcaklık diyor ve fan ayarların doğru olmayabilir dedi bu işlemci için doğru fan ayarı nedir ve nasıl yaparım ?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Hocam Taner hocamada sordum stok fan ile 100 derece absürt bir sıcaklık diyor ve fan ayarların doğru olmayabilir dedi bu işlemci için doğru fan ayarı nedir ve nasıl yaparım ?
Fan devrini max. alsan ne değişirki. Zaten o fan 100 derecede ,en yüksek hızında döner. Değişen bi şey yok .

Kasa içi havalandırmanız biraz zayıf demekki. Yan kapağı bi açıp deneyin Sonucu buraya yazın.

KS

Ege_Berk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Fan devrini max. alsan ne değişirki. Zaten o fan 100 derecede ,en yüksek hızında döner. Değişen bi şey yok .

Kasa içi havalandırmanız biraz zayıf demekki. Yan kapağı bi açıp deneyin Sonucu buraya yazın.
Hocam fan hızlarını tam hıza çektikten sonra düzeldi cs2 de lobide bile 100 derece çalışlan işlemcim oyundayken şu an 75 80 max görüyor Taner Hocam ztn bu işlemci için 85 derece normal stok fan ile demişti.

Not: Sorunu nasıl çözüldü olarak değiştiricem ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri