İşlemcim Boştayken Kaç Derece Olmalı? (12600K)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
Intel i5-12600K kullanıyorum sistemi bugün kurdum. Ekran kartı 2 hafta sonra alıcam. Şu anlık boştayken 25-28 derece aralığında çalışıyor. Durumu nasıl. Nasıl max görebilirim? Hangi uygulamaları önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler :)
-
a.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
Kaç dereceye geldiğinde bütün fanları %100 çalıştırayım. Kaç derecede otomatik kapatma yaptırayım vesaire yardımcı olursanız mutlu olurum :)
a3.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Boşta 35 ortalamasında hatta yaz aylarında kasa ve ortamınıza göre 40 dereceler normaldir ki sizdeki değerler çok iyi.

OCCT, Prime95, AIDA64 CPU testi ve CPU-z CPU testi gibi araçlarla işlemciyi maksimum yüke sokabilirsiniz.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
Boşta 35 ortalamasında hatta yaz aylarında kasa ve ortamınıza göre 40 dereceler normaldir ki sizdeki değerler çok iyi.

OCCT, Prime95, AIDA64 CPU testi ve CPU-z CPU testi gibi araçlarla işlemciyi maksimum yüke sokabilirsiniz.
Daha fanları son hıza bile almadım hocam :D son hıza alınca çok ses yapıyor. Sanki helikopter kaldırıyormuş gibi (benzetme yapıyorum millet ciddiye alabilir) Birazdan OCCT Deneyip buraya sonuçları atarım. Şu anda işlemcim boşta 20derece,soğutucum 27 derece :D

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82

Sonuçlar bunlar hocam. Şimdi benim işlemci %100 de çalışrken kaç derece olmuş oluyor :D
a45.png

Mansion

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Soğutucunuza göre boşta 25-32 derece normaldir. Oyunda 45-55 dereceleri geçmemesi lazım stok ayarlarda.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
HWMonitor yada HWInfo ile sıcaklıkları test esnasında teyit eder misiniz tekrar.
Şu anda fanlar standart modda çalışıyor. Extreme modda 2 katı daha hızlı çalışıyor. Pompa modu sessizde. İsterseniz birde extreme ayarlarda deneyebilirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
HWMonitor veya HWInfo yazılımları ayrı yazılımlar. Bunlardan birisiyle bir kıyaslayın demiştim. Sıcaklıklar bana biraz düşük geldi 100% yükte bir işlemciye göre ki bu çok iyi bir şey ama program mı hatalı okuma yapıyor yoksa gerçekten böyle mi diye teyit amaçlı sordum.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
HWMonitor veya HWInfo yazılımları ayrı yazılımlar. Bunlardan birisiyle bir kıyaslayın demiştim. Sıcaklıklar bana biraz düşük geldi 100% yükte bir işlemciye göre ki bu çok iyi bir şey ama program mı hatalı okuma yapıyor yoksa gerçekten böyle mi diye teyit amaçlı sordum.
Hemen bakıyorum

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
as546.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
41 derece çekirdekler ve işlemci içindeki yongaların sıcaklığı yani TjMax 66 derece. Gayet iyi görünüyor. Ancak OCCT yazılımı TjMax için 83 derece gösteriyor ilk resimlerden birisinde. O nasıl bir yükte oldu anlamadım.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
41 derece çekirdekler ve işlemci içindeki yongaların sıcaklığı yani TjMax 66 derece. Gayet iyi görünüyor. Ancak OCCT yazılımı TjMax için 83 derece gösteriyor ilk resimlerden birisinde. O nasıl bir yükte oldu anlamadım.
Fanlar şu anda 1000rpm de çalışıyor. Bildiğim kadarıyla 2000'in üstüne çıkabiliyor belkide daha üstüne. Test yaparken arkada oyun yüklüyordu ve bende steamde takılıyordum. %100 FAN çalışmayı kaça almalıyım ? 60 dereceyi görünce fanları en son hıza almalı mı ?

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
İntel i5-12600K kullanıyorum sistemi bugün kurdum. Ekran kartı 2 hafta sonra alıcam. Şu anlık boştayken 25-28 derece aralığında çalışıyor. Durumu nasıl. Nasıl max görebilirim.Hangi uygulamaları önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler :)
-
Ekli dosyayı görüntüle 740

Olması gerektiği gibi hocam sistem. 28 derece soğuk bile. 30-35 arası genelde :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
En yüksek devirde olması şart değildir. %80 en fazla %90 devir 80 dereceye yaklaşınca olabilir. 70 derecelere kadar %50-60 devirler iyidir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Hocam o 28 derece soğutucunun pompasıymış :D boştayken işlemci 22 derece gösteriyor
İşlemcilerden 2 temel sıcaklık vardır. Birincisi paket yani tüm çekirdeklerin sıcaklığı diğeriyse işlemcilerin tek tek olan en yüksek değeri. Sizin bakacağınız Paket(Package) yani. Ayrıca INTEL işlemcilerde birde işlemci içindeki transistörlerin sıcaklığını gösteren TjMax sıcaklığı var oda 100 dereceye kadar limitli gibi düşünün.

KS

L0ckeNN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
82
İşlemcilerden 2 temel sıcaklık vardır. Birincisi paket yani tüm çekirdeklerin sıcaklığı diğeriyse işlemcilerin tek tek olan en yüksek değeri. Sizin bakacağınız Paket(Package) yani. Ayrıca INTEL işlemcilerde birde işlemci içindeki transistörlerin sıcaklığını gösteren TjMax sıcaklığı var oda 100 dereceye kadar limitli gibi düşünün.
Hocam birde 1-2 haftaya ekran kartı alıcam bu sisteme. 6900XT düşünüyordum fiyatı 19.000 TL idi ama bi baktım 3080ti gigabyte 22.000TL olmuş. Sizce hangisi alınmalı bu fiyatlarla devam ederse. İkisi de itopya da

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri