Kendi sectiğim parçalar uyumlumu yorum atarsanız cok sevinirim

venom43

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

merhaba arkadaşlar kendim kısmi olarak araştırarak sectiğim parçalardır tabiki sistem toplama konusunda aranızda cok iyi olanlar ve tecrübelileriniz vardir acaba bi göz gezdirebilirmisiniz mesela kardeşim şunu secmişşin ama bu bununla uyumsuz yada 850w power supply yetmez yükseltmen lazım yada kasa secimin şu olsa daha iyi olabilirdi diyerek anakart mesela yerine önerebileceginiz bir varmı bütce olarak 70.000 lira civari tutuyor hazır kasa satın almaktanda kendim toplamayı tercih ediyorum sizce yanılıyormuyum ?

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
Para olunca 3-5 çok önemli olmuyor. Sistem güzel. Sadece kasa daha güzel seçilenilir. Lian li kasalar alıp ekstra fanlarla daha güzel olur

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Katılıyorum kasa için alternatif düşünebilir. İşin biraz da şovunu yapmak lazım. Kasa için segment yükseltilebilir. Ben Cooler Master TD500 seçtim. Pişmanım :) Havalandırması çok iyi ama daha güzel görünümlü bir kasa tercih edilebilir. Buraya bi Lian Li Dynamic Evo ve Lian Li Unifanlar yakışır :)Corsair 5000D veya 7000D' de Atalay'ın dediği gibi Lian Li ayrı bir seviyede çok başarılıdır. Bulabilirsen Fractal Torrent de olablir. Phanteks markasına da bakmanı öneririm. Benim yorumum Ram tarafında açıkcası. O tarafta sorun yaşamaya mental olarak hazır ol derim. :) DDR5 yüksek frekansda çok şikayet var.

Asus Z690E ile birlikte gSkill 6000mhz CL36 ram kullanıyorum. Ne yazık ki benim sistemin için stabil değiller. CL38 5600de kullanıyorum. XMP2 ile çalıştıranlar olmuş biraz uğraşmak lazım. XMP1 profili temel değerler ile anakart'ın optimazyonu ile birleştirilmiş oluyor. XMP2'de bütün değerler tanımlanıyor. Yüksek frekanslarda XMP2 daha iyi çalışabiliyor. Aklında bulunsun. O kısmı iyi araştırmak lazım. Sponsor olsun veya olmasın Youtube'da genelde baktığımda coğu insan artık Corsair kullanıyor. gSkill içinde Samsung üretimi olup olmadığına göre stabilite değişiyor sanırım. gSkill için kararlıysan Samsung olduğuna bakabilirsin. gSkill'de 5600mhz den sornası Samsung chipler kullanılıyor diye biliyorum.

Anakart için bir başka sistemimde B660 Tomahawk kullanıyorum. Bir kaç ilginç sorunu var ama çok problem olduğunu düşünmüyorum. RGB kısmı çok iyi çalışmıyor. Mesala bilgisayar uykudan uyanınca özellikle Ram'lerin RGBsi Rainbow oluyor veya bilgisayar POST ekranında HDMI'dan sonra Display portdan görüntü veriyor. Asus tarafı içinde yorumlarım, Bios'ları neredeyse bütün modeller için ortak gibi birşeydir ve şu aralar DDR5 RAM kısmında stabilite sorunları yaşanıyor. Youtube'da bilindik yabancı kişilerin videolarında en stabil Gigabyte dediklerini duydum ama kullanmadığım için birşey diyemeyeceğim. Yakın zamanda B550'im geliyor ama DDR4'lü olacak tabi ki mecburen :)

Aynı power supply'ın 1200W olanını kullanıyorum ayrıca. 3080ti FTW3 Ultra OC ve 12900k var. 500-600W arası bir güç tüketimi var. Eski power supply'ım (850W Bronze Enermax) ile yabancıların deyimi ile power spike'larda tribe giriyordu. Voltaj dalgalanması sanıp koruma sigortası devreye giriyordu ve sistem kapanıyordu. Asus 1200W'a geçince dertlerim çözüldü. 3090 ile power spike ve güç tüketiğimi daha da yukarı çıkacaktır. Bütçen uygunsa 1000W+ çekebilirsen güzel olur. Zorlanmamış olur power supply da.

Almak istediğin sıvı soğutmayı kullanmadım ama 360mm doğru bir tercih olmuş. %100 yük altında 90+ dereceleri görüyor.

MSI sistem toplamak istediğini anlıyorum ama markların farklı olmasına takılma. En güzelini seçmeye çalışmak önemli abi. Ekran kartın için Tier list'e baktım. Asus ROG'den sonraki en iyi seçim gibi duruyor. Ekran kartı için söylencek bir şey yok. Senin seçtiğin OC versiyon olmayabilir tam incelemedim ama oyunlarda crash yaşarsan (sanmıyorum ama yine de öneri olarak söylüyorum) MSI Afterburner'dan çekirdek saat hızını sabitleyebiliyorsun. Böylece güç dalgalanmalarında kart üzerindeki chipler zorlanmıyor. Galax marka gibi çok iyi chipleri kullanmayan kartlar için yapılması gerekiyor.

Çok güçlü bir sistem olacak belli ki.
Şimdiden iyi günlerde kullanman dileğiyle.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Sistem iyi ama düzenlenebilir tabi.

Ben o PSU ürününe o parayı vermezdim param olsa bile. Fazla gerekesiz pahalı.

Bu kadar para harcamışken 12900KS alsaydınız bari diye düşündüm.

Bu sisteme o ekran kartı modeli yakışmamış. Harcanan toplam parayla orantısız bir model seçimi.

Sıvı soğutucu ve kasaya karışmam onlar biraz zevk işine giriyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri