İntel Core I7 13700Kf Işlemcim Çok Isınıyor

emirhannaksak

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar i7 13700kf işlemcim var 360mm msi mag corelıquid 360r v2 sıvı sogutucum var. undervolt yapmıştım 80 dereceleri geçmiyordu bios update sonrasi tekrar undervolt yaptım ama şuanda boşta 45 50 herhangi bir oyunda 90 100 dereceleri görüyor ne yapmam gerekiyor.Not:undervolt oncesi kasayı ilk topladıgımda yine ısınıyordu acaba sıvı sogutucu kablolarını yanlışmı taktım.Sorunu nasıl anlarım teşekkürler

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Şu bios update, en son yayınlanana, İNTEL in bahsettiğiniz türdeki sorunları gidermek için yayınlanana en son update değil mi?

Bunun dışında yapacak pek seçenek kalmıyor malesef. İNTEL in 13,14 serilerinde bu tür sorunlarla ortalık karıştı.....
Bu updati yaptıysanız; kesinlikle BİOS default ayarlarda kalması tavsiye ediliyor.

Oyunlarda cökme mavi ekran, program kullanırken cökme mavi ekran veya tarayıcılarda gezinirken cökme status_access_violation hatası

Şeklinde sürekli tekrarlayan hatalar almıyorsanız. Bence şu anki durumınuz bu şikayetlere göre daha iyi. Çünkü işlemcisi iyice zarar görenler var. İşlemciyi İNTEL ile iletişime geçip geri gönderenler ve yenisini talep edenler mevcut.

Başka ne yapılabilir:
Oyunlarda işlemciye yüklenenlerde oyun ayarlarını düşürmeyi deneyin. Yine arkaplanda çalışan gereksiz uygulama ve yazılımları kapatın vb.....

KS

emirhannaksak

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şu bios update, en son yayınlanana, İNTEL in bahsettiğiniz türdeki sorunları gidermek için yayınlanana en son update değil mi?

Bunun dışında yapacak pek seçenek kalmıyor malesef. İNTEL in 13,14 serilerinde bu tür sorunlarla ortalık karıştı.....
Bu updati yaptıysanız; kesinlikle BİOS default ayarlarda kalması tavsiye ediliyor.

Oyunlarda cökme mavi ekran, program kullanırken cökme mavi ekran veya tarayıcılarda gezinirken cökme status_access_violation hatası

Şeklinde sürekli tekrarlayan hatalar almıyorsanız. Bence şu anki durumınuz bu şikayetlere göre daha iyi. Çünkü işlemcisi iyice zarar görenler var. İşlemciyi İNTEL ile iletişime geçip geri gönderenler ve yenisini talep edenler mevcut.

Başka ne yapılabilir:
Oyunlarda işlemciye yüklenenlerde oyun ayarlarını düşürmeyi deneyin. Yine arkaplanda çalışan gereksiz uygulama ve yazılımları kapatın vb.....
Bios update msi nin kendi sitesinden yaptım anakartım msi oldugu için intelin son yayınladıgı updateyi yapmalımıyım yoksa sorunlu bir update mi anlamadım.Mavi ekran çok nadir oluyor oda ağır oyunlarda

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Sıkıntı yok. Benim bahsettiğim de o anakart üreticisinin yayınladığı bios update.
Microcode 0x125 şu şekilde geçen msı de gördüğünüz beta yama.....

''Mavi ekran çok nadir oluyor oda ağır oyunlarda^^
Ağır oyunların cpu ya yüklenen ayarlarını biraz düşürün.
Oyunlar kapalıyken pc de yüklü olan diğer ugulamaları açın, kullanın. Tarayıcı çoklu sekmeler açın, deneyin. Yani bir tür oyunlar harici uugulama ve yazılımlarda test edin.
Mavi ekran vaya diğer hatalar alacakmısınız diye.
Bir yandan da gözünüz işlemci sicaklığı değerlerinde olsun

KS

emirhannaksak

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sıkıntı yok. Benim bahsettiğim de o anakart üreticisinin yayınladığı bios update.

Oyunlar kapalıyken pc de yüklü olan diğer ugulamaları açın, kullanın. Tarayıcı çoklu sekmeler açın, deneyin. Yani bir tür oyunlar harici uugulama ve yazılımlarda test edin.
Yani mavi ekran toplam 3 kere falan oldu bu sene update olarakda 2 sürum onceki biosu yukledim beta olmasın diye.Ben sıvi sogutucuda bir sorun varmi onuda çok merak ediyorum biosda fanlarin gucunu fule aldigimda pompa fanı 20k rpm göruyor acaba normalmi yoksa pompamı arızalı.ısindigi için guç seçeneklerinden ek ayarlarla işlemci ghzsini kıstım 3 ghzyi geçmiyor ama oda fps sorunu oluşturuyor işlemci endeksli oyunlarda termal macunda 1 sene oldu değistireli

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Microcode 0x125 bu beta olan son güncelleme İNTEL işlemlerdeki sizin yaşadığınız soronları bir nebze olsun hafifletmek için çıkarılmış bir yama... Bilginiz olsun.
Mutlaka ve mutlaka bunu yükleyin anlamında söylemiyorum.

i7 13700kf serilerde ısınma sorunu malesef var. I9 daha da sıcak.
termal mcun daha yeni bu açıdan bir sıkıntı çıkmaz.
msi mag corelıquid 360r v2 hiç sanmıyorum hehangi bir sorunu olduğunu.
Siz bunu kendi yazılım ıüzerinden takip ediyorsunuzdur.
Sıkıntıyı çıkaran intel 13,14 serilerindeki belli başlı işlemciler.
Şuradaki tabloda bu işlemcilieri intel belirtmiş.

Ayrıca havalar da çok sıcak seyrediyor. Bunun etkisi de ciddidir.
Artık biraz kasa fan devirlerini yükseltme, yine soğurucu fan devirleri arttırma, işlemciye çok yükleneen oyunlarda ayarları biraz aşağıya çekme, vb türü tedbirleri deneyeceksiniz.

Pompa fan devri genelde sabit oluyor. Bazı marka ve modellerde işlemci ısındıkça kendi kendine devrini arttırıyor.
Pompa devri bence default- fabrika ayarlarında kalsın.

ozgur1905

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar i7 13700kf işlemcim var 360mm msi mag corelıquid 360r v2 sıvı sogutucum var. undervolt yapmıştım 80 dereceleri geçmiyordu bios update sonrasi tekrar undervolt yaptım ama şuanda boşta 45 50 herhangi bir oyunda 90 100 dereceleri görüyor ne yapmam gerekiyor.Not:undervolt oncesi kasayı ilk topladıgımda yine ısınıyordu acaba sıvı sogutucu kablolarını yanlışmı taktım.Sorunu nasıl anlarım teşekkü

Yeni bios update gelmiş beta sonrası asus anakartıma

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-08-16-00-03-21-543_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-08-16-00-03-21-543_com.android.chrome.jpg
    500.5 KB · Görüntüleme: 9

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri