İnternet hızına ethernet kablosunun yıpranması etki eder mi ?

mehmet's

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle Selamün Aleyküm arkadaşlar şimdi benim sorum şu > yan komşumuzla interneti ortak kullanıyorum paket(Yalın ultra 16 mbps 100 akk ) olarak kullanıyoruz ve ayda 40 tl veriyorum fakat ilk kullandığım zamanlarda ( 8mbps li bir paket vardı zannedersem çünkü ilk zamalar 30 tl veriyordum şimdi  hız yükselttim dedi 80 tl fatura geliyor yarı yarıya öderiz dedi ) download yaparken 900 kb hatta 1 mb  ile download yapabiliyordum buda bana yetiyordu ama sonra sonra hız düştü ve şuanda 350 -400 kb arası download yapıyorum buda biraz uzun sürüyor bunu komşum ile paylaştığımda kabloda eğilme dışında aşınma ezilme vs varsa internet hızıne etki eder dedi ama bununla ilgili internette hiç bir konu bilgi bulamadım şimdi ben 30 mt cat6 kablo kullanıyorum dün  baktım evet kablonun köşelere gelen kısımları bükülmüş kapının altına gelen kısımlarda ezilme var ve kablonun soket kısımlarında oynama var şimdi bunlar internet hızına etki eder mi ? birde ben 8 mbps 50 akk 60tl lik ttnet e başvuru yaptım ilk başta beni arıyacaklarmış kuruluma gelelim mi hala istiyormusunuz diye şimdi arada kaldım şimdi kabloyu yenilesek hız'da düzelme olur mu yoksa kendim ayrı 8 mbps lik internet mi alsam daha hızlı olur ( şuan ortak kullandığım internet hız testinde 4,5 - 5 mbps ) anca oluyor yardımcı olursanız sevinirim 
'' biraz uzun oldu kusura bakmayın ''

WalterHolk

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
13
aleykum selam. Kablo tabiki de etkiler 8 pin 4 pin vs bunlar bile etkiler kabloda hasar varsa değiştirebilirsiniz ancak bunu önermiyorum bağlantı hızınız 1 gbps bile olsa sen az kullandın ben cok kullandım davası ille olacaktır.8 mbps ile 1 mb/s down yapmışsan direk köküne kadar internet sen sömürmüşsün demektir. iyi adam bişey dememiş tevekkeli değil hız yükseltmesi :) 16 oldu ama kaç mbps kullanabiliyorsunuz bu önemli açıkcası. 8 iken senin 400-500 kb/s dw olması lazımdı aşağı yukarı şimdi ise 700-1200 civarı. bunlar aşağı yukarı iki kişi kullanımına gore değerler. Ancak ortak kullanımın en kötü yanı diyelim sen bir film izliyorsun o adam öldü. yada o bir şey indiriyor sen öldün. Bu yüzden bireysel al fiber varsa fiberden de şaşma.

KS

mehmet's

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İŞTE BENİM SORUMDA ACABA KABLOLARDAKİ EĞİLME BÜKÜLME DEN DOLAYI MI BENİM HIZIM DÜŞTÜ ONU MERAK EDİYORUM ZATEN BULUNDUĞUM YERDE ADSL VAR SADECE FİBER DAHA YOK :( ADAM BEN DİYOR Wi-Fİ İLE BAĞLANIYORUM ARTIK KABLOYU BIRAKTIM DİYOR VİDEOLARDA FALAN TAKILMA YOK DİYOR AMA BENDE BİRAZ SIKINTI VAR ŞUAN PAKET HIZI 16MBPS İKEN BEN SADECE 4 - 5 MBPS HIZ ANCA ALIYORUM İŞTE ACABA KABLOLARDAKİ EĞİLME BÜKÜLME EZİLME FALAN MI ETKİ EDİYOR DİYORUM
CAPSLOCK açık kalmış kusura bakma :)

WalterHolk

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
13
capslock kapatıp düzenle o halde forum kuralları açık. eğer ki ciddi anlamda hasar varsa kopmalara kadar gider ancak kopma olmuyorsa sorun yoktur. bende üniversitede modemden kablo çekerdim 2 kapı dolaşırdı ezik büzük olurdu ama bişey olmazdı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri