M2 ssd görmüyor hdd gözüküyor biosa atıyor

soilobi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba arkadaşlar.Şöyle bir sıkıntım var.Harici harddisk taktıktan sonra 2 ay sonra mavi ekran hatası yedim ve biosa attı.M2 ssd biosta gözükmüyordu.Harici harddisk portunu iptal ettim.M2 ssd çalışmaya devam etti.Tekrar harddiski başka porta taktım sıkıntısız çalıştı.Bundan bir ay sonra yine aynı hatayı aldım ve aynı sorunu yine çözdüm.Sorun nerde olabilir sizce?

Anakart:Asus Prime H510M-E
Ssd:Xpg 512 gb sx6000 pro m2 ssd
İşlemci:i5-10400f
Ekran Kartı:1660 Super
Harddisk:Seagae 1 tb

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Anakartınız yani PRIME H510M-E modeli düşük çipset yongası barındırdığı için bu dokümandaki 7.sayfada Storage kısmında yazdığı gibi M.2 porto ile SATA6G_2. port yuvasını devre dışı bırakıyor. Yani iki soket aynı hattı paylaşıyor bu yüzden birisi devre dışı kalıyor. Özetle M.2 disk kullanacaksanız bu SATA soketinin boş kalması gerekiyor.

KS

soilobi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Evet ben de bakmıştım anakart kitapçığına Sata6G_2 portunu kullanmamıştım.Sata6G_1 ve Sata6G_4 portunu denedim.Sadece Sata 6G_3 portunu kullanmadım.Yani harddiski kullanmamalıyım o zaman.
Şuan harddisk takılı sorunsuz kullanabiliyorum ama gene aynı hatayı alabilirim diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Evet ben de bakmıştım anakart kitapçığına Sata6G_2 portunu kullanmamıştım.Sata6G_1 ve Sata6G_4 portunu denedim.Sadece Sata 6G_3 portunu kullanmadım.Yani harddiski kullanmamalıyım o zaman.
Şuan harddisk takılı sorunsuz kullanabiliyorum ama gene aynı hatayı alabilirim diye düşünüyorum.
Sadece Sata6G_2 bu soket için geçerli dediğim şey. Diğer soketlerde sorun yaşıyorsanız BIOS veya disklerde yada kablosunda bir sıkıntı olabilir.

KS

soilobi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Diğer soketlerde problem yaşıyodum.Bios güncel değil ondan olabilir mi acaba.Ya da sata kablosunda sıkıntı olabilir mi Uğur bey

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri