45.000-60.000 TL Laptop Almayı Düşünüyorum Önerisi Olan

THALVORN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemci
.
Ekran Kartı
.
Merhaba, yakın zamanda laptop almayı düşünüyorum. Normalde daha çok masaüstü kullanan bir insandım ama şu an yanımda taşıyabileceğim bir cihaza ihtiyacım oldu. Bunun için çok fazla araştırma yaptım ve her laptop için bir dezavantaj gördüm. Normalde şu laptopu düşünüyordum:

Ancak ısınma problemi olduğunu ve şarj kablosunun 4070’e yeterli gelmediğini, şarjdayken bile şarjın azaldığını okudum ve araştırmaya devam ettim.

Sonra şu laptopu buldum. Aralarındaki tek fark, gördüğüm kadarıyla biri Intel, biri AMD:

Araştırmaya devam edince ise iki laptop ile karşı karşıya kaldım ve aşırı derecede kararsız kaldım:

Acer’ın ekran kalitesi ve kasasının kalitesi çok hoşuma gitti. Ek olarak 3 USB ve 2 Type-C girişi olması işe yarar. 32GB RAM olması da diğer bulduğum aletlere göre uzun süre güncelleme yapmadan kullanmamı sağlar.

Ancak HP Victus’un içindeki RAM 5600MHz ve i7-14700HX işlemcisi beni kararsız bıraktı. Acer Predator’un RAM 4800MHz i7-13700HX işlemcisi arasında çok uçuk farklar var mı? Sırf işlemciden ve ramden dolayı Victus’u mu tercih etmeliyim yoksa Predator’u alıp devam mı etmeliyim? Çünkü Predator daha çok işime yarar gibi geliyor. Sırf işlemciden ve ramden dolayı çok kararsız kaldım. Farklı önerebileceğiniz, “Bu daha iyi” dediğiniz bir cihaz varsa önerilere kesinlikle açığım. Bütçem ise 55K.

Ek olarak şunuda söylemek istedim şu tarz bi Docking Station almak istiyorum bunu bağlayabileceğim ve tam performans kullanabileceğim bir laptop olmalı.

Son düzenleme:

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
570
İki işlemci arasında yandım bittim bi per. farkı yok. RTX 4070 i beslemede ,ikisinde de bi sorun olmaz,yani.

KS

THALVORN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İki işlemci arasında yandım bittim bi per. farkı yok. RTX 4070 i beslemede ,ikisinde de bi sorun olmaz,yani.
Soldaki Intel Core i7 14700HX Sağdaki Intel Core i7 13700HX Bundan dolayı çok kararsız kaldım eğerki hiç fark olmaz diyorsanız Acer Predator alacam bu bilgisayarda oyun oynayıp film izlemek dışında Premiere, After Effect, Photoshop, Blender ek olarak Visual Studio, Intelij IDEA gibi IDE uygulamaları kullanacam ne dersiniz victus yerine predatorumu tercih edeyim?

Ekli dosyalar

• resim_2024-06-21_160132687.png
    resim_2024-06-21_160132687.png
    35.9 KB · Görüntüleme: 4

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
570
14700HX deki çekirdek sayısı fazlalığı ,sadece efektif işlemcilerde olduğu için perf. a bariz bi etkisi olmuyor.

KS

THALVORN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
14700HX deki çekirdek sayısı fazlalığı ,sadece efektif işlemcilerde olduğu için perf. a bariz bi etkisi olmuyor.
nasıl yani efektif işlemciler ne oluyor tam olarak

Acer Predator u alıyorum o zaman teşekkür ederim

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
570
İntel son nesil işlemcilerinde yüksek saat hızlarına ve fazla watt çeken performans çekirdği denilen çekirdeklerin ,yanına hibrit şekilde çalışabilecek ,daha düşük saat hızlarına sahip, efektif/verimlilik çekirdekleri denilen çekirdekler koydu. Ağır yüklerde ,perf. çekirdekleri devreye giriyor. Misal,oyun,render vs. Web te gezme,masaüstü gibi hafif uygulamalrda ise ,zayıf çekirdekler ,yönetimi ele alıyor.

KS

THALVORN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İntel son nesil işlemcilerinde yüksek saat hızlarına ve fazla watt çeken performans çekirdği denilen çekirdeklerin ,yanına hibrit şekilde çalışabilecek ,daha düşük saat hızlarına sahip, efektif/verimlilik çekirdekleri denilen çekirdekler koydu. Ağır yüklerde ,perf. çekirdekleri devreye giriyor. Misal,oyun,render vs. Web te gezme,masaüstü gibi hafif uygulamalrda ise ,zayıf çekirdekler ,yönetimi ele alıyor.
Peki bu çekirdekler gerçekten aşırı büyük bir fark yaratıyorlarmı?

KS

THALVORN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Cevaplarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Son olarak, örnek veriyorum, HP Victus 16 Valorant'ta 400 FPS civarı bir performans alıyor. RAM 5600MHz ve i7-14700HX işlemcisi var.

Acer Predator ise 4800MHz RAM ve i7-13700HX işlemcisi ile bu parçalarla 400 FPS bandına çıkabilir mi? Ya da Cyberpunk'ta HP 100 FPS alıyorsa, bu da aynı FPS'leri görür mü? Yoksa 3, 5 ya da 10 FPS gibi oynamalar yaşanır mı? Son olarak, sizin önerebileceğiniz, fiyat bandı olarak bunlara yakın bir cihaz var mı?

Tekrardan çok teşekkür ederim.

Hiç bir şekilde cihazın videosu olmadığından karar vermekte zorlanıyorum

KS

THALVORN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
10-15 fps oynamalar olabilir.
Ürünün soru cevabı çok saçma ve kafamı karıştırdı ismi 13700hx diye geçiyor başka bir yerde i9-13900HX diyorlar hani bir yorumunuz varmı bu konu ile alakalı?

Ekli dosyalar

• resim_2024-06-21_182930668.png
    resim_2024-06-21_182930668.png
    25.4 KB · Görüntüleme: 4

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
570
İşlemci konusunda ben de bilgi olarak ,bilgi sahibi değilim Ama dediğim gibi RTX 4070 için yeterli bi işlemci.Valorantta fps farkı daha fazla olabilir Çünkü işlemci ağırlığı daha fazla. Yani esasen hangisine gönlünüz yattıysa,onu seçin,gitsin,derim.

KS

THALVORN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemci konusunda ben de bilgi olarak ,bilgi sahibi değilim Ama dediğim gibi RTX 4070 için yeterli bi işlemci.Valorantta fps farkı daha fazla olabilir Çünkü işlemci ağırlığı daha fazla. Yani esasen hangisine gönlünüz yattıysa,onu seçin,gitsin,derim.
Bi tarafta 2.5K Thunderbolt 4 desteği var Docking Station takıp rahatlıkla 3 monitörümü kullanırken ek aparatlar takabilirim bi taraftada ram mhz olarak daha yüksek bi cihaz var 2 si bir olamıyormu ya :D

ardacelikayakk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam, bi benim konuya da el atsana ya. :Ddd
Sana yine işimiz düştü. Gördüğüm kadarıyla hep aktifsin. :D

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri