İŞLEMCİ VE RAM

BahtsızBirKullanıcı

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar

Darboğaz olan bi sistemim vardı özellikleri.

Asus rtx 3070 ti
-Ryzen 7 2700x
-Kingston khx2 2400 ram (4x8)
-Samsung evo plus 970 gbssd
-Asus tuf gaming b450 plus ıı anakart
-WPM GOLD ZERO 650W power

İki işlemci arasında kararsız kaldım almayı düşünüyorum hangisini tavsiye edersiniz sorun çıkarır mi bu işlemciler.

ryzen 9 5900x veya ryzen 5 7600x

Birde ramleri

GSKILL 32GB (2x16GB) RipjawsV DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram bu ram ile değiştireceğim sorunum düzelir mi 4 5 kat daha az performans alıyordum sistemden​

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
ryzen 5 7600x alırsanız anakart ve ram değiştirmek daha güncel olur. O zaman ramleri ddr5 yapmak gerekir. Böyle daha iyi olur ama daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

Fake God

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Yeni çıkan işlemcilerden birini alacaksanız anakartı ve ramleri değiştirmeniz gerekiyor. Bana göre 5900x sizi uzun yıllar götürür. Oyun için düşünüyorsanız 5800x3d ye de bakabilirsin. 5800x3d oyunda 5900x den daha iyi fakat renderda daha kötüdür.

KS

BahtsızBirKullanıcı

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Yeni çıkan işlemcilerden birini alacaksanız anakartı ve ramleri değiştirmeniz gerekiyor. Bana göre 5900x sizi uzun yıllar götürür. Oyun için düşünüyorsanız 5800x3d ye de bakabilirsin. 5800x3d oyunda 5900x den daha iyi fakat renderda daha kötüdür.
Sadece ramlerden dolayı darboğaz oluyor olabilir mi sistem Lol gibi bir oyunda bile 110 fps gta 5 60 ila 70 arası

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar

Darboğaz olan bi sistemim vardı özellikleri.

Asus rtx 3070 ti
-Ryzen 7 2700x
-Kingston khx2 2400 ram (4x8)
-Samsung evo plus 970 gbssd
-Asus tuf gaming b450 plus ıı anakart
-WPM GOLD ZERO 650W power

İki işlemci arasında kararsız kaldım almayı düşünüyorum hangisini tavsiye edersiniz sorun çıkarır mi bu işlemciler.

ryzen 9 5900x veya ryzen 5 7600x

Birde ramleri

GSKILL 32GB (2x16GB) RipjawsV DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram bu ram ile değiştireceğim sorunum düzelir mi 4 5 kat daha az performans alıyordum sistemden​

Bu sistem nasıl darboğaz yapıyor çok merak ettim açıkçası.
Dar boğazı bana açıklar mısın güzel insan?
Yani sen ne yaparken bunu hissediyorsun?
Anakartın optimize ayarı var çünkü sistemi en iyi şekilde tutmaya yarıyor.
Baktığımız zaman ramlar alt sekmende kalmış fakat 4*8 yazmışsın 32 gb olduğunu gösteriyor.
oyun oynarken darboğaz olduğunu varsayalım. ekran kartına işlem biniyor ve baya güçlü bir ekran kartı bu sisteme oyunlarda işlemci ve ram zorlaması gereken bileşenlerdir. ram 32 gb ram olduğu için en fazla 16 gb alacaktır ki işlemci görevini tamamlayacak. işlemci de 8 gb bir işlemci ve oldukça iyi bana oyun oynarken sistem bileşenlerin resmini atar mısın ne kadar kullanıyor diye.
Ama bana dersen ki ben sistemimi güncellemek istiyorum o başka onu yap. Ama dar boğaz deme ;)

KS

BahtsızBirKullanıcı

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bu sistem nasıl darboğaz yapıyor çok merak ettim açıkçası.
Dar boğazı bana açıklar mısın güzel insan?
Yani sen ne yaparken bunu hissediyorsun?
Anakartın optimize ayarı var çünkü sistemi en iyi şekilde tutmaya yarıyor.
Baktığımız zaman ramlar alt sekmende kalmış fakat 4*8 yazmışsın 32 gb olduğunu gösteriyor.
oyun oynarken darboğaz olduğunu varsayalım. ekran kartına işlem biniyor ve baya güçlü bir ekran kartı bu sisteme oyunlarda işlemci ve ram zorlaması gereken bileşenlerdir. ram 32 gb ram olduğu için en fazla 16 gb alacaktır ki işlemci görevini tamamlayacak. işlemci de 8 gb bir işlemci ve oldukça iyi bana oyun oynarken sistem bileşenlerin resmini atar mısın ne kadar kullanıyor diye.
Ama bana dersen ki ben sistemimi güncellemek istiyorum o başka onu yap. Ama dar boğaz deme ;)
Oyunlardan performans alamıyorum drop yediğim zamanlarda oluyor Lol gibi bir oyunda 110 fps biraz saçma değil mi sencede? Yada böyle bi sistemle herhangi bir oyunda düşük fps almak

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Şimdilik ucuza işlemci ve ram değişimiyle daha iyi olur. Birkaç yıl sonra performansı size yetmediği zaman satıp ddr5 sistem alabilirsiniz. İlerde çok zor şimdi yapabilirim derseniz ddr5 direkt geçebilirsiniz. Bana makul olan işlemci ve ram yükseltme geliyor.

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Oyunlardan performans alamıyorum drop yediğim zamanlarda oluyor Lol gibi bir oyunda 110 fps biraz saçma değil mi sencede? Yada böyle bi sistemle herhangi bir oyunda düşük fps almak
Güzel insan darboğaz yaşamamışsın sen sadece sistem seni tatmin etmiyor yani güncelleme yapmak istiyorsun :)
O drop sıkıntısı pingten kaynaklı bu arada.
O yüzden güncelleme yapabilirsin güzelde olur ama sistemin darboğaz yapmıyor :)

KS

BahtsızBirKullanıcı

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Güzel insan darboğaz yaşamamışsın sen sadece sistem seni tatmin etmiyor yani güncelleme yapmak istiyorsun :)
O drop sıkıntısı pingten kaynaklı bu arada.
O yüzden güncelleme yapabilirsin güzelde olur ama sistemin darboğaz yapmıyor :)
Sistem dar boğaz yapıyor kanıtlandı işlemci yetmiyor herkesin söylediği şeye bi karşı çıkansensin değiştim sistemi ve bi sıkıntısı kalmadı teşekkürler

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri