Kernel Power 41 Hatası Ve Donma Sorunu

Chuck Bartowski

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba herkese. Masaüstü bilgisayarımı yaklaşık 3 senedir kullanıyorum ve son 2-3 gündür donma sorunu başladı. Bilgisayar aniden donuyor ve herhangi bir işlem yaptırmıyor. Mecburen kasadan kapatıp yeniden açmak zorunda kalıyorum. Daha önce hiç format atılmadı. Yani 3 senedir hiç bilgisayarcıya gitmedi. Windows güncellemelerinin hepsi tamam.

Donma sorunu herhangi bir performans gerektiren oyun vs. sırasında değil. Normal akış halindeyken, YouTube'da video izlerken veya müzik arşivine bakarken oldu. Yani aşırı ısınma gibi bir durumdan dolayı değil. Zaten oynadığım oyun sayısı da bir elin parmağını geçmez. En fazla CS:GO ve FM. Bilgisayarda ESET kurulu ve tarama yaptım ancak herhangi bir virüs uyarısı almadım. Konuyu açmadan önce internette araştırırken Hard Disk Sentinel diye bir programı tavsiye edenler olmuş. Onunla da tarattım ancak 2 disk de %100 sağlıklı gözüküyor. Malware programıyla da tarattım ancak zararlı bir şey çıkmadı.

Kısacası bu gibi durumlarda ne yapılabilir? Genellikle PSU veya ekran kartı sorunu diyorlar ancak hangisi olduğunu net olarak anlayabilir miyiz acaba? Teşekkürler.

AMD Ryzen 5 3600X AM4+ 3.8GHz 32MB işlemci.
MSI B450-A Pro Max AM4 DDR 3466 M.2 anakart.
MSI GeForce RTX 2070 ekran kartı
X-Power 650 80+ Güç

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,482
Merhaba herkese. Masaüstü bilgisayarımı yaklaşık 3 senedir kullanıyorum ve son 2-3 gündür donma sorunu başladı. Bilgisayar aniden donuyor ve herhangi bir işlem yaptırmıyor. Mecburen kasadan kapatıp yeniden açmak zorunda kalıyorum. Daha önce hiç format atılmadı. Yani 3 senedir hiç bilgisayarcıya gitmedi. Windows güncellemelerinin hepsi tamam.

Donma sorunu herhangi bir performans gerektiren oyun vs. sırasında değil. Normal akış halindeyken, YouTube'da video izlerken veya müzik arşivine bakarken oldu. Yani aşırı ısınma gibi bir durumdan dolayı değil. Zaten oynadığım oyun sayısı da bir elin parmağını geçmez. En fazla CS:GO ve FM. Bilgisayarda ESET kurulu ve tarama yaptım ancak herhangi bir virüs uyarısı almadım. Konuyu açmadan önce internette araştırırken Hard Disk Sentinel diye bir programı tavsiye edenler olmuş. Onunla da tarattım ancak 2 disk de %100 sağlıklı gözüküyor. Malware programıyla da tarattım ancak zararlı bir şey çıkmadı.

Kısacası bu gibi durumlarda ne yapılabilir? Genellikle PSU veya ekran kartı sorunu diyorlar ancak hangisi olduğunu net olarak anlayabilir miyiz acaba? Teşekkürler.

AMD Ryzen 5 3600X AM4+ 3.8GHz 32MB işlemci.
MSI B450-A Pro Max AM4 DDR 3466 M.2 anakart.
MSI GeForce RTX 2070 ekran kartı
X-Power 650 80+ Güç
Bu hata genelde PSU, hızlı başlatma ve Realtek'ten kaynaklanıyor. Yazdıklarımı yapıp deneyimlerinizi paylaşın ki diğer mağdurlarda yararlansın. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Yaptığım işlemler;

XMP aktif hale getirdim. Elle RAM frekanslarını atıyordum önceden.
BIOS ayarlarından ve Windows ayarlarından hızlı başlatma seçeneğini pasif hale getirdim.
BIOS'u ve tüm driverlarımı güncelledim.
Aygın yöneticisinde "Ses, video ve oyun denetleyicisi" sekmesinde benim 2 adet uygulama vardı. Realtek ve NVIDIA High Definition Audio. Araştırdığım forumlarda bunun Realtek sürücüsünden yapabileceğini söylemişlerdi. Deneyip çözenler de vardı açıkçası. Realtek'e sağ tıklayıp devre dışı bırak dedim.
Windows'u sürüm 1903'e güncelledim.
Tüm sürücülerimi kontrol edip, güncel olmayan varsa güncelledim.
Elektrik kablosunu voltaj korumalı bir ara kabloya bağladım.
Kasamın içerisinde dışarıda herhangi bir kablo kalmayacak şekilde kablolama yaptım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri