Yardım Mevcut Sistemimi Güncellemeyi Planlıyorum. Gerçekten Kararsız Kaldım. Gelin Bu Sorunu Birlikte Çözelim?

FatZeus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
36
İşlemci
RYZEN5 5600
Ekran Kartı
GTX 1650
Öncelikle sistemimde birkaç değişikliğe gitmek istiyorum. Lakin bu değişikliği sağlarken mantıklı hareket etmek istiyorum. Akabinde mantıklı değişim tavsiyelerinizi bekliyorum. İlk işlemcimi değiştiğimde mutluydum lakin boşta kalan işlemcimi satamıyorum bile. (sarı, kırmızı sitelerde akbabalar olduğu için).
Ben bu tür olaylarda inanın aşırı kararsız kalıyorum anlık kararlarla işlem sağlayabiliyorum sadece. Bir yandan DDR4, AM4 dönemi bitti mi diyip, DRR5 AM5 dönemine mi geçmeliyim diyorum. Bir yandan mevcut sistemde devam ediyim güncel ekran kartı vs ekleyim diyorum. Bütçem mevcut kredi kartımda limitim 80 k mevcut ama hepsini gömmek istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Mevcut sistemde bir tık değişiklik yaparak devam mı etmeliyim yoksa bu zor dönemde yamyam olan sitelerde kasayı (değişeceğim parçaları) satmaya çalışıp AM5 e mi yönelmeliyim? Hazır sistemde bazı şeyleri inaktife çekemiyorsunuz örneğin; SSD, İşlemci. Beni anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Sistem Özelliklerim
MSI GeForce GTX 1650 Ventus XS ( 4000 serisi ile değişmeyi planlıyorum. Belki 3000 serisinden bir kartta olabilir)
B450M S2H 3600MHz (değişmeyi düşünmüyorum lakin mantıklı tavsiyeler sunulursa cezbedeci neden olmasın?) B550M Wifi - Bluuetooth version geçmeyi planlıyorum
2 adet XPG 8 GB Gammix D10 3000MHz CL16 RAM ( 32 GB'a yönelmeyi planlıyorum)
Power Boost VK-1631 500W USB 3.0 mid Tower kasa (değişmeyi kesinlikle planlıyorum) (kasapsu tavsiyelerinizi bekliyorum)
AMD Ryzen 5 5600 (değişmeyi planlamıyorum )
ASUS 24" VG248QG 0,5 Ms Full HD 165Hz ( Değişmeyi planlamıyorum)
Sıvı soğutma veya kule tipi soğutma ( tavsiyelerinizi dahil edebilirsiniz standart işlemci fanı kullanıyorum)​
Bütçe ne kadar?Şu ne kadar? Bu ne kadar? Sorularına yanıtım şu şekildedir.
Bütçem mevcut ama abartmadığınız sürece arkadaşlar. Örneğin alabileceğim en orta tutar 5.000₺ diyelim lakin gidip 15.000 20.000₺ bandında önerilerde bulunmamanızı rica edeceğim. (makul olanı)
Hangi oyunları oynuyorsun belki değişmene gerek bile yok ya diye söylemlerde bulunabilecek arkadaşlar için oynadığım oyunlar aşağıda mevcuttur. Güncel olarak yeni şeylerde eklemeyi planlıyorum ileriye yönelik
  • Genshin Impact
  • Uncharted
  • Marvel Spider-Man Remastered
  • High On Life
  • Red Dead Redemption 2
  • God of War
  • Witcher 1, 2, 3
  • League of Legends ( Sövmeyin )

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
bence ekran kartı 4060a geçilip sıvı soğutma se214xt alınabilir

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
357
tavsiye verecem ama konuyu çözemedim kartta limit var diyorsun ama 5k harcarım diyorsun :D

5kya en fazla sıvı soğutma alınır

KS

FatZeus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
36
tavsiye verecem ama konuyu çözemedim kartta limit var diyorsun ama 5k harcarım diyorsun :D

5kya en fazla sıvı soğutma alınır
Kardeşim yanlış anlamışsın şöyle izah ediyim. Örneğin bir kasa alınacak gidip 8 10 klık sadece kasayı önermek saçma olur gibi düşün 🙃

Buff Medic

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
189
80k diyor her şekil 4070 4080 sistem toplanır

KS

FatZeus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
36
Arkadaşlar tekrar açıklayim ben size kendimi izah edememişim galiba bilmiyorum. Hani bütçe ne bütçe ne kardeşim alo bütçe yaz filan diyenler için mevcut kredi kartımda 80 k bütçe var lakin bunun hepsini sistemle alakalı paylaşmak istemiyorum bahabında yazdım. Kafamdaki tutar 52-53 K olabilir AM5 için o da. Onun dışında am4 de kalmak mantıklı mı bilmiyorum. O yüzden konuyu açtım

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
arkadaslar 80k da harcayabilir fakat zora girmemek icin en az masrafla kacinmak istiyor

asedwa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
Bence işlemcin gayet güzel bi 4060 alırsan gayet güzel olur.

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
357
Aga çevrene sabır diliyorum yani dümdüz şunu yazmak zor olmamalı

50 K

KS

FatZeus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
36
Aga çevrene sabır diliyorum yani dümdüz şunu yazmak zor olmamalı

50 K
Konuyla ne alakası var dostum sen kimsin benim çevreme sabır diliyorsun daha yazılanı anlamıyorsun ben seni bullylemek istemiyorum ama kaşınıyorsun yani başka açıklaması yok.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,492
Öncelikle sistemimde birkaç değişikliğe gitmek istiyorum. Lakin bu değişikliği sağlarken mantıklı hareket etmek istiyorum. Akabinde mantıklı değişim tavsiyelerinizi bekliyorum. İlk işlemcimi değiştiğimde mutluydum lakin boşta kalan işlemcimi satamıyorum bile. (sarı, kırmızı sitelerde akbabalar olduğu için).
Ben bu tür olaylarda inanın aşırı kararsız kalıyorum anlık kararlarla işlem sağlayabiliyorum sadece. Bir yandan DDR4, AM4 dönemi bitti mi diyip, DRR5 AM5 dönemine mi geçmeliyim diyorum. Bir yandan mevcut sistemde devam ediyim güncel ekran kartı vs ekleyim diyorum. Bütçem mevcut kredi kartımda limitim 80 k mevcut ama hepsini gömmek istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Mevcut sistemde bir tık değişiklik yaparak devam mı etmeliyim yoksa bu zor dönemde yamyam olan sitelerde kasayı (değişeceğim parçaları) satmaya çalışıp AM5 e mi yönelmeliyim? Hazır sistemde bazı şeyleri inaktife çekemiyorsunuz örneğin; SSD, İşlemci. Beni anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Sistem Özelliklerim
MSI GeForce GTX 1650 Ventus XS ( 4000 serisi ile değişmeyi planlıyorum. Belki 3000 serisinden bir kartta olabilir)
B450M S2H 3600MHz (değişmeyi düşünmüyorum lakin mantıklı tavsiyeler sunulursa cezbedeci neden olmasın?) B550M Wifi - Bluuetooth version geçmeyi planlıyorum
2 adet XPG 8 GB Gammix D10 3000MHz CL16 RAM ( 32 GB'a yönelmeyi planlıyorum)
Power Boost VK-1631 500W USB 3.0 mid Tower kasa (değişmeyi kesinlikle planlıyorum) (kasapsu tavsiyelerinizi bekliyorum)
AMD Ryzen 5 5600 (değişmeyi planlamıyorum )
ASUS 24" VG248QG 0,5 Ms Full HD 165Hz ( Değişmeyi planlamıyorum)
Sıvı soğutma veya kule tipi soğutma ( tavsiyelerinizi dahil edebilirsiniz standart işlemci fanı kullanıyorum)​
Bütçe ne kadar?Şu ne kadar? Bu ne kadar? Sorularına yanıtım şu şekildedir.
Bütçem mevcut ama abartmadığınız sürece arkadaşlar. Örneğin alabileceğim en orta tutar 5.000₺ diyelim lakin gidip 15.000 20.000₺ bandında önerilerde bulunmamanızı rica edeceğim. (makul olanı)
Hangi oyunları oynuyorsun belki değişmene gerek bile yok ya diye söylemlerde bulunabilecek arkadaşlar için oynadığım oyunlar aşağıda mevcuttur. Güncel olarak yeni şeylerde eklemeyi planlıyorum ileriye yönelik
  • Genshin Impact
  • Uncharted
  • Marvel Spider-Man Remastered
  • High On Life
  • Red Dead Redemption 2
  • God of War
  • Witcher 1, 2, 3
  • League of Legends ( Sövmeyin )
Hepsini satıp 70k ya 4070ti li ddr5 sistem alınabilir

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,492
KS

FatZeus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
36
Rami 32 GB yapmanı planlıyorum. Elimde m2 ssd 1 adet sata ssd mevcut anakartta güzel görünüyor. Üstüne soğutucu ile güzel bir kombinasyon yapılabilir. Detaylı araştırma sağlayacağım teşekkürler hocam 🙃

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,492
Rami 32 GB yapmanı planlıyorum. Elimde m2 ssd 1 adet sata ssd mevcut anakartta güzel görünüyor. Üstüne soğutucu ile güzel bir kombinasyon yapılabilir. Detaylı araştırma sağlayacağım teşekkürler hocam 🙃
Rica ederim ekran kartida en kaliteli kartlardna birisi

UltimateGuide

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
Yazını okudum hocam ve sistemi revize etmek daha iyi bana kalırsa DDR5 henüz tam anlamıyla düzgün çalışmıyor hataları mevcut DDR4 döneminde devam edip stabil gitmen daha iyi olur ekran kartı olarak Nvidia istiyorsun sanırım bu yüzden amd önermiyorum tercihim amd olurdu ama senin tercihin daha önemli.
İşlemci iyidir hoştur orta segmentte kraldır devam et
anakartın gayet iyi bence değişme olurda 3 5 sene sonra DDR5e geçersen değiş daha iyi şuan seni her türlü götürür
ram tarafında 32ye geçmene 'şuanlık gerek yok' dediğim gibi DDR5 bir sisteme geçersen sistemi satıp yeni sistem alırsın. Ama 32gb dual Chanael ram alırsan da gözle görülür bir artış yaşarsın
Ekran kartı tarafında 4060 serisi fiyatını hak etmiyor bence ikinci el temiz 3080ti alabilirsin veya 3090 15k civarına bulunuyor 24GB vram var 3090da ama 2. el istemiyorum temiz 0 olsun dersen benim tercihim 3080 olurdu şahsen
aynı işlemci bende de var sıvı soğutma fazla gelir
https://www.gelbura.com/id-cooling-...-pwm-120mm-islemci-sogutucu-pd-TET62495688669
bu işini görecektir emin ol
ekran kartı tarafında benim tavsiyem rx6700xt 12Gb yada rx6800xt 16gb olurdu vramin önemi önümüzdeki yıllarda çok daha fazla öne çıkacak tabiki bu benim fikrim

KS

FatZeus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
36
Yazını okudum hocam ve sistemi revize etmek daha iyi bana kalırsa DDR5 henüz tam anlamıyla düzgün çalışmıyor hataları mevcut DDR4 döneminde devam edip stabil gitmen daha iyi olur ekran kartı olarak Nvidia istiyorsun sanırım bu yüzden amd önermiyorum tercihim amd olurdu ama senin tercihin daha önemli.
anakartın gayet iyi bence değişme olurda 3 5 sene sonra DDR5e geçersen değiş daha iyi şuan seni her türlü götürür
ram tarafında 32ye geçmene 'şuanlık gerek yok' dediğim gibi DDR5 bir sisteme geçersen sistemi satıp yeni sistem alırsın. Ama 32gb dual Chanael ram alırsan da gözle görülür bir artış yaşarsın
Ekran kartı tarafında 4060 serisi fiyatını hak etmiyor bence ikinci el temiz 3080ti alabilirsin veya 3090 15k civarına bulunuyor 24GB vram var 3090da ama 2. el istemiyorum temiz 0 olsun dersen benim tercihim 3080 olurdu şahsen
https://www.gelbura.com/id-cooling-...-pwm-120mm-islemci-sogutucu-pd-TET62495688669
ekran kartı tarafında benim tavsiyem rx6700xt 12Gb yada rx6800xt 16gb olurdu vramin önemi önümüzdeki yıllarda çok daha fazla öne çıkacak tabiki bu benim fikrim
Şu an aklımda DDR5 AM5 'E geçme düşüncesi var lakin bir tık tuzlu geliyor. Kredi kartıyla alsan bile taksit artınca bir hayli taksit tutarıda artıyor. AM4 de parçaları güncellesen am5 sistemin fiyatlarına zaten yakın tutarda geliyor. Bu kararsızlık asabiyet bozuyor biraz. Allaha şükür bir şekil durumum mevcut (Allah olmayanlara durum sağlaması temmenimdir.) kredi kartıyla alsam dahi rahat rahat ödeyebilirim. Lakin ileride pişman olmamam gerekiyor. Benim düşüncem şu şekilde; Ürünü satın alıyorsan o ürünü uzuuuuun uzuuun yıllar kullanıp yeni donanımlar yeni geçiş faktörü olan ürünlerin gelmesiyle eskiyi satıp yeniye geçmektedir. Şu an mevcut olan sistemim taş çatlasın minimum 8.5k 9 k bandındadır. (M2. SSD - SATA SSD'im hariç) ( Sadece anakart- kasa psu- ekran kartı - işlemci ). Ben bir şey satın aldığımda ileride bir şeyler değişmek istemiyorum. Bana kalırsa şu an sistem okey gibi ama ilerleyen zamanda anlamını yitirmeye başlıcak. Bu dönemde gtx1650ler artık eski gtx 1050 lerin yerini kapmış durumda. Bu zamana kadar üst segment bilgisayarım olmadı. Benim şu an mevcut sistemimi çok eski zamanda sadece Ryzen 3200G ile başlamamla birlikte sonradan ekran kartı ve işlemci eklemem oldu. Mevcut sistemimde kötü kararlar verdim direkt hazır sistem alabilirdim ama bunu yapmadım. Şu an en doğru kararı vermek istiyorum ve geriyi düşünmek istemiyorum. Mevcut kasamı bir şekilde satabileceğime inanıyorum. Benim için önemli olan şey 0 ürün satın almaktır. Hiç bir şekilde 2.el ürüne yanaşmam yanaşamam. Bunu marka takıntısına benzetebilirsin. Belki 2. el ürün alsam yine okey olacak ama hastalık gibi bir şey bu. İlgin ve alakan için teşekkür ederim. Bu yazdığıma herhangi bir cevabın veya düşüncen varsa alıntılayarak yanıtlayabilirsin. Biraz gevezelik yapıp uzatmış olabilirim.

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
3080 ne kanki 8gb 3080

6 da olabilir

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri