IPS Panel - VA Panel

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109
2k oyun monitörü alacağım. Kimi VA iyi diyor oyun için kimi IPS olsun çamurdan olsun diyor.
Siyahlarda VA panel iyi, kontrast olarak da. Renklerde IPS iyi deniyor.
IPS çok net VA da netlik sorunlu gibi şeyler okuyuncaya kadar VA alırım diyordum.
Netlik benim için her şeyden önemli. Siyahlardaki detay da. Kafam karıştı.
"İyi bir VA panel kötü IPS panelden iyidir." "IPS panel vadettiği yenileme hızlarını veremiyor." gibi kullanıcı yorumlarını da gördüm.
Çoğunlukla AAA hikaye oyunları oynuyorum. (AC Serisi, GTA Serisi, Cyberpunk 2077, Witcher 3, Far Cry serisi gibi) 165Hz almalıyım değil mi yine de?

Çok teknik detaylara girmeden sizce hangisi uygundur? Ekran büyüklüğü seçimi etkiliyorsa diye yazayım. 27" monitör alacağım.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
2k oyun monitörü alacağım. Kimi VA iyi diyor oyun için kimi IPS olsun çamurdan olsun diyor.
Siyahlarda VA panel iyi, kontrast olarak da. Renklerde IPS iyi deniyor.
IPS çok net VA da netlik sorunlu gibi şeyler okuyuncaya kadar VA alırım diyordum.
Netlik benim için her şeyden önemli. Siyahlardaki detay da. Kafam karıştı.
Yeterince karışık değilse, o listeye "piksel yoğunluğu" olayını da ekleyebilirsin. :ROFLMAO:
1665055216308.png

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Öncelikle AAA oyunların bazılarında 2K'da bahsettiğin 165 FPS'yi çok kolay alamıyorsun :D Tabi ekran kartı ve işlemci özelliklerini bilmediğim için genel bir yorum yaptım.

FPS oyunları çok oynamıyorsan 165 fazla. 144 bile senin işini görür eğer fiyat olarak daha avantajlı olacaksa. 27" için 2K harika olacaktır. Ben şu anda 32" 2K 75Hz IPS panelli bir monitör kullanıyorum ve renklerden vs. çok memnunum. Siyahın kontrastları da sanmıyorum ki seni çok fazla derinden etkilesin VA panele nazaran. VA panel kardeşimde kullandım ve tasarım yaparken renklerde çok sorun yaşadım. Yeni nesil IPS oyuncu monitörleri bence çok başarılı. Hele ki FreeSync ve G-Sync destekli alırsan o zaman tadından yenmez.

Yani kısaca 27" 2K 144Mhz 1ms IPS bir monitör her türlü oyun, iş, film olsun seni tatmin edecektir.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
243
Senelerce türlü çeşit IPS model monitörler kullandım, VA panele geçince anladım ki kontrast her şey demekmiş. Örneğin House of Dragon dizisi son bölüm çoğu izleyici "acaip karanlıktı" göremedim diye şikayet ederken benim gibi VA sahipleri ay ışığında çekilmiş sahnelerde bile hallerinden oldukça mutluydu:) Son IPS modeller evet renk açısından daha güzel ama iyi bir VA panel bambaşka bie deneyim.

dormicum

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
77
Ben de uzun süredir Monitör araştırıyorum. Eğer oyun odaklıysan IPS yok ben o kadar oyun olmasa da olur diyorsan VA al. VA alacaksan da 32 üstü al. IPS de 27 inç geçme

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
KS

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109
Senelerce türlü çeşit IPS model monitörler kullandım, VA panele geçince anladım ki kontrast her şey demekmiş. Örneğin House of Dragon dizisi son bölüm çoğu izleyici "acaip karanlıktı" göremedim diye şikayet ederken benim gibi VA sahipleri ay ışığında çekilmiş sahnelerde bile hallerinden oldukça mutluydu:) Son IPS modeller evet renk açısından daha güzel ama iyi bir VA panel bambaşka bie deneyim.
Oyunda karanlıkta detay almakta VA çok üstün anladığım kadarıyla o zaman. IPS den aradığınız şeyler özlediğiniz şeyler yok mu? İyi bir VA panel denildiğinde kastedilen nedir?

KS

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
243
Oyunda karanlıkta detay almakta VA çok üstün anladığım kadarıyla o zaman. IPS den aradığınız şeyler özlediğiniz şeyler yok mu? İyi bir VA panel denildiğinde kastedilen nedir?
IPS glow denen illetten çok çektiğim için hiç özlemiyorum doğrusu. VA ile evet karanlıkta kaybolmazsınız:) Zamanında ilk çıkan Samsung QLED lerden kullanmıştım memnun kalınca işi büyütüp 32" AMVA+ philipse geçtim. Şimdi son çıkan modeller bunlardan da iyidir muhtemelen. Tabi bu anlattıklarım benim gibi monitörü hem oyun hem multimedya için kullanan casual kullanıcı senaryosu için daha mantıklı. Saf oyuncunun bunlara dikkat edeceğini sanmıyorum:)

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Şu yılda hikayeli ve yüksek grafik ve detaylar da oyun oynanacaksa İps ten başka monitör almayın tepkime süresi ve ghosting muhabbeti yeni monitörlerde neredeyse yok . Hikayeli oyun 2k yüksek ayarlarda açtığınız da o renkleri o canlılığı tn veya va panelde bulamayacaksınız .

KS

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109
IPS glow denen illetten çok çektiğim için hiç özlemiyorum doğrusu. VA ile evet karanlıkta kaybolmazsınız:) Zamanında ilk çıkan Samsung QLED lerden kullanmıştım memnun kalınca işi büyütüp 32" AMVA+ philipse geçtim. Şimdi son çıkan modeller bunlardan da iyidir muhtemelen. Tabi bu anlattıklarım benim gibi monitörü hem oyun hem multimedya için kullanan casual kullanıcı senaryosu için daha mantıklı. Saf oyuncunun bunlara dikkat edeceğini sanmıyorum:)
Netlik olarak karşılaştırabilir misin hocam?

KS

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109
Şu yılda hikayeli ve yüksek grafik ve detaylar da oyun oynanacaksa İps ten başka monitör almayın tepkime süresi ve ghosting muhabbeti yeni monitörlerde neredeyse yok . Hikayeli oyun 2k yüksek ayarlarda açtığınız da o renkleri o canlılığı tn veya va panelde bulamayacaksınız .
Karanlık kasvetli ortamda geçen de çok oyun var oynadığım. Bu sebepten ips korkutuyor beni. IPS glow nedir diye baktım gözüm korktu.

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Karanlık kasvetli ortamda geçen de çok oyun var oynadığım. Bu sebepten ips korkutuyor beni. IPS glow nedir diye baktım gözüm korktu.
Paylaştığım Asus'ta HDR ve gölge aydınlatma özellikleri de var. Yani VA'nın bahsedilen özelliğine yakın olacaktır alacağın görüntü kontrastı.

TFCrown

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Ben samsung g7 odyssey 27 bunu kullanıyorum ve gayet memnunum. Ne ghosting ne de piksel sorunu yaşadım ama bütçenizi bilmediğim için pahalı olabilir.

KS

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109
Ben samsung g7 odyssey 27 bunu kullanıyorum ve gayet memnunum. Ne ghosting ne de piksel sorunu yaşadım ama bütçenizi bilmediğim için pahalı olabilir.
Maksimum bütçemin bir tık üzerinde. Ama sorun değil topladığım sistemin hakkını vermesini istiyorum alacağım monitörün. qled VA panel oluyor sanırım. Curved düşünmüyorum. Bu seride düz model var mı?

TFCrown

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Maksimum bütçemin bir tık üzerinde. Ama sorun değil topladığım sistemin hakkını vermesini istiyorum alacağım monitörün. qled VA panel oluyor sanırım. Curved düşünmüyorum. Bu seride düz model var mı?
Bende 3090 ve 12700k olduğu için 2K da oynuyorum oyunları baya hakkını veriyor diyebilirim. 240HZ almamın sebebi 1. IPS 240 HZ aşırı pahalı 2. Valorant vb. Oyunlar oynadığım zaman iyi oluyor. AAA oyunlar oynarken de baya tatmin etti beni. Maalesef bilmiyorum curvedsiz versiyonu var mı diye curved sizi rahatsız ediyorsa kesinlikle uzak durmanız gereken bir ürün 1000R curved bu ürün.

Genzo

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
287
Keainlikle ips renkleri en doğru veren panel tipi o olmazsa va.. biz ev kullanıcısıyız sakın tn filan masalı anlatanlara inanıp o yanlışa girmeyin

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri