35.000-45.000 TL İşyeri İçin Uzun Vadeli Sistem Toplama

msenell

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
13600K
Ekran Kartı
GTX 1650
Merhaba, herkese iyi günler dilerim.
İş yerimiz için ana bilgisayar görevini de görecek bir PC arayışı içindeyim. Daha önce 2011 yılı üretimi i5 işlemcili bir Casper Nirvana almıştım ve zaman içerisinde yaptığım yükseltmeler ile bugüne kadar geldik ve hâlâ çalışmakta. Fakat artık çok demode kaldığı için yapılan yükseltmeler bile tam performans katkı sağlayamamakta, bu yüzden maliyetler de daha fazla artmadan bir PC almaya karar verdim. İçerisinde base ürünler kullanıldığından dolayı hazır ürün yerine sistem toplamayı seçtim. PC görevleri kısaca;

-Ana makine olup diğer bilgisayarların da ağ üzerinden kullanacağı programları çalıştırmak(Muhasebe vs.)
-Ağ üzerinden de erişilebilen işletme dosyalarını saklama.
-Yedek Parça katalogları, ErP ve B2B gibi ağ destekli uygulamalarla çalışma.
-Nadiren de olsa AutoCAD kullanımı.
-DVR kamera izleme.
-Uzak Masaüstü uygulaması ile basit server kullanımı şeklindedir.

Daha önceki bilgisayar 12 yıl olmuş. Bu yüzden bu kez de ileriye dönük kullanımı mümkün bir sistem istiyorum. Sistem parçalarını aşağıda yazacağım, soğutucu eksik ama sıvı soğutuculara karşı da çekincelerim var. Vatan Bilgisayar gibi belli bir yerden alınca maliyet 37-39 binleri buluyor. Farklı farklı sitelerden toplayınca 2-3 bin TL avantaj sağlanabiliyor. Aşağıda yazdığım bileşenleri inceleyerek fikir verebilir misiniz? Maliyet düşürme kaygım mevcut. Özellikle anakart hususunda bu modeller gerekli midir bilmiyorum. Yoksa DDR4 ile birlikte daha uygun bir anakart mı seçmeliyim. İşlemci 13. nesil belirledim fakat mantıklı olur ise 12. nesle de yönelebilirim.

İşlemci: Intel i5 13600K
~10.000 TL
Anakart: ASUS Prime Z790-P Wi-Fi Intel Z790 Soket 1700 DDR5 7200MHz (OC) M.2
~10.000 TL
Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1650 D6 Ventus XS OCV1 4 GB GDDR6 128bit NVIDIA
~7.000 TL
RAM: Crucial 16 GB (1x16 GB) DDR5 4800MHz CL40 1.1V PC
~2.000 TL
SSD: WD 500GB Blue SN580 Gen4 NVMe M.2 SSD (Okuma 4000 MB / Yazma 3600 MB)
~1.700 TL
PSU: MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze
~2.200 TL
Kasa: ASUS TUF Gaming GT301 3x120mm ARGB FANLI TEMPERLİ CAM MidT ATX
~4.000 TL

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,494
İş yerimiz için ana bilgisayar görevini de görecek bir PC arayışı içindeyim. Daha önce 2011 yılı üretimi i5 işlemcili bir Casper Nirvana almıştım ve zaman içerisinde yaptığım yükseltmeler ile bugüne kadar geldik ve hâlâ çalışmakta. Fakat artık çok demode kaldığı için yapılan yükseltmeler bile tam performans katkı sağlayamamakta, bu yüzden maliyetler de daha fazla artmadan bir PC almaya karar verdim. İçerisinde base ürünler kullanıldığından dolayı hazır ürün yerine sistem toplamayı seçtim. PC görevleri kısaca;

-Ana makine olup diğer bilgisayarların da ağ üzerinden kullanacağı programları çalıştırmak(Muhasebe vs.)
-DVR kamera izleme.

Daha önceki bilgisayar 12 yıl olmuş. Bu yüzden bu kez de ileriye dönük kullanımı mümkün bir sistem istiyorum. Sistem parçalarını aşağıda yazacağım, soğutucu eksik ama sıvı soğutuculara karşı da çekincelerim var. Vatan Bilgisayar gibi belli bir yerden alınca maliyet 37-39 binleri buluyor. Farklı farklı sitelerden toplayınca 2-3 bin TL avantaj sağlanabiliyor. Aşağıda yazdığım bileşenleri inceleyerek fikir verebilir misiniz? Maliyet düşürme kaygım mevcut. Özellikle anakart hususunda bu modeller gerekli midir bilmiyorum. Yoksa DDR4 ile birlikte daha uygun bir anakart mı seçmeliyim. İşlemci 13. nesil belirledim fakat mantıklı olur ise 12. nesle de yönelebilirim.

~10.000 TL
~10.000 TL
~7.000 TL
~2.000 TL
~1.700 TL
~2.200 TL
~4.000 TL
Biraz sacma bu duzen 4060ti r5 7500f li sistem alabilirsin

-DVR kamera izleme.

~10.000 TL
~10.000 TL
~7.000 TL
~2.000 TL
~1.700 TL
~2.200 TL
~4.000 TL
Thermalright 120m hava sogutucu al
750w yap psuyu

KS

msenell

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Biraz sacma bu duzen 4060ti r5 7500f li sistem alabilirsin

Thermalright 120m hava sogutucu al
750w yap psuyu
Oyun için hiç kullanılmayacak olmasından dolayı işlemci ve anakart odaklı bir listeye yönelmiştim. Kule tipi soğutucu düşündüğüm için ise Anakartta 'm' olan modellerden kaçınmıştım.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,494
Oyun için hiç kullanılmayacak olmasından dolayı işlemci ve anakart odaklı bir listeye yönelmiştim. Kule tipi soğutucu düşündüğüm için ise Anakartta 'm' olan modellerden kaçınmıştım.
O zaman yine intel alma amd al

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
matx olan anakartlar çok sorun yaratmaz. Bütçe en max kaça kadar çıkıyor ?
Şu sisteme bir kaç özelleştirme yapılarak alabilirseniz güzel olur.

KS

msenell

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
matx olan anakartlar çok sorun yaratmaz. Bütçe en max kaça kadar çıkıyor ?
Şu sisteme bir kaç özelleştirme yapılarak alabilirseniz güzel olur.
ben açıkçası max 35k vermek istiyorum. Benim için önemli olan yükseltmeye açık olması. Dediğim gibi önceki pc hazır olmasına rağmen 12 yıl gitti. Anakart olarak şimdi bir de Tuf Gaming B760-Plus Wi-Fi gördüm. Fiyat daha avantajlı. Birkaç çıkış portu farkı var.

O zaman yine intel alma amd al
AMD ile şimdiye kadar hiç tecrübem olmadı. O yüzden Intel baz alarak baktım hep

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,494
ben açıkçası max 35k vermek istiyorum. Benim için önemli olan yükseltmeye açık olması. Dediğim gibi önceki pc hazır olmasına rağmen 12 yıl gitti. Anakart olarak şimdi bir de Tuf Gaming B760-Plus Wi-Fi gördüm. Fiyat daha avantajlı. Birkaç çıkış portu farkı var.

Tamam iste am5 ileriye yonelik intel 15.nesil farkli sokete cikar

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182

İleriye dönük istiyorsan amd alman lazım zaten. İntelin bugünden sonra çıkaracak olduğu işlemcilerin hiçbiri lga 1700 soketine sahip olmayacak. Bu yüzden işlemci değiştirip yeni nesil bir işlemciye geçemeyeceksin. Ama amd konusunda daha am5 soketine ilk işlemciler çıktı uzun bir süre güncel kalacaktır. Attığımı alamiyorsaniz farklı bir şey önereyim.

KS

msenell

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Önerileriniz için teşekkürler. Intel ve AMD için soket konularını ilk çalışmalarımı yaparken görmüştüm. Bahsettiğiniz hususta çok haklısınız. Aynı anakart ile atıyorum bir 5 yıl daha çıkacak olan işlemcileri alıp takma imkanımız oluyor. Fakat benim işlemci ve ekran kartı odaklı bu kadar güncel kalmama gerek yok. Benim şu anki sorunum işlemci yavaşlığı değil açıkası. Mesela SSD taktım ama anakart desteklemediği için verim alamıyorum. Gigabit ethernet desteklemiyordu, ağ kartı almam gerekti. Bir 5 yıl sonra daha güçlü bir işlemciye ihtiyaç duyar mıyım bilmiyorum. Ama LAN kullanarak çalıştığım için 2.5 Gbps bağlantı desteğine ihtiyaç duyma ihtimalim yüksek. Sizin öneriniz burada da bir sorun yaratmıyor ama stabilite korkum var. Mesela MSI anakart yerine Asus öneren bazı sorunlar yaşadığını söyleyenler olmuş. Bunun gibi söylentiler beni çekimser kılıyor. İşyeri olduğu için bir sistemi kaldırıp atmak kolay değil. Bir çok firmadan tekrar kurulum talep etmek vs. Fakat yine de AMD sistemler üzerine araştırmaya başladım. Önerilerinizi değerlendiriyorum. Bu sırada eğer vaktiniz varsa Yukarıda bahsettiğim gibi Intel işlemcili sistemde bana yol gösterirseniz sevinirim. Mesela 2.000 civarı fiyat farkı olan B serisi anakart bana çok şey kaybettirir mi? Sadece arada bir ihtiyaç duyacağım ekran kartı yerine seçtiğim kart dışında daha mantıklı bir seçim yapılabilir mi gibi..

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
Mantıklı değil. 33k buna vericeğine elindekileri satar 4070super sistem alır saçmalıktan başka bir şey değil bu.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Oyun oynamayacak adam 4070 superi ne yapsın.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
Oyun oynamayacak adam 4070 superi ne yapsın.
Gene senin attığını mantıklı yapmıyor. Sisteme 7700 işlemci seçer alır. Bütçe yetmiyorsa gidersin 4060ti bir sistem dizersin a750 ile bu fiyata saçmalıktan başka bir şey değil.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri