Yardım Mavi Ekran Hatası

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Son 5 gündür mavi ekran hatası alıyorum araştırdığımda ise birden fazla çözümle karşılaştım hangisini yapmam gerektiği konusunda emin değilim.Bu yüzden bir konu açmak istedim minidump dosyalarımı ve sistem bilgilerimi aşşağıda paylaşıyorum yardım eden herkese şimdiden teşekkürler

Windows 10 Pro
Intel i5 7300HQ
NVDIA GTX 1050 2GB
Lenovo Legion y520-15IKBN

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
614
Son 5 gündür mavi ekran hatası alıyorum araştırdığımda ise birden fazla çözümle karşılaştım hangisini yapmam gerektiği konusunda emin değilim.Bu yüzden bir konu açmak istedim minidump dosyalarımı ve sistem bilgilerimi aşşağıda paylaşıyorum yardım eden herkese şimdiden teşekkürler

Windows 10 Pro
Intel i5 7300HQ
NVDIA GTX 1050 2GB

Hocam profesyonel değilim, kendim de bir aralar baya mavi ekranlar ile uğraştığımdan biraz öğrenmiştim. Hatırladığım kadarıyla baktım ve nerdeyse hep aynı hatayı almışsınız. Hepsinde de nvlddmkm.sys sorun yaşamış, bu da ekran kartı driverı oluyor. Driverı'ı güzelce kaldırıp tekrar kurmanızı tavsiye ederim.

KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
tamamdır teşekkürler DDU kullanarak yapacağım duruma göre haber veririm

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,636

Windows 10 Pro
Intel i5 7300HQ
NVDIA GTX 1050 2GB

hocam genellikle cözümü windows format , uptade , drivers , bois

KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
tamamdır teşekkürler DDU kullanarak yapacağım duruma göre haber veririm
evet tekrardan merhaba bilgisayarımı güvenli modda başlattım ve DDU ile Nvdia sürücümü kaldırdım ve bilgisayarı açtım. Nvdia driverını indirdim açtım ve daha sonra "Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda." hatasını aldım internetten araştırdım ne yapsam olmadı yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim.

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
614
evet tekrardan merhaba bilgisayarımı güvenli modda başlattım ve DDU ile Nvdia sürücümü kaldırdım ve bilgisayarı açtım. Nvdia driverını indirdim açtım ve daha sonra "Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda." hatasını aldım internetten araştırdım ne yapsam olmadı yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim.
Ne yaptınız hocam kurabildiniz mi? Geforce experience indirip kurmayı deneyebilirsiniz. Ben olsam format atar geçerdim.

KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Ne yaptınız hocam kurabildiniz mi? Geforce experience indirip kurmayı deneyebilirsiniz. Ben olsam format atar geçerdim.
maalesef kuramadım ne geforce experince ne de drıver.İnternette hata ayıklama modunda başlatan birinde işe yaradığı ile alakalı birşey okudum bu yüzden denemek istedim.Hata ayıklama modunda başlattığımda bilgisayar mavi ekran verdi ve yeniden başlatmaya çalıştı, ekranın önüne Lenovo yazısı geldi ve altta bulunması gereken çark gelmedi araştırdım ve RAM veya HDD ile alakalı olduğunu gördüm bilgisayarı ne kadar kapatmak istesemde kapatamıyorum güç tuşu çökük çünkü.Bilgisayarın şarjının bitmesini bekliyeceğim ve daha sonra format atacağım eğer tekrardan bir problem çıkarsa SSD almayı düşünüyorum sizin önerileriniz nedir hocam?

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
614
Format atın bence de. Aşağıdaki ssdleri sıraladım iyiye doğru. Kronik sorunlu model değiller ama araştırırsanız illaha bir sorun yaşayan buluyorsunuz. Gigabyte ssd kullandım sorun yaşamadım, sata 2 laptopta %90 dolu iken hızı 100mb a düştüydü ama normal karşılıyorum, zaten maksimum 230-50 ile falan çalışıyor sata 2 de. Pny için araştırmam ve tecrübem olmadığından ? koydum ama çok öneriliyor o da. En iyisi Samsung zaten.

Gigabyte-Pny?<Kingston<=Apacher Panther As340 < Samsung
@Dengou

KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Format atın bence de. Aşağıdaki ssdleri sıraladım iyiye doğru. Kronik sorunlu model değiller ama araştırırsanız illaha bir sorun yaşayan buluyorsunuz. Gigabyte ssd kullandım sorun yaşamadım, sata 2 laptopta %90 dolu iken hızı 100mb a düştüydü ama normal karşılıyorum, zaten maksimum 230-50 ile falan çalışıyor sata 2 de. Pny için araştırmam ve tecrübem olmadığından ? koydum ama çok öneriliyor o da. En iyisi Samsung zaten.

@Dengou
teşekkürler ben WD Green veya HIKVISION düşünüyordum ama bunlarada göz atarım

Güncelleme:
Bilgisayarın kapandığı farkettim ve tekrar açtım flash diski taktım format atacaktım lakin ekran gekdi ve dosyaların düzeltiğini belirten bir şey yazdı biraz bekledim ve bilgisayar açıldı normalde format atacaktım ancak dedimki en azından son bir defa deniyeyim,Nvidia sürücü kurulum setupunu açtım yükle seçeneğini seçip temiz kurulumu seçtim ve şaşırtıcı bir şekilde sorunsuz olarak kuruldu şimdi ise Intel GPU kaldırımı yaptım ve tekrardan kuruyuyorum şuanlık bir sorun yok ama olurda bir sıkıntı çıkarsa format atarım, olurda windows bozulmaya başlarsa bir SSD alırım zaten hafta sonu bilgisayarcıya götürüp ordanda bir tavsiye almak istiyorum.

Windows diskinde problem varmış gibi görünüyor.
evet sırf bunun için format atmıştım, bir ara şu şekilde bir hata almıştım:

arkadaşım SSD almamı önermişti ben ise karasızdım.İşte buraya kadar geldim

Ekli dosyalar

• 18de9bb2-9c66-4196-b26b-73c63264bed4_edit_221543478085465.jpg
    18de9bb2-9c66-4196-b26b-73c63264bed4_edit_221543478085465.jpg
    502.9 KB · Görüntüleme: 12

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
614
teşekkürler ben WD Green veya HIKVISION düşünüyordum ama bunlarada göz atarım

Güncelleme:
Bilgisayarın kapandığı farkettim ve tekrar açtım flash diski taktım format atacaktım lakin ekran gekdi ve dosyaların düzeltiğini belirten bir şey yazdı biraz bekledim ve bilgisayar açıldı normalde format atacaktım ancak dedimki en azından son bir defa deniyeyim,Nvidia sürücü kurulum setupunu açtım yükle seçeneğini seçip temiz kurulumu seçtim ve şaşırtıcı bir şekilde sorunsuz olarak kuruldu şimdi ise Intel GPU kaldırımı yaptım ve tekrardan kuruyuyorum şuanlık bir sorun yok ama olurda bir sıkıntı çıkarsa format atarım, olurda windows bozulmaya başlarsa bir SSD alırım zaten hafta sonu bilgisayarcıya götürüp ordanda bir tavsiye almak istiyorum.

evet sırf bunun için format atmıştım, bir ara şu şekilde bir hata almıştım:

arkadaşım SSD almamı önermişti ben ise karasızdım.İşte buraya kadar geldim
Toparlayabildiyseniz iyi, deneyin bakalım. Harddiske hd tune pro ile bakın bir bence sorunları halledince. Yinede 240'lık bir ssd almanızı öneririm farkını hissedersiniz. Hikvision ssd önermem, Wd Green fena değil ama 3d nand yok, diğer ssdlere göre performansı biraz düşük kalabiliyor. Dediğim ssdler iyi onlara bakabilirsiniz.

KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
tamamdır çok teşekkürler hd tune pro indirdiğim zaman sonuçları sizinle paylaşırım.
Toparlayabildiyseniz iyi, deneyin bakalım. Harddiske hd tune pro ile bakın bir bence sorunları halledince. Yinede 240'lık bir ssd almanızı öneririm farkını hissedersiniz. Hikvision ssd önermem, Wd Green fena değil ama 3d nand yok, diğer ssdlere göre performansı biraz düşük kalabiliyor. Dediğim ssdler iyi onlara bakabilirsin

KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5

@Dengou
evet yine mavi ekran yedim ve bilgisayar yine açılmadı bu yüzden şarjının bitmesini bekledim ve format attım şuan bir sorun yok gibi.Aygıt yöneticisinde bulunan PCI Depolama sürücüsü tarzı birşey hatalı,üzerinde ünlem olarak gözüküyordu bu yüzden araştırdım ve Lenovonun sitesinden depolama driverını indirip kurdum ve bir sorun yaşamadım en kısa zamanda da hd tune pro yazılımını kurarak bilgi vereceğim

KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Toparlayabildiyseniz iyi, deneyin bakalım. Harddiske hd tune pro ile bakın bir bence sorunları halledince. Yinede 240'lık bir ssd almanızı öneririm farkını hissedersiniz. Hikvision ssd önermem, Wd Green fena değil ama 3d nand yok, diğer ssdlere göre performansı biraz düşük kalabiliyor. Dediğim ssdler iyi onlara bakabilirsiniz.
evet merhabalar hd tune pro programını kurdum ve hata taraması yaptım sonuç bu şekilde:

Ekli dosyalar

• resim_2023-03-10_144636053.png
    resim_2023-03-10_144636053.png
    86.5 KB · Görüntüleme: 18
KS

Dengou

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
evet merhabalar hd tune pro programını kurdum ve hata taraması yaptım sonuç
yeniden mavi ekran yedim maalesef.. Valorant'ı açarken bu sorunu tekrardan yaşadım yardımcı olacak varsa yeni minidump dosyasını paylaşıyorum

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri