İşlemci Sıcaklığı

unsoul

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Arkadaşlar aldığım sistemde
Ryzen 5 7500f
Palit 4070 süper
Biostar b650m silver
16x2 6000mhz ram
1tb SSD var

Kasa olarak
XPG K Mesh Kyber 750W 80+ Gold Rainbow Siyah Kasa mevcut soğutucu olarak darkflash darkair kule tipi 2x 120 fanlı sogutucu mevcut

2k ultra ayarlarda rdr2 Battlefield v gibi oyunlarda işlemci sıcaklığı 85 derecelere kadar yükseliyor. Kasanın yan temperli cami çok ısınıyor (kule tipi soğutma cama yakın) bu ısınma değerleri sorun yaratmaz denilsede aklima takılan bu sıcaklıklar normalmi değilse termal macunda felanmı sıkıntı var.

240mm sıvı soğutma takmayı düşünüyorum ancak kule tipinin yeterli olduğunu okuyorum forumlarda lütfen yardımcı olur musunuz.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Kaliteli bir kule tipi 7500fi sogutur fakat tavsiyem güzel bi sıvı sogutma alıp hem şuan hemde ilerde kullanabilmeniz yönünde olur. Şuan için fazla ısınmaması adına fps sabitleme (single oyunlar için 60) , ghz sınırlama (biostan sizi rahatsız etmeyecek şekilde ) (veya işlemci kullanımı kısmından %100 yerine 99 yapıp) sıvı veya kule tipi alana kadar idare etmek en iyisi olacaktır bir sorun çıkmaması adına. Yinede kule tipi olduğu halde 85 olması garip bir kontrol etmenizi öneririm

KS

unsoul

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Kaliteli bir kule tipi 7500fi sogutur fakat tavsiyem güzel bi sıvı sogutma alıp hem şuan hemde ilerde kullanabilmeniz yönünde olur. Şuan için fazla ısınmaması adına fps sabitleme (single oyunlar için 60) , ghz sınırlama (biostan sizi rahatsız etmeyecek şekilde ) (veya işlemci kullanımı kısmından %100 yerine 99 yapıp) sıvı veya kule tipi alana kadar idare etmek en iyisi olacaktır bir sorun çıkmaması adına. Yinede kule tipi olduğu halde 85 olması garip bir kontrol etmenizi öneririm
Aynen şuan kule tipi mevcut o yüzden bu kadar yükselmesi banada garip geldi sıvı soğutma almayı düşünüyorum aslında ancak bu seferde ileride tekrar sıvı soğutma almama adına ( işlemci yükselttiğim de 360mm sıvı soğutma gerekebilir) 240 almayım bu şekilde sorun olmadan fazla yükselmeden idare etsin istiyorum. Yada kasa 360 uygun olmadığından ön tarafına 360mm sıvı soğutma almayı araştırdım oda tavsiye edilmiyor şuan bu şekilde çözemezsem ya 240mm sıvı soğutma yada hem kasa hem 360mm sıvı soğutma almam gerekli

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
öncelikle kule tipi en ucuz en kötüsünden değilse 85 olması garip duruyor onu bir kontrol et derim belki bandı yapışık kalmıştır tam temas etmiyordur bir şey olmuştur illaki.

KS

unsoul

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
öncelikle kule tipi en ucuz en kötüsünden değilse 85 olması garip duruyor onu bir kontrol et derim belki bandı yapışık kalmıştır tam temas etmiyordur bir şey olmuştur illaki.
Aynen söküp bakım bı tekrar macunlayıp takıyım

KS

unsoul

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Umarım çözülürde başın ağrımaz uğraşmakla, bu arada kule tipi markan nedir
Darkflash darkair plus 2x120 fan kule tipi almıştım hazır sistemde vardı

Macunu yeniledim

Ayrıca kasa önden hava giriyor arka egzoz fanindan çıkıyor arada kule tipi sıcak havayı öne üflüyormuş fanları ters tarafa çevirince kasa içi serinledi işlemci sıcaklığı 70i geçmiyor şuan oyunlarda 2k ultra ayarlarda sorun çözüldü teşekkürler

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Darkflash darkair plus 2x120 fan kule tipi almıştım hazır sistemde vardı

Macunu yeniledim

Ayrıca kasa önden hava giriyor arka egzoz fanindan çıkıyor arada kule tipi sıcak havayı öne üflüyormuş fanları ters tarafa çevirince kasa içi serinledi işlemci sıcaklığı 70i geçmiyor şuan oyunlarda 2k ultra ayarlarda sorun çözüldü teşekkürler
Gerçekten çok sevindim. Birde şeyi öneririm oyunlarda herşeyi ultra yapıp boşa yormak yerine optimum ayarları youtubeden bulup ayarlaman. Bazı ayarlar çok birşey değiştirmediği halde çok yoruyor. Bazı oyunlarda rtx gibi.

Ayrıca anakartından soğutucu hızını maks değerlere çekebilirsin. (uygulaması yada herhangi bir şeyi varsa) gigabyte de system information viewerdan ayalanabiliyor. Ondada vardır diye düşünüyorum. kasa fanlarınıda tabiki (en kötü biostan yaparsın. fakat çok kurcalama) 65 e çeksek maks çok kafi olur diye düşünmekteyim.

Windows güç ayarlarını performansa çekincede fanlar fulleniyordu diye hatırlıyorum bi dene istersen geri dengeliye alırsın beğenmezsen

Son düzenleme:
KS

unsoul

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Gerçekten çok sevindim. Birde şeyi öneririm oyunlarda herşeyi ultra yapıp boşa yormak yerine optimum ayarları youtubeden bulup ayarlaman. Bazı ayarlar çok birşey değiştirmediği halde çok yoruyor. Bazı oyunlarda rtx gibi.

Ayrıca anakartından soğutucu hızını maks değerlere çekebilirsin. (uygulaması yada herhangi bir şeyi varsa) gigabyte de system information viewerdan ayalanabiliyor. Ondada vardır diye düşünüyorum. kasa fanlarınıda tabiki (en kötü biostan yaparsın. fakat çok kurcalama) 65 e çeksek maks çok kafi olur diye düşünmekteyim.

Windows güç ayarlarını performansa çekincede fanlar fulleniyordu diye hatırlıyorum bi dene istersen geri dengeliye alırsın beğenmezsen
Aynen teşekkür ederim akşam fan ayarlarınıda yapıyım 65i geçmez ozmn ☺️🙏

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri