Kendi̇m Si̇stem Topladim Bence Hata Yaptim :D

LUKHANZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
arkadaşlar selam, bundan 2 ay önce kendime bir sistem topladım kendi edindiğim ve ufakta olsa olan donanım bilgime güvenerek (bence daha ufakmış :D), sadece tek bir oyun oynayıp studio one kullanıyorum onun dısında yayın yapıyorum. csgo da fps droplar nasıl engellenir bu sistemle mi alakalıdır bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. ayrıca anakart seçimimden dolayı sanırsam bilgisayarda ön stok 2 fan ve arka çıkış fanı çalışmıyor. rgb ışıklar yanmıyor. kasayıda 2 arkadaşımla beraber kendimiz topladık fazla tecrübeli değildik. acaba bu fanları ve rgbleri nasıl çalıştırırım?

sistem:

amd ryzen 7 5800x3d
gigabyte 3070ti
16gb ram gskill ripjaws 2x8
msi m450m-a anakart :(
samsung 970evo plus 1tb ssd
seagate 1tb hdd
phanteks eclipse 360a kasa

galiba anakartta soket eksiğinden dolayı fanları ve rgbleri calıstıramıyorum, soket cogaltıcı vs işe yarar mı acaba

masterliquid m240l sıvı sogutma var sadece sıvı sogutma ve ekran kartı fanları calısıyor suan 2 aydır öyle oynuyorum fkjdlflkd

Agnostique

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
Sıvı soğutmanın ayrı kontrolcüsü var onu kullanmıyor musunuz?

1676136052945.png

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,636
arkadaşlar selam, bundan 2 ay önce kendime bir sistem topladım kendi edindiğim ve ufakta olsa olan donanım bilgime güvenerek (bence daha ufakmış :D), sadece tek bir oyun oynayıp studio one kullanıyorum onun dısında yayın yapıyorum. csgo da fps droplar nasıl engellenir bu sistemle mi alakalıdır bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. ayrıca anakart seçimimden dolayı sanırsam bilgisayarda ön stok 2 fan ve arka çıkış fanı çalışmıyor. rgb ışıklar yanmıyor. kasayıda 2 arkadaşımla beraber kendimiz topladık fazla tecrübeli değildik. acaba bu fanları ve rgbleri nasıl çalıştırırım?

sistem:

amd ryzen 7 5800x3d
gigabyte 3070ti
seagate 1tb hdd

galiba anakartta soket eksiğinden dolayı fanları ve rgbleri calıstıramıyorum, soket cogaltıcı vs işe yarar mı acaba

masterliquid m240l sıvı sogutma var sadece sıvı sogutma ve ekran kartı fanları calısıyor suan 2 aydır öyle oynuyorum fkjdlflkd
o islemciye o sıvı sogutucu yetmez minimun 360mm sıvı sogutucu lazım

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016

sistem:

amd ryzen 7 5800x3d
gigabyte 3070ti
seagate 1tb hdd

Isı değerlerin nedir işlemcin ısınıyor olabilir.

KS

LUKHANZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ona nasıl bakacağım

Gerçi ana kartınıza baktım da 1 fan 1 cpu fan pin mevcut bunları yukarıda ilettiğim gibi kullanın diğer fanları ise psu da gelen güç ile çalıştırın.
bu işlemi nasıl yapabilirim veya kime yaptırabilirim

peki fps dropların ısınmayla alakası var mıdır

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
625
Fanlar için yazıyorum

Şuan sıvı soğutma fanlarınız soğutma ile gelen 2li çoklayıcı ile anakarttaki tek fan portuna bağlı durumda %90. O porta 1. linkteki gibi bir çoklayıcı alıp 3 kasa fanı + 2 sıvı soğutma fanını bağlayacaksınız. Cpu fan kısmına pompa bağlıdır.
Işıklar için anakartta rgb-argb yok, ama sıvı soğutmanın kendi kontrolcüsü var, soğutmanın fanlarından gelen 2 tane 4 pin rgb kablosu vardır boşta onları da ona bağlayacaksınız, kumanda gibi zaten. Sıvı soğutma ışıkları da tamam. Kasanın kendi fan ışıkları kaldı. Kasa fanları argb. Sıvı soğutma kontrolcüsüne takamıyoruz. Ona da 2. linkteki gibi reset butondan bir kontrolcü alabilirsin. Reset butonu anakarta takmak yerine buna bağlıyorsun ve rgb kontrol tuşu olarak kullanıyorsun. Buna fanları bağlamak için elinde yoksa 3. link teki gibi bir çoklayıcı lazım olabilir.

1. https://www.amazon.com.tr/Alfais-Çoklayıcı-Splitter-Çoğaltıcı-Kablosu/dp/B087FPC6J6/ref=sr_1_3?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=JDQKTWWS92F9&keywords=fan+çoklayıcı&qid=1676144051&sprefix=fan+çoklayıcıo,aps,114&sr=8-3

2. https://www.amazon.com.tr/Dark-Mini-Adreslenebilir-Kontrolcü-DKCCBR2A/dp/B08Z87TQLV

3. https://www.teknobiyotik.com/donani...ci-ve-uzatma-kablosu-50cm-ak-cbld07-50bk.html

@LUKHANZ

KS

LUKHANZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Fanlar için yazıyorum

Şuan sıvı soğutma fanlarınız soğutma ile gelen 2li çoklayıcı ile anakarttaki tek fan portuna bağlı durumda %90. O porta 1. linkteki gibi bir çoklayıcı alıp 3 kasa fanı + 2 sıvı soğutma fanını bağlayacaksınız. Cpu fan kısmına pompa bağlıdır.
Işıklar için anakartta rgb-argb yok, ama sıvı soğutmanın kendi kontrolcüsü var, soğutmanın fanlarından gelen 2 tane 4 pin rgb kablosu vardır boşta onları da ona bağlayacaksınız, kumanda gibi zaten. Sıvı soğutma ışıkları da tamam. Kasanın kendi fan ışıkları kaldı. Kasa fanları argb. Sıvı soğutma kontrolcüsüne takamıyoruz. Ona da 2. linkteki gibi reset butondan bir kontrolcü alabilirsin. Reset butonu anakarta takmak yerine buna bağlıyorsun ve rgb kontrol tuşu olarak kullanıyorsun. Buna fanları bağlamak için elinde yoksa 3. link teki gibi bir çoklayıcı lazım olabilir.

1. https://www.amazon.com.tr/Alfais-Çoklayıcı-Splitter-Çoğaltıcı-Kablosu/dp/B087FPC6J6/ref=sr_1_3?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=JDQKTWWS92F9&keywords=fan+çoklayıcı&qid=1676144051&sprefix=fan+çoklayıcıo,aps,114&sr=8-3

2. https://www.amazon.com.tr/Dark-Mini-Adreslenebilir-Kontrolcü-DKCCBR2A/dp/B08Z87TQLV

3. https://www.teknobiyotik.com/donani...ci-ve-uzatma-kablosu-50cm-ak-cbld07-50bk.html

@LUKHANZ
hocam kasa için bahsettiğiniz işlemleri istanbulda iseniz, parçaları alsam işlemler konusunda yardımcı olabilir misiniz tek başıma yapabileceğimi sanmıyorum.

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
657
anakartın topladığın sisteme göre aşırı zayıf kalmış. yükseltmenı tavsiye ederim.

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
625
hocam kasa için bahsettiğiniz işlemleri istanbulda iseniz, parçaları alsam işlemler konusunda yardımcı olabilir misiniz tek başıma yapabileceğimi sanmıyorum.
Bende sizin gibi birşey bilmiyor kasaya fan almıştım nereye bağlaycam bilmiyordum. Bilgisayar sonradan yükseltme olduğu için anakart düşük kaldı, fan portu bir tane, rgb portu yok çalışmayan fanlarla uğraşmak zorunda kaldım baya :D Kasayı bir açıp, keşif yapsanız anlarsınız az çok. Fanlardan gelen kabloları takip edin boştaki kabloları bulun. Anakart yükseltirseniz direk bu ihtiyaçlara uygun alın uğraşmayın veya bu kadar parça parça. Özelikle Argb portu olursa yeni alacağınız anakartta direk takar geçersiniz. Rgb portu da olursa tadından yenmez, sıvı soğutma fanlarını kontrolcü yerine anakarta takarsınız hepsi programla kontrol edilir. Maalesef gelemem ama yarın daha detaylı anlatabilirim isterseniz. Siz birşey almadan önce elinizde ne var onu keşfedin. Anakart yükseltmek bence mantıklı 5800x3d gibi bir işlemciye çok çıplak kalmış.

KS

LUKHANZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Fanlar için yazıyorum

@LUKHANZ
Peki arkadaki boş kısma yeni bir fan daha ekleyebilir miyim?

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
625
Peki arkadaki boş kısma yeni bir fan daha ekleyebilir miyim?
Konuyu tam hatırlamıyorum, anakarttaki fan portuna kaç fan kullanacaksanız ona göre bir çoklayıcı alıp fan ekleyebilirsiniz. 2 sıvı soğutma 2 önde 1 de arkada var bildiğim tam olarak nereye takacaksınız anlamadım. Ama dediğim gibi kaç fan takacaksanız ona göre bir çoklayıcı alırsanız istediğiniz fanı eklerseniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri