Rehber Mekanik Klavyede Hangi Switch Tercih Edilmeli

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,759
Karar vermeden önce en popüler Switch türlerini ve özelliklerini öğrenmemiz gerek.

Cherry Mx

MX RED
Hissiyat: Hafif, Yumuşak, Rahat.

Hareket Kuvveti: 45g

Harekete Geçirme Noktası: 2mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 4mm

Ses Seviyesi: Az.

Arka arkaya seri bir şekilde tuşalara basmak ve çabuk yorulan hassas parmaklar için önerilir.

MX BLACK

Hissiyat:
Ağır, Yine de mx white kadar değil

Hareket Kuvveti: 60g

Ses Seviyesi: Oldukça Az.

Oldukça sessiz ama çabuk yorulan güçsüz parmaklar için önerilmez.

MX BLUE

Hissiyat:
Orta, pek ağır olmasa da yumuşak değil

Hareket Kuvveti: 50g – 60g

Harekete Geçirme Noktası: 2.2mm

Ses Seviyesi: Oldukça Fazla.

Yazı yazmak ve MOBA tarzı oyunlar için uygun, bazı kişiler FPS için de kullanırlar. Tempolu oyunlarda da kullanılabilir ancak bazı kişilerde parmak ağrısı yapar. Tempo konusunda herkes memnun değil.

MX BROWN

Hissiyat:
Orta, hafiflik ağırlık hissi ama çok değil.

Hareket Kuvveti: 45g – 55g

Ses Seviyesi: Orta, pek fazla ses çıkartmaz.

Yazı için ve Tempolu oyunlar için tercih edilebilir. Genel olarak da oyun oynamak için uygun bir Switchdir.

MX WHITE

Hissiyat:
Oldukça ağır

Hareket Kuvveti: 85g

Ses: Oldukça Sessiz.

Yazı ve Günlük kullanım için uygun. Sürekli yanlış tuş vuruşu yapanlar da tercih edebilirler. Oyunlar için parmak yorucu ve rahatlığa engel olabilir, kişiye göre değişen bir etken.

MX GREEN

Hissiyat:
Oldukça ağır, ve baskı ister.

Hareket Kuvveti: 80g

Ses: Oldukça Sesli.

Beyazın biraz hafif versiyonu diyebiliriz.

RAZER
Razer ilk klavyelerinde Cherry MX kullanıyordu ve sonradan Kailh ile anlaşarak kendi switchlerini üretti daha sonra anlaşmayı bozarak GreeTech adlı firma ile kendi switchlerini üretti, hala daha bu firma ile çalışılıyor. Çoğunluğun yaptığının aksine çok büyütülecek bir özellikleri yok, fanboyluk sebep oluyor sanırsam yine de konuyu dağıtmadan switchlere geçiş yapalım.
Razer'ın switchlerinin tuş ömrü ortalama 60-80 Milyondur, Optik olanlar ise 100 Milyon.

RAZER GREEN

Hissiyat:
Orta - Ağır, ama çok ağır değil değil.

Hareket Kuvveti: 50g - 55g

Harekete Geçirme Noktası: 1.9mm

Ses Seviyesi: Oldukça Fazla.

Genel olarak Oyun ve Yazı için uygundur, fazla parmak yormasa bile Tempolu oyunlarda Blue'nun aksine daha fazla nefret edilir ve tercih edilmez ama kişiye göre değişir, bazıları gayet başarılı bulmakta.

RAZER ORANGE

Hissiyat:
Yumuşak, Hafife baskın Orta hissiyat.

Hareket Kuvveti: 45g - 55g

Ses Seviyesi: Sessiz, ama çok değil.

Red switch ile az çok aynıdır, Red switch ile ilgili söylediğim şey bu Switch için de geçerlidir.

RAZER YELLOW

Hissiyat:
Çok yumuşak, hafif.

Hareket Kuvveti: 45 G

Harekete Geçirme Noktası: 1.2mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 3.5mm

Ses Seviyesi: Oldukça Sessiz.

Red Switch göre biraz daha seri davranmanızı sağlayabilir. Biraz fazla hassas olduğundan yanlış tuş basımları gerçekleştirilebilir, bu konuda dikkatli olunması gereken bir Switch türü.

RAZER OPTO-MECHANICAL

Optik switch olarak geçerler ancak bu Razer'ın kendi ürettiği bir optik switch modeli. Yine de Optikleri burada bahsedeceğim çünkü bir örneği mevcut. Özellikleri bir lazer ile çalışmaları, Binary dediğimiz ikilik kodlama ile çalışırlar ve dijital bir yapıya sahiptirler. Tuşa basılmamışken mekanizma lazeri keser, basılınca ise lazerin önünü açar. Sensör lazeri gördüğünde 1 sinyali gönderir, bu aktif demektir. Sensör lazeri görmediğinde 0 sinyali gönderir, bu aktif değil demektir. Normal switchlere göre daha uzun ömürlüdür ve kağıt üstünde 5 kat daha hızlıdır ancak bu hız farkını çoğunluk hissetmez. Avantaj olarak bashsedebileceğim bölümü normal switchlerde iletken olarak metal veya altın kaplama, nikel, bakır gibi bir iletken kullanılır. Bu iletkenler zamanla tepkimeye girerek performansları düşebilir ancak bu çok önemsenecek bir şey değil yine de kıyaslamak gerekirse optik switchlerde bu olmadığından bir avantaj.

Hissiyat: Orta, biraz ağır.

Harekete Geçirme Noktası: 1.5mm

Ses Seviyesi: Orta, çok değil ama hafif sesli.

FPS, MOBA ve Yazı işleri için uygun.

LOGITECH
Romer-G switchler için Brown switchlere çok yakın diyebiliriz. GX Blue Switch ise MX Blue yakın bir deneyime sahip, hepsinin çalışmasını göstermek isterdim ancak bulamadım.

ROMER-G LINEAR

Hissiyat:
Yumuşak ve Hafif.

Toplam Yolculuk Mesafesi: 3.2mm

Ses Seviyesi: Biraz sesli.

ROMER-G TACTILE

Hissiyat:
Orta ve çok az ağır.

Hareket Kuvveti: 45g - 50g

Toplam Yolculuk Mesafesi: 3.2mm

Ses Seviyesi: Hafif çok sesli.

GX BLUE

Hissiyat:
Orta

Hareket Kuvveti: 45g - 50g

Ses Seviyesi: Oldukça Sesli.

Outemu, Gateron, Kailh gibi farklı Switch üreticileri mevcut. Hepsinin kalitesi ve özellikleri farklı. Ben burada Cherry MX üstünden anlattım ama bütün switchler farklı şekilde çalışırlar. Üreticiler hepsini aynı yapmıyor, Cherry MX RED ile Outemu RED hissiyatı aynı olmayacaktır. Outemu RED Cherry MX RED oranla biraz daha kuvvet gerektiriyor.

Bu şekilde hangi switch türünün size daha uygun olduğuna kara verebilirsiniz.

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
912
keşke kaynak olarak technopat verseydin nasıl forum oldu burası anlamıyorum moderatörler acayip kötü artık foruma girmemeye başladım

KS

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,759
keşke kaynak olarak technopat verseydin nasıl forum oldu burası anlamıyorum moderatörler acayip kötü artık foruma girmemeye başladım

Burada ki marka ve switchler artık aşırı azaldı, bir sürü marka var ama hiç birini eklemememişsin. Ayrıca konu resmen copy paste
Copy paste falan değil ayrıca kaynak olarak technopat değil ve teknoseyir sitesini kullandım. Ayrıca senin linkini attığın konudaki arkadaş asıl copy paste yapmış gibi görünüyor görsellerine kadar teknoseyirdeki ile aynı. Benim yaptığım rehber çok detaylı olmadı ama işe yaramaz da değil bu kadar kötülemenin lüzumu yok.

Son düzenleme:

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,962
Yazmayı unutmuşum demek ki, teknoseyirden copy paste yapınca da aynı şeye denk geliyor. Zaten aşırı yetersiz bir rehber

Emree

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
22
Adam konu yapmış atmış ortaya beğendiysen beğendim de geç beğenmediysen beğenmedim de adamı zorbalamaya lüzum yok

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,962
İyice saçmaladın, çoğu yok demişsin çoğu piyasada var şu anda
adam akıllı satılmayan modellerde... Ne demek istediğimi sende anladın ama hala uzatıyorsun. Kendin bilgili olduğun konuda derin bir araştırma yap ve bununla ilgili özgün bir rehber hazırla. Zor değil.

omerio

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
24
konu biraz abartıldı ama sonuçta emek var elinize sağlık hocam

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri