laptop darboğaz sorunu

spastikpool

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhaba, benim normal şartlar altında sağlıklı çalışan bir oyuncu laptopum var ben bu arkadaşı 1 yıl kadar kullanmadım ve ilk elime alıp kullanmaya başladığımda bir sorun olmasın diye direkt olarak format attın ama ve lakin bu işlemleri uyguladıktan sonra pc'im de şöyle bir sıkıntı ortaya çıktı oyun esnasında şunu fark ettim, işlemci kullanım normalde %30-%60 civarlarında dolaşırken bu oran şu oldu %60-%85 ben bu süreçten sonra heralde ben yanlış sürücü kurdum diye düşündüm bi daha format attım ancak gördüm ki bir düzelme olmadı. Bununla beraber işlemcimin yüksek kullanılmasından dolayı drop ve aşırı GHz düşümleri gözlemledim ve bu GHz'lerin çok oynak olduğunu gördüm. Sizce sorun nedir ben anlayamadım?

hp-omen ce002nt

intel i7 7700HQ 2.8ghz-3.8GHz 8T 4C

DDR4 8x2 2.666mhz

GTX 1060 with max-q Desing 6gb

2tb HDD 256GB SSD m.2

win 10 güncel

Stabil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Fan temizliği ve macun yenilemesi yaptınız mı ayrıca düşük ayarlarda oyun oynarsanız yük işlemciye biner.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
GHz düşmesi sıcaklık sebebinden olabilir büyük ihtimalle temizlik ve termal macun yenilemesi yapmanız gerekebilir. İşlemci kullanımı denildiği gibi düşük ayarda artar ve oyundan oyuna da değişir. FPS oyunu oynuyorsanız işlemcinizin kullanılması iyi bir şey. Oyundan oyuna kullanımlar , işlemci-ekran kartı kullanımı farklılık gösterir.

KS

spastikpool

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
@Stabil termal macun değiştirildi ve temizleme yapıldı ona rağmen bu değerleri alıyorum ve şu da var ayarlarda en yüksek seviyedeykende aynı sonucu aldım.

Stabil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Ekran kartı kullanımı ne durumda hocam?Ayrıca arkadaki uygulamaları kapatın ve virüs taraması yapın

KS

spastikpool

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
en başta bf5 ve sonraki resimde bf4 bir görüntü değerler bu şekilde ve en yüksek ayarlar(eskiden bu oyunları oynarken tam tersi değerler alıyordum)

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    3.5 MB · Görüntüleme: 8
  • Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    3.7 MB · Görüntüleme: 8

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
İşlemciniz çok fazla ısınıyor bu kadar ısıda FPS düşüşü olmaması mümkün değil.

Stabil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
ekran kartı kullanımı çok düşük darboğaz söz konusu.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri