Lütfen ağ ve internet bağlantısından anlayan arkadaşlar yardımcı olurmusunuz

gsliahmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar bir türlü çözüm bulamıyorum 3 gün oldu halledemedim lütfen bu sorun bana kafayı yedirtecek kendi bilgisayarım sabit 4 port çıkışlı modemimin 1 çıkışına bağlı pazartesi günü kardeşime bilgisayarını topladım kurdum modemin 2.portuna bağladım güncellemeleri yaptım sistemi hazır hale getirdim.Salı günü arkadaşlımın bilgisayarı geldi onunda kurdum modeme bağladım gücellemeri yaptım ertesi gün kardeşimin bilgisayarı açtım modeme bağlı iken hiç bir şekilde internete girmiyor ancak modem üzerinden benim pcde paylaşımlı dosyalara erişebiliyor arkadaşımda evinde bilgisayarı takmış internete giremediğini söyledi gittim baktım kardeşimin bilgisayardaki aynı sorun saatin yanında ağ logosunda ünlem var int.erişim yok diyor modemede bağlanmıyor bilgisayarı kendi evime getirdim salı gününden bu tarafa bilgisayarlara yapmadığımı bırakmadım tüm ağ ayarlarını değiştirdim kurcaladım birtürlü girmiyor interneti araştırıp cmd ye yazılan dns üzerine komutları teker teker denedim olmuyor,aygıt yöneticisinde ünlem yok yinede sürücüleri kaldırıp tekrar kurdum yine yok, format attım 64 bit 32 bit kurdum yine girmiyor ethernet kartı aldım sürücüsünü yükledim tanımlanamıyor yazıyor sürücü yükledim deyip yeniden başlatıyorum açılışta windows logosunda kitlenip kalıyor arkadaşımınki ise açılıyor tanımlanamıyor yazıyor başka harddisklere windows kurup denedim yine olmuyor işletim sistemleri windows 7 kendi bilgisayarım sıkıntısız giriyor yanlız diğerlerinin sorununu bir tülü anlamadım anakartları değiştirmek geliyor aklıma ancak çözüm olacağını sanmıyorum modeme başka bilgisayar takmaya korkuyorum windowstan tanıla sorunları çöz diyorum İp yapılandırması sahip değil dns sunucu bulunamadı yanıt vermiyor gibi değişik arızalar veriyor arkadaşımın modemini kendi hattıma taktım 192.168.1.1 girmek istedim pc modeme ulaşmıyor ne yaptıysam olmadı aklıma birşey gelmiyor artık daha önce böyle bir arıza ile karşılaşan olduysa yardım ederse çok sevinirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cidden değişikmiş sorun. Sabit IP yapılandırması kullanmayı denediniz mi? Yani modemdeki tüm ağa bağlı aygıtları söküp Windows ayarlarından sabit IP ataması yapmayı söylüyorum. Birde bunu deneyin. Belki modemin DHCP yani IP dağıtım protokolü ile ilgili bir sorun vardır. Sabit IP ataması bunun önüne geçer.

IP ataması için aşağıdakileri uygulayın bilmiyorsanız diye paylaşıyorum.

1. Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları konumuna girin ve aktif ağ aygıtının özelliklerini açın ve açılan pencerede Internet Protokolü Sürüm 4 ayarının özellikkerini açın.
  2. Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğini seçin.
  3. IP adresi kısmına modem IP si ne ise o IP 'den sonraki ilk IP adresini yazın. Örnek olarak modem arayüzüne girmek için kullandığınız IP 192.168.1.1 veya sonu 1.2 neyse artık sonraki IP adresini yazacaksınız. Yine örnek olarak diyelim ki modem IP adresi 192.168.1.1 ise siz sabit IP olarak 192.168.1.2 yazacaksınız.
  4. Alt ağ maskesi 255.255.255.0 olacak.
  5. Varsayılan ağ geçiti Modem IP adresi ne ise olacak.
  6. Aşağıdaki DNS adresini kullan seçeneğine de modem IP adresini girin.
  7. Tamam/Tamam diyerek sayfaları kapatın.
  8. Sadece bu ayarı yaptığınız sistem bağlı olsun cihaza Wifi vs. hiçbir aygıt bağlı olmasın ve modeme reset atın. Bakın bakalım sorun devam ediyor mu.   

KS

gsliahmet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
çok teşekkür ederim hocam değişiklik ne kelime hocam ağa girmese diyecemki ethertnet girişi arızalandı ama herşey normal görünüyor sadece nete girmiyor kardeşiminkini boş veriyorum arkadaşımın evinde nasıl girmiyor onu anlamış değilim sizin söylediğinizin aynısını forumlarda örneğine denk geldim bunuda  denedim olmadı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Vallahi aklıma pek bir şey gelmiyor bu konuda şuan için. Modem sorunlu olabilir diyeceğim ama sistem başka bir yerde farklı modem ile test edildiğinde sorun oluyor birde oda tuhaf. Pek çok şeyde denemişsiniz. Aşağıya ufak bir şey bırakıyorum bir kod bloğu ki denemiş olabilirsiniz ama ben yine de bırakayım. Başka bir önerim yok şuan için.

Tüm ağ ayarlarınızı sıfırlamak ve Cache dosyalarını silmek için aşağıdakileri uygulayın.

• [*]@echo off
    [*]netsh winsock reset
    [*]netsh winhttp reset proxy
    [*]netsh int ip reset a.txt
    [*]ipconfig /flushdns
    [*]ipconfig /registerdns
    [*]ipconfig /release
    [*]ipconfig /renew
    [*]netsh advfirewall reset

[*]del /s /f /q %userprofile%\Recent\*.*
    [*]del /s /f /q C:\Windows\Prefetch\*.*
    [*]del /s /f /q C:\Windows\Temp\*.*
    [*]del /s /f /q %userprofile%\appdata\local\temp\*.*
    [*]exit
Bir Not Defteri açın ve yukarıdaki kodları yazın yada kopyala yapıştır yapın. Dosya / Kaydet deyip Masaüstünü seçin ve Kayıt türü ayarını Tüm dosyalar yapın. Daha sonra dosyaya bir isim verin. Örneğin Reset.bat burada Reset dosya adı .bat dosya tipi oluyor. Yani bir isin verip sonuna .bat yazacaksınız. Daha sonra Kaydet deyin. Bu oluşan dosyayı masaüstünde bulup sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştıracaksınız ve bir siyah DOS ekranı açılacak. İşlemleri uygulayacak ve DOS ekranı kapanacak. Eğer bir onay vs. isterse yada bir işlemde çok uzun süre takılırsa ki 1 dk. sürecektir en uzun işlem bundan uzun sürerse bir tuşa basıp geçebilirsiniz. İlk boşluğa kadar olan kod kısmı interneti komple sıfırlayacak ve diğer kısım sistemdeki kalıntı dosyaları temizleyecek. İşlemlerden sonra DOS ekranı kapanacak ve siz sistemi yeniden başlatacaksınız. Sistem açıldığında biraz bekleyin yeniden ayarlamalar yapılacak otomatik olarak sonra internet gelecek. Tekrar deneyin sorun devam ediyor mu bakın.
Facebook bağlantısı

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri