Kullandığım Laptopa Ram Takviyesi Yapmam Gerekli Mi?

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba arkadaşlar,

Elimde Asus'un K53SD Laptopu var. 4 GB Ram'e sahip. Stabil olarak hiçbir şey yapmaz iken bellek kullanımı 2,13 yani %56'larda oluyor. İşlemci de aynı şekilde kullanım düzeyi %5'ler de görünüyor. Fakat Teamfight Tactics gibi oyunlara girdiğimde ise Ram kullanımı %90-95'leri görebiliyor keza işlemci de %80-90'lara kadar çıkabiliyor.

Aynı problem laptopun ısınmasını da tetikliyor. İşlemcinin ve Ram'in minimal düzeyde çalışıp, laptop ısısının düşürülmesi için ne yapmam gerekli.

Şimdiden teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Selamlar,
Bilgisayarda kurulu olan işletim sistemin nedir ? Bu tarz düşük sisteme sahip bilgisayarlar için Win Embedded 8.1 kurmak bana göre daha mantıklı geliyor. Ayrıca 4GB'lık bir ram takviyesi ile 8GB olarak biraz daha akıcı kullanabilirsin.

KS

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Selamlar,
Bilgisayarda kurulu olan işletim sistemin nedir ? Bu tarz düşük sisteme sahip bilgisayarlar için Win Embedded 8.1 kurmak bana göre daha mantıklı geliyor. Ayrıca 4GB'lık bir ram takviyesi ile 8GB olarak biraz daha akıcı kullanabilirsin.
Windows 7 ultimate kullanıyorum hocam. Peki ram takviyesi yapmak işlemcinin kullanım yüzdesini azaltabilir mi

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
İşlemcinin kullanımı sisteminde bulunan uygulamalar ile de orantılı olarak değişecektir ve tabi ram takviyesi yaparak da işlemcinin daha seri çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
4gb daha ekleme yapabilirsiniz. Sistemi rahatlatacaktır. Fakat sistem bileşenleriniz düşükse maksimum bir yere kadar performans artışı sağlanır.

Yine de ekleme yapacaksanız takılı olan ramin aynısını almaya dikkat edin, uyumsuzluk problemi çıkmasın.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Merhaba arkadaşlar,

Elimde Asus'un K53SD Laptopu var. 4 GB Ram'e sahip. Stabil olarak hiçbir şey yapmaz iken bellek kullanımı 2,13 yani %56'larda oluyor. İşlemci de aynı şekilde kullanım düzeyi %5'ler de görünüyor. Fakat Teamfight Tactics gibi oyunlara girdiğimde ise Ram kullanımı %90-95'leri görebiliyor keza işlemci de %80-90'lara kadar çıkabiliyor.

Aynı problem laptopun ısınmasını da tetikliyor. İşlemcinin ve Ram'in minimal düzeyde çalışıp, laptop ısısının düşürülmesi için ne yapmam gerekli.

Şimdiden teşekkürler.
Masraf yapmak sorun değilse +4GB RAM ve işletim sistemi için bir SATA SSD disk takviyesi ile sorunsuz daha üst işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Tabi sürücü desteği varsa sistemdeki Ağ ve Ses kartı gibi önemli bileşenlerin.

KS

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
İşlemcinin kullanımı sisteminde bulunan uygulamalar ile de orantılı olarak değişecektir ve tabi ram takviyesi yaparak da işlemcinin daha seri çalışmasını sağlayabilirsiniz.
4gb daha ekleme yapabilirsiniz. Sistemi rahatlatacaktır. Fakat sistem bileşenleriniz düşükse maksimum bir yere kadar performans artışı sağlanır.

Yine de ekleme yapacaksanız takılı olan ramin aynısını almaya dikkat edin, uyumsuzluk problemi çıkmasın.
Masraf yapmak sorun değilse +4GB RAM ve işletim sistemi için bir SATA SSD disk takviyesi ile sorunsuz daha üst işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Tabi sürücü desteği varsa sistemdeki Ağ ve Ses kartı gibi önemli bileşenlerin.
Hocalarım öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. CPU-Z üzerinden ram ve işlemci'nin fotolarını ele aldım. Fakat nasıl bir tercih yapacağım hakkında pek bilgi sahibi değilim. Ram takviyesi yapılırsa hangi ürün alınmalıdır. SSD daha öncesinden almıştım hocam. Sandisk SDSSDP 128G diye bir model takılı. Ram ve İşlemci de şu şekilde :
Mrmory.png
SPD.png
CPU.png

KS

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
1333MHz CL9-9-9 1.5V bir bellek almanız yeterlidir. Mümkünse aynı kapasitede almaya çalışın.
Hocam peki son olarak sizce bu ürünler olur mu ve olursa hangisini almalıyım ?

KS

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Samsung M471B5273DH0-CH9 ürün sizin bellekler birebir aynı özelliklere sahip, olur.
Hocam tekrardan rahatsızlık veriyorum ama sipariş bugün elime ulaştı ve şöyle bir durum var. Aldığım Ram'i taktım her ikisi de takılı olmasına rağmen görmedi. Yerlerini değiştirdim fakat yine bir sonuç elde edemedim. Görev yöneticisi ve CPU-Z durumunda da slot 1'de görselde ki gibiyken slot 2 boş görünüyor. Ve şöyle de bir durum var elime ulaşan ürün M471B15273DH0-CH9. Görseller de şu şekilde:

Ekli dosyalar

• Görev Yöneticisi.png
    Görev Yöneticisi.png
    87.4 KB · Görüntüleme: 1
  • SPD1.png
    SPD1.png
    54 KB · Görüntüleme: 2
  • SPD2.png
    SPD2.png
    49.5 KB · Görüntüleme: 1
KS

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Hocam tekrardan rahatsızlık veriyorum ama sipariş bugün elime ulaştı ve şöyle bir durum var. Aldığım Ram'i taktım her ikisi de takılı olmasına rağmen görmedi. Yerlerini değiştirdim fakat yine bir sonuç elde edemedim. Görev yöneticisi ve CPU-Z durumunda da slot 1'de görselde ki gibiyken slot 2 boş görünüyor. Ve şöyle de bir durum var elime ulaşan ürün M471B15273DH0-CH9. Görseller de şu şekilde:
Filipin olan benim ki hocam diğeri de satın almış olduğum.
IMG_20220614_171556.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
2 belleğin üretimi ve yongaları farklı. Sorun bu olabilir ama emin olmak için bellekleri tek tek dener misiniz sistem görüyor mu bellekleri tek tek denediğinizde tüm soketlerde.

KS

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
2 belleğin üretimi ve yongaları farklı. Sorun bu olabilir ama emin olmak için bellekleri tek tek dener misiniz sistem görüyor mu bellekleri tek tek denediğinizde tüm soketlerde.
Hocam test ettim şimdi. Öncelikle bende ki olanı taktım diğerini çıkardım bir problem yok. Sonra bende ki olanı çıkarıp diğerini taktım onu da gördü. Daha sonrasında ilk slota yeni almış olduğumu takıp 2. slota kendimde ki olanı taktım. 1. slottakini görüp 2. slottakini görmedi. 2. slotta bir problem mi var diye düşündüm bian. Şu da ikisinin SPD üzerinde ki değerleri : Filipinler yazısını yanlış yazmışım afola.

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    99.4 KB · Görüntüleme: 3

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Eğer 2 sokettede en az bir bellek çalışıyorsa sokette sorun yoktur. Belleklerin üretim yılları ve yongaları farklı olduğundan dolayı sorun oluyordur diye düşünüyorum. Elinizdeki ürünü iade edin veya aynı üründen bir tane daha alın. Yongaları aynı olacağından sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşecektir. Sizdeki belleği de satacaksınız tabi bu durumda. Yada belleği iade edip sizdeki ürünü satıp daha sonra çift olarak satılan kitlerden alın. Bu şekilde de çözülür sorun.

Sisteme sonradan bellek eklemek her zaman risk barındırır şans işi biraz bu durum.

KS

Zackfair

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Eğer 2 sokettede en az bir bellek çalışıyorsa sokette sorun yoktur. Belleklerin üretim yılları ve yongaları farklı olduğundan dolayı sorun oluyordur diye düşünüyorum. Elinizdeki ürünü iade edin veya aynı üründen bir tane daha alın. Yongaları aynı olacağından sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşecektir. Sizdeki belleği de satacaksınız tabi bu durumda. Yada belleği iade edip sizdeki ürünü satıp daha sonra çift olarak satılan kitlerden alın. Bu şekilde de çözülür sorun.

Sisteme sonradan bellek eklemek her zaman risk barındırır şans işi biraz bu durum.
Hocam 2. slotta test etmek iyi bir tercih oldu. Trajikomik bir şekilde Ram tam yuvaya oturmamış. Şuan ikisini de takmış bulunmaktayım ve durum bu şekilde
Ve son olarak da şunu sorayım hocam. Ram takıldıktan sonra Yerel disklerde atıyorum C biriminde boş yer 1.5 GB'dı. D biriminde ise 10 GB civarıydı. Şuan C birimi 4 GB olmuşken D birimi 6-7 GB'a düşmüş. Bu normal bir durum mu

Ekli dosyalar

• Görev Yöneticisi 2.png
    Görev Yöneticisi 2.png
    66.3 KB · Görüntüleme: 4
  • Memory.png
    Memory.png
    50.7 KB · Görüntüleme: 4
  • SPD.png
    SPD.png
    66.5 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Ben sokete oturtamayacağınızı düşünmemiştim.

Windows RAM kapasitesine göre ara bellek olarak diskin bir kısmını kullanır. Eğer bunu istemiyorsanız kapatmanın yolu var isterseniz anlatırım ama C diski için kapatmayı önermem çok. D diski için kapatılabilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri