Öneri İşlemcimi Yükseltmek Istiyorum Bütce 10K

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
183
LOL ve CS gibi oyunlar işlemci üzerinden oynanan,işlemci ağırlıklı oyunlar.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Garip şekilde oyunlarda fps drop problemi yaşıyorum kasayı temizlettim tüm sürücüler güncel, güncel windows, birçok test uygulamasında test ettim isimlerini hatırlamıyorum fakat nerdeyse tüm testlere soktum ekran kartı, işlemci olarak hatta ben acemiyimdir diye bilgisayarcıya tüm donanımları test ettirdim, temizlettim fakat gözle görülür şekilde fps düşüş sorunları yaşıyorum oyunları akıcı oynayamıyorum neden bilmiyorum nasıl çözeceğimi hiç bilmiyorum
aynı sistemin 3070 versiyonu var imzamda görebilirsin böyle bir sorun yaşamıyorum. 3060 ti da 3070 kadar güçlü bir kart böyle bir şey olması saçma msi afterburner ile oyuna girip oyun sırası değerlere bak fps düştüğünde ney zorlanıyor diye. fps oyunlarında ekran hz değerine sabitlemen fazla fpsden dolayı takılma sorunun çözer. Hikayeli oyunlarda 60 sabitleyip oynamanı öneririm çünkü bir şey değişmez boşa pc yorulmasın ısınmasın max perf alırsın. fps içinse monitörün 144 olduğunu varsayarak 144 yapabilirsin

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
aynı sistemin 3070 versiyonu var imzamda görebilirsin böyle bir sorun yaşamıyorum. 3060 ti da 3070 kadar güçlü bir kart böyle bir şey olması saçma msi afterburner ile oyuna girip oyun sırası değerlere bak fps düştüğünde ney zorlanıyor diye. fps oyunlarında ekran hz değerine sabitlemen fazla fpsden dolayı takılma sorunun çözer. Hikayeli oyunlarda 60 sabitleyip oynamanı öneririm çünkü bir şey değişmez boşa pc yorulmasın ısınmasın max perf alırsın. fps içinse monitörün 144 olduğunu varsayarak 144 yapabilirsin
Teşekkürler test edicem Msi Afterburner programında Donanım izleme bölümünden mi takip etmeliyim tam olarak bununla alakalı detaylı bir video biliyor musunuz?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Teşekkürler test edicem Msi Afterburner programında Donanım izleme bölümünden mi takip etmeliyim tam olarak bununla alakalı detaylı bir video biliyor musunuz?
youtubede birçok video bulabilirsiniz çok kolay bir işlem oynuna girip dondugunda değerlere bakmanız yeterli hangisinde gariplik olduğunu anlarsınız

Ayrıca pbo modu kapalı olabilirmi işlemcinin acaba bu fs drop ondan kaynaklanıyor olabilir. 4.6ghzde çalışıyormu siz lol yada cs de iken

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
youtubede birçok video bulabilirsiniz çok kolay bir işlem oynuna girip dondugunda değerlere bakmanız yeterli hangisinde gariplik olduğunu anlarsınız

Ayrıca pbo modu kapalı olabilirmi işlemcinin acaba bu fs drop ondan kaynaklanıyor olabilir. 4.6ghzde çalışıyormu siz lol yada cs de iken
3.7ghzde çalışıyor fakat soğutma olarak sadece stok fana sahibim sıkıntı yaratır mı pbo modunu açmam?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
3.7ghzde çalışıyor fakat soğutma olarak sadece stok fana sahibim sıkıntı yaratır mı pbo modunu açmam?
Tamadır çözdük fps drobu 3.7 de çalıştığı için yiyorsun pbo kapatmışsın ısısnmasın diye ama darboğaz yaratmışsın takılma ve drop olur pboyu aç sıcaklığını takip et fps kitleyere koyna kendine göre sıcaklığı ayarla. Bugattinin tekelerere zincir takmışsın gibi yapmıssın pcyi. Stok fan 5600x için yeterli gelmeyebiliyor. Kış ayındayız derece takip ederek bakabilirsin. çok yükseliyorsa pboyu direk kapatmak yerine 4.4ghz veya 4.2 ghzde ki duruma göz atabilirsin. Tavsiyem düzgün bi sogutucu al ve pcnin gerçek gücünün tadını çıkar.

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Tamadır çözdük fps drobu 3.7 de çalıştığı için yiyorsun pbo kapatmışsın ısısnmasın diye ama darboğaz yaratmışsın takılma ve drop olur pboyu aç sıcaklığını takip et fps kitleyere koyna kendine göre sıcaklığı ayarla. Bugattinin tekelerere zincir takmışsın gibi yapmıssın pcyi
Umarım söylediğiniz gibi çözmüş oluruz deneyimledikten sonra akşam sizlere geri dönüş yapıcam teşekkürler :)

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Umarım söylediğiniz gibi çözmüş oluruz deneyimledikten sonra akşam sizlere geri dönüş yapıcam teşekkürler :)
dediğiniz gibi 3.7de çalışıyorsa oyunda ve pbo nuz kapalıysa kesinlikle bundan. Sizin adınıza sorunun çözüldüğüne sevindim pc yağ gibi akında mutlu olursunuz. Sadece stok fan işini takip edin sıcaklık değerlerini. Olmadı bi sogutucu ekleyin. Umarım uzun bir süredir bu acıyı çekmiyorsunuz :D

10k bütçe varken hepsini sogutmaya vermeyin tabi benim imzadaki sıvı sogutma iş görüyor kışın 50 derecelerde hep oyunda veya sağlam bi kule tipide bakabilirsiniz.

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
dediğiniz gibi 3.7de çalışıyorsa oyunda ve pbo nuz kapalıysa kesinlikle bundan. Sizin adınıza sorunun çözüldüğüne sevindim pc yağ gibi akında mutlu olursunuz. Sadece stok fan işini takip edin sıcaklık değerlerini. Olmadı bi sogutucu ekleyin. Umarım uzun bir süredir bu acıyı çekmiyorsunuz :D

10k bütçe varken hepsini sogutmaya vermeyin tabi benim imzadaki sıvı sogutma iş görüyor kışın 50 derecelerde hep oyunda veya sağlam bi kule tipide bakabilirsiniz.
Pbo'yu kontrol ettim otomatik seçeneğindeymiş onu aktife aldım fakat aktif olduğunu kontrol edebileceğim herhangi bir şey var mı?

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
924
Eğer kasayı tamamen satıp yeni hazır sistem almak istemiyorsan bence gidip işlemci+anakart+ram sat gidip 7500+a620+16gb ram yap. İstersen 16 yerine 32 ram de yapabilirsin. Anakart a620 yerine b650 de olabilir.

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Eğer kasayı tamamen satıp yeni hazır sistem almak istemiyorsan bence gidip işlemci+anakart+ram sat gidip 7500+a620+16gb ram yap. İstersen 16 yerine 32 ram de yapabilirsin. Anakart a620 yerine b650 de olabilir.
Eğer kasma sorununu çözümlendiremezsem büyük ihtimalle sizin dediğiniz gibi bir değişikliğe gidicem teşekkürler :)

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Eğer kasma sorununu çözümlendiremezsem büyük ihtimalle sizin dediğiniz gibi bir değişikliğe gidicem teşekkürler :)
pbo otomatiktede kendisi çalışır otomatiğe geri alabilirsiniz. Oyundayken ghz değeri yükselmiyormu onu kontrol edin derim iyice. Yeni bi sisteme para dökmek yerine elinizdeki sağlam sistemdeki sorunu bulmak en iyisi olacaktır.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri