Kasa Fanı Hızını Nereden Ayarlayabilirim

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
amd softwaredan sadece gpunun fan hızı ayarlanabiliyor fakat ben kasanın fan hızını değiştirmek istiyorum hangi programı kullanmalıyım ya da bios üzerinden ayarlanabiliyor mu

Nostrovia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Kasa hangi model, fan bağlantıları nasıl, anakart modeli nedir gibi detaylar olursa cevaplayacak kişiler çıkacaktır.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
39

q fan = optimize all yap sistem kendisi duruma göre ayar yapacak işine gelmezse kendine göre ayarlayabilirsin

KS

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
anakart gigabyte h610 m v2, kasa power boost pb-p2252bp, fan bağlantılarının nasıl olduğunu bilmiyorum hazır sistem aldım çünkü

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Biostan fan tunning ile ayarlamalara bakmak için.
Gigabyte motherboard bios fan tunning diye youtube a bakarsınız. Buradan uygun yeri bulup halledersiniz. Birkaç tane baktım fakat tam sizin anakart modeli yoktu. Siz orada paylaşılan görüntü ve ayar bölümünü kendi biosunuz dakilerle karşılaştırıp kolayca halledersiniz.

Gigabayte ın birde anakart destek yazılımı mevcut.
Gigabayt Sistem Bilgisi Görüntüleyicisi diye
System Information Viewer
Bu sayfadan indirip ayrıca bu yazlım üzerinden de ayarlamalar yapabilirsiniz.
İndirme sayfası:

software_siv.png

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
software_bios.png

Bios grafik görüntüsü bu sanıyorum.
Burada da var daha büyük anlaşılır sayfanın en altlarına doğru

Temsili bir foto koymuşlar. Fotonun alt kısmında Smart fan denen yerin altında fan ikonları var.
Burada cpu soğutucu fanı, kasa fanları hangilerini görebiliyorsanız onların ayarlamalarını yapabileceksiniz.
Yan taraftaki seçeneklerde de Smart fan 5 diyor. Bu sekmeden de fan grafik ayarlamalarını görebilmeniz lazım. Görebilmeniz lazım diyorum, çünkü Gigabayt anakart kullanmışlığım yok malesef.

Son düzenleme:
KS

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
Ekli dosyayı görüntüle 37626

Bios grafik görüntüsü bu sanıyorum.
Burada da var daha büyük anlaşılır sayfanın en altlarına doğru

Temsili bir foto koymuşlar. Sayfanın alt kısmında Smart fan denen yerin altında fan ikonları var.
Burada cpu soğutucu fanı, kasa fanları hangilerini görebiliyorsanız onların ayarlamalarını yapabileceksiniz.
Yan taraftaki seçeneklerde de Smart fan 5 diyor. Bu sekmeden de fan grafik ayarlamalarını görebilmeniz lazım. Görebilmeniz lazım diyorum, çünkü Gigabayt anakart kullanmışlığım yok malesef.
hocam şimdi indirdim de uygulamayi kullanmayı bilmiyorum biraz bakıp tekrardan yazacağım.biraz bakındım cpu system 1 diyince kaasanınn arka tarafındaki fanı gösteriyor cpu diyince soğutucuyu fakat system 2 diyince soru işareti çıkıyor yaani kasanın önündeki fanlar görükmüyor

KS

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
ve system 1 ve 2 0 rpm olarak görünüp ayarlanamıyorlar sanırım kasadan dolayı

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Bunlar yazılımdaki görüntüler mi* Yoksa Bios taki görüntüler mi?
Ayrıca yukarıdaki Bios fotosundaki gibi fan ikonları parlak mı yoksa mat olarak mı görülüyor.?

Kasa fanları üç pinli ise, hazır sistemde toplarlarken kasa fanlarınının bağlanatısını nasıl yaptıkları ile ilgili.

Fanlarda anakarta sinyal gidecek şekilde bağlamamışlarsa, Kasa fanları 4 pin olacak, Ayrıca kasa fanları fan-hub ile bağlanmışsa, fan hubdan bir kablo ile anakart, sys fan soketlerine bir bağlantı olması gerekmekte aksi takdirde anakart fanları algılamaz. Ayralamalar yapılamaz.

KS

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
Bunlar yazılımdaki görüntüler mi* Yoksa Bios taki görüntüler mi?
Ayrıca yukarıdaki Bios fotosundaki gibi fan ikonları parlak mı yoksa mat olarak mı görülüyor.?

Kasa fanları üç pinli ise, hazır sistemde toplarlarken kasa fanlarınının bağlanatısını nasıl yaptıkları ile ilgili.

Fanlarda anakarta sinyal gidecek şekilde bağlamamışlarsa, Kasa fanları 4 pin olacak, Ayrıca kasa fanları fan-hub ile bağlanmışsa, fan hubdan bir kablo ile anakart, sys fan soketlerine bir bağlantı olması gerekmekte aksi takdirde anakart fanları algılamaz. Ayralamalar yapılamaz.
yazılımdakı görüntüler. biostakiler ise mat

KS

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
hocam kasayi en kısa sürede değiştireceğim zaten fakat aklıma takıldı iyi bir kasa ve yeni kasa da yapılacak fan ayarıyla gpunun sıcaklık değerleri düşer mi

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Havalandırması iyi olan, yeterince büyük bir kasanın gpu sıcaklığını düşürme üzerine elbette olumlu yönde etkisi olacaktır.
Kasa büyüklüğü, fanları, hava sirkulasyonu önemli olacaktır.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri