İşlemciler Hakkında

Enderforl

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Merhaba ben bilgisayar toplarken yaptığım araştırmalarda insanların çoğu AMD alıyolardı ben de AMD tercih ettim.Ama şu an sorguluyorum çünkü geçen arkadaşım işlemci için tavsiye istedi 5500 alıcaktı dedimki 5600 önbelleği sayesinde daha iyi valorant,csgo da ve fiyat farkına değer (ayrıca ekran kartı 3060 yani darboğaz 0).Sonra bana 12100f nasıl dedi bi bakıyım dedim epeyden,ve genede 5600 daha iyiydi 3dmark skoru, önbelleği,çekirdek sayısı vs. Ama userbencmark tam tersini söylüyordu.Oyun testleride keza öyleydi ki konu açtım bunun hakkında en düşük ayarlarda 12100f en yüksek ayarlarda 5600 ama FPS o fiyat farkına değmezdi.
Şimdi sorularım şu şekilde

1-Neden AMD işlemcilerin teknik özellikleri intele göre üstün olsada oyunlarda FPS farkı az ki bazen Intel 20+ FPS fark atıyo.

2-Userbencmark galiba güvenilmez bi siteymiş(veriler yanlışmış).TechPowerUp ve gamernexus öneriliyor ama orda karşılaştırma yok yada ben bulamadım(5950x ile 12900k yı kapışmasını merak ettim yoktu).Bi site önerirmisiniz?

3-Ve insanlar(itopya,youtuberlar vs.) kasa falan toplarken neden çoğunlukla AMD tercih ediyor?

Son düzenleme:

arafday

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
57
Amd lerin intele nazaran farkı öncelikle.Giriş seviyesi bir anakarta bile günümüzde bios güncellemesi ile ryzen 5 5600x takabiliyorsunuz. Oyundaki fps ye gelirsek. Bazı oyunların optimizasyonu intelde daha iyidir, bazıları amd'de daha iyidir. Bazen kafa kafaya giderler.

KS

Enderforl

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Amd lerin intele nazaran farkı öncelikle.Giriş seviyesi bir anakarta bile günümüzde bios güncellemesi ile ryzen 5 5600x takabiliyorsunuz. Oyundaki fps ye gelirsek. Bazı oyunların optimizasyonu intelde daha iyidir, bazıları amd'de daha iyidir. Bazen kafa kafaya giderler.
Karşılaştırma sitesi önerir misin

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri