Monitör Hızı Ayarlama. 240Hz Monitör 120Hz Gösteriyor?

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Merhaba arkadaşlar,

Şu linkteki monitör var :

240 hz olması gerekiyor. Ama görüntü ayarlarından hz'yi en yukarı çekmeye çalıştıgımda 120 hz gösteriyor. İntel grafik ayarlarına da girdim, yine aynı şekilde en yüksek gösterdiği değer 120 hz. Neden 240 göremiyorum, yapılması gereken bir ayar var mıdır?

Ekli dosyalar

• hz.JPG
    hz.JPG
    46.5 KB · Görüntüleme: 178

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Merhaba arkadaşlar,

240 hz olması gerekiyor. Ama görüntü ayarlarından hz'yi en yukarı çekmeye çalıştıgımda 120 hz gösteriyor. İntel grafik ayarlarına da girdim, yine aynı şekilde en yüksek gösterdiği değer 120 hz. Neden 240 göremiyorum, yapılması gereken bir ayar var mıdır?
Merhaba HDMI ve DP kablonuz 240 HZ desteği veriyorsa şu adımları takip edin;
-Masaüstünde sağ tıklama yapın,
-Açılan pencereden Nvidia Denetim Masasını tıklayın,
-Sol tarafta Ekran Sekmesi altında, çözünürlük değiştirme var onu tıklayın,
-Açılan ayarlardan ekran çözünürlüğünüzü Pc olarak kontrol edin,
-Hemen yanında yenileme hızı var oradan maksimum desteklenen yenileme hızınızı seçin alttan Uygula deyip kapatın.

KS

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Merhaba HDMI ve DP kablonuz 240 HZ desteği veriyorsa şu adımları takip edin;
-Masaüstünde sağ tıklama yapın,
-Açılan pencereden Nvidia Denetim Masasını tıklayın,
-Sol tarafta Ekran Sekmesi altında, çözünürlük değiştirme var onu tıklayın,
-Açılan ayarlardan ekran çözünürlüğünüzü Pc olarak kontrol edin,
-Hemen yanında yenileme hızı var oradan maksimum desteklenen yenileme hızınızı seçin alttan Uygula deyip kapatın.
Yok hocam maalesef orda da 120hz var maksimum. Kablonun kaç desteklediğiyle alakalı olabilir mi ? kablonun üzerinde hz yazan bişi yokta

FronX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
Yok hocam maalesef orda da 120hz var maksimum. Kablonun kaç desteklediğiyle alakalı olabilir mi ? kablonun üzerinde hz yazan bişi yokta
Olabilir. Sanırım Hdmi kullanıyorsunuz değil mi? Günümüz de şuan ki çoğu hdmi kablosu 120hz destekliyor en fazla

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
UHD 630 a dikkat etmemişim, imzanızda ki 4080 dikkatimi çekmiş gece gece ona istinaden o ayarları yapın demişim. Farkındaysanız nvidia ayarlarından bahsetmiştim siz yine de beni düzeltmeden İntel ayarlardan bahsedince fark ettim.
Dizüstü bir bilgisayar UHD 630 dahili igpu grafik birimi için 4k 60 Hz desteği teknik özelliklerinde yazıyor.
Eğer toplanan bilgisayar kullanılıyorsa i9-13900K işlemci de de UHD 630 mu kullanıyor enteresan geldi bana, imzada ki sistemimi yoksa bir dizüstümü kullandığınızı yazar mısınız?

Eğer toplama sistemse, UHD grafik birimi seçili onun ekran hz değerini yapıyorsunuz,
Yukarıda gelişmiş görüntü ayarlarında ekran 2 yazıyor uhd 630 . Ekran 2 yazan üst kısmı tıklayıp Ekran1 seçip,

-Ekran 1 olarak 4080 varsa görünmeli,
-4080 olan nvidia yı seçip onun hz değerini maksimum desteklediği değere çekmelisiniz
-Altta Ekran 1 için gelişmiş görüntü bağdaştırıcı özelliklerine girip.
-Üst sekmeden Görüntüyü tıklayıp,
-Ekran yenileme sıklığı yazan pencereye tıklayıp orada açılan maksimum Hz değerini seçmeli Uygula ve Tamam deyip kapatmalısınız.
Sonra Tekrar Nvidia Denetim Masasından çözünürlük ayalarını, "PC" yazan çözünürlükten ve yanındaki hz değerini yapmaktan ibaret adımlar olacaktır.

Son düzenleme:

ardateo

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
857
hocam monitördeki tuşlardqn birine basın sonra ekrana gelin ordan overclock dan 240hz yapın ben öyle yapmıştım

KS

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
UHD 630 a dikkat etmemişim, imzanızda ki 4080 dikkatimi çekmiş gece gece ona istinaden o ayarları yapın demişim. Farkındaysanız nvidia ayarlarından bahsetmiştim siz yine de beni düzeltmeden İntel ayarlardan bahsedince fark ettim.
Dizüstü bir bilgisayar UHD 630 dahili igpu grafik birimi için 4k 60 Hz desteği teknik özelliklerinde yazıyor.
Eğer toplanan bilgisayar kullanılıyorsa i9-13900K işlemci de de UHD 630 mu kullanıyor enteresan geldi bana, imzada ki sistemimi yoksa bir dizüstümü kullandığınızı yazar mısınız?

Eğer toplama sistemse, UHD grafik birimi seçili onun ekran hz değerini yapıyorsunuz,
Yukarıda gelişmiş görüntü ayarlarında ekran 2 yazıyor uhd 630 . Ekran 2 yazan üst kısmı tıklayıp Ekran1 seçip,

-Ekran 1 olarak 4080 varsa görünmeli,
-4080 olan nvidia yı seçip onun hz değerini maksimum desteklediği değere çekmelisiniz
-Altta Ekran 1 için gelişmiş görüntü bağdaştırıcı özelliklerine girip.
-Ekran yenileme sıklığı yazan pencereye tıklayıp orada açılan maksimum Hz değerini seçmeli Uygula ve Tamam deyip kapatmalısınız.
Sonra Tekrar Nvidia Denetim Masasından çözünürlük ayalarını, "PC" yazan çözünürlükten ve yanındaki hz değerini yapmaktan ibaret adımlar olacaktır.

Hocam pc yi yazmadım haklısın, belki ekran kartı desteklemiyordur. İmzadaki pc yi henüz tamamlayamadım. Dediğim sıkıntıyı Monitöre bağladığım laptop ta yaşıyorum. Monitör ekranı 240 hz destekliyor, ama acaba laptoptaki ekran kartı desteklemiyor olabilir mi?

Laptop : Eski bir asus rog serisi, ekran kartı :
Intel® HD Graphics 630
NVIDIA® GeForce® GTX 1050
4GB GDDR5

hocam monitördeki tuşlardqn birine basın sonra ekrana gelin ordan overclock dan 240hz yapın ben öyle yapmıştım

Yok maalesef, ekranın seçeneklerinde overclock seçenegi yok. Hatta belki ayarı vardır diye Aoc kendi programlarını indirdim ama orda da ayar yok. Ayar yapılacak yer belli aslında, yukarıda arkadaşın dediği yerden yapılacak ama en fazla 120 göstermesi sıkıntı.

Agnostique

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
HDMI kablo ile mi kullanıyorsun? sorunun cevabı evet ise monitör de hdmi 2.0 mevcut, kullandığın kablo hdmi 2.0 değildir muhtemelen 240 hz alabilmen için dp veya hdmi 2.0 bir kablo ile kullanman gerek, referans ürün bırakıyorum.

Displayport
1678701874880.png

HDMI
1678702057593.png

HDMI kablo ile mi kullanıyorsun? sorunun cevabı evet ise monitör de hdmi 2.0 mevcut, kullandığın kablo hdmi 2.0 değildir muhtemelen 240 hz alabilmen için dp veya hdmi 2.0 bir kablo ile kullanman gerek, referans ürün bırakıyorum.

Displayport
1678701874880.png

HDMI
1678702057593.png
Son mesajınızı şimdi gördüm, laptop output hdmi 2.0 olmayabilir, dp 1.2 ve üzeri ise dp kablo işinizi görecektir. Tahminimce mini dp portuna sahiptir, referans ürün bırakıyorum.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Hocam pc yi yazmadım haklısın, belki ekran kartı desteklemiyordur. İmzadaki pc yi henüz tamamlayamadım. Dediğim sıkıntıyı Monitöre bağladığım laptop ta yaşıyorum. Monitör ekranı 240 hz destekliyor, ama acaba laptoptaki ekran kartı desteklemiyor olabilir mi?

Laptop : Eski bir asus rog serisi, ekran kartı :
Intel® HD Graphics 630
NVIDIA® GeForce® GTX 1050
4GB GDDR5

Yok maalesef, ekranın seçeneklerinde overclock seçenegi yok. Hatta belki ayarı vardır diye Aoc kendi programlarını indirdim ama orda da ayar yok. Ayar yapılacak yer belli aslında, yukarıda arkadaşın dediği yerden yapılacak ama en fazla 120 göstermesi sıkıntı.
Büyük ihtimalle i7 7.nesildir şu an office diye satılan 10k lik dizüstülerden iyidir eski filan demekle geçilmez :)
hz.JPG

Eğer ki yukarıda kırmızı çerçeve içindeki alandan Ekran 2 seçebiliyorsanız gtx 1050 ti yazacak, Mavi çerçevede Ekran 2 uhd 630 kullanılıyor çünkü ve 630 için 120hz değer sunabiliyor olabilir.
altta Hz değeri açtığınız pencereden , Ekran 2 yi Gtx 1050 ti mobile olarak ayalarlayabilirseniz;
Üstteki yazımda tekrar kopyalayarak ;
"Altta Ekran 2 için gelişmiş görüntü bağdaştırıcı özelliklerine girip.
Sonra Tekrar Nvidia Denetim Masasından çözünürlük ayalarını, "PC" yazan çözünürlükten ve yanındaki hz değerini yapmaktan ibaret adımlar olacaktır."

Bunu yaptıysanız seçeneklerde 120 Hz üstü çıkmıyorsa, daha iyi yardımcı olabilmek adına, dizüstü bilgisayarınızın tam marka modeli harfine kadar atlamadan yazın. Genelde bu harfler farklı kombinasyonları belli eder, araştırıp buraya yazarız.

KS

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Çok sık giremiyorum foruma kusura bakmayın.

Siz yazınca anladım ki görüntüyü nvidia ekran kartı üzerinden almam gerekiyor ama dediginiz gibi intel UHD 630 üzerinden alıyor. Onu bir şekilde nvidia yaparsam düzelir gibi geliyor. Nasıl yapılır bir fikrim yok şuanlık ama :D

Laptopun sadece bir tane hdmı çıkışı var bu arada. DP çıkışı yok. Yeni bir kablo ile deneyeceğim. Yani taktığımda monitörden çıkan kablo büyük ihtimalle hdmı 2,0 dır ama hiç bir yazı olmadığından emin değilim.

Laptop dediğiniz gibi eski falan ama fena değil. Asus gl553vd modeli.

Monitör takılıyken, nvidia kontrol panelini açtırmıyor bu şekilde hata veriyor zaten. Ekran intel uhd 630 a bağlı çalıştığı için

Ekli dosyalar

• gl553vd.JPG
    gl553vd.JPG
    57.1 KB · Görüntüleme: 38
  • nvdia.JPG
    nvdia.JPG
    20.4 KB · Görüntüleme: 36

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Çok sık giremiyorum foruma kusura bakmayın.

Siz yazınca anladım ki görüntüyü nvidia ekran kartı üzerinden almam gerekiyor ama dediginiz gibi intel UHD 630 üzerinden alıyor. Onu bir şekilde nvidia yaparsam düzelir gibi geliyor. Nasıl yapılır bir fikrim yok şuanlık ama :D

Laptopun sadece bir tane hdmı çıkışı var bu arada. DP çıkışı yok. Yeni bir kablo ile deneyeceğim. Yani taktığımda monitörden çıkan kablo büyük ihtimalle hdmı 2,0 dır ama hiç bir yazı olmadığından emin değilim.

Laptop dediğiniz gibi eski falan ama fena değil. Asus gl553vd modeli.

Monitör takılıyken, nvidia kontrol panelini açtırmıyor bu şekilde hata veriyor zaten. Ekran intel uhd 630 a bağlı çalıştığı için
Tekrar merhaba bu arkadaşı buldum rehber video olarak youtube da sizin için. Linke tıklayın ilk seçeneği deneyin bana tekrar dönüş yapın

Not: Bir de sürekli unutuyorum dizüstü bilgisayarınız fişte veya değilken pil tasarrufu veya performans seçeneklerine baktınız mı? Pil tasarrufu seçiliyse intel Uhd 630 u kullanır , yüksek performansa alırsanız Gtx 1050 Ti ı kullanması gerekir. Şu an masaüstü kullandığım için size tam tarif edemeyebilirim, eski laptopumdan hatırladığım kadarıyla, sağ alt köşede pil simgesi olmalı, ona sağ tıklayıp performans moduna almanız veya arama çubuğuna güç planı yazın ve açılan seçeneği tıklayın, denetim masası güç planı seçin oradan açılacak sayfadan;

Güç tasarrufu , Dengeli, Yüksek Performans yazanlardan yüksek performans seçip değişlikleri uygulayın. Bir de bunu deneyip dönüş yapın.

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,300
Merhaba arkadaşlar,

Hangi kabloyu kullanıyorsun dpi olan mi yoksa normal hdmi kablo mu ?

KS

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Tekrar merhaba bu arkadaşı buldum rehber video olarak youtube da sizin için. Linke tıklayın ilk seçeneği deneyin bana tekrar dönüş yapın

Not: Bir de sürekli unutuyorum dizüstü bilgisayarınız fişte veya değilken pil tasarrufu veya performans seçeneklerine baktınız mı? Pil tasarrufu seçiliyse intel Uhd 630 u kullanır , yüksek performansa alırsanız Gtx 1050 Ti ı kullanması gerekir. Şu an masaüstü kullandığım için size tam tarif edemeyebilirim, eski laptopumdan hatırladığım kadarıyla, sağ alt köşede pil simgesi olmalı, ona sağ tıklayıp performans moduna almanız veya arama çubuğuna güç planı yazın ve açılan seçeneği tıklayın, denetim masası güç planı seçin oradan açılacak sayfadan;

Güç tasarrufu , Dengeli, Yüksek Performans yazanlardan yüksek performans seçip değişlikleri uygulayın. Bir de bunu deneyip dönüş yapın.

Video ya bakıcam teşekkürler.

Yok full performansta kullanıyorum zaten pilde kullanmıyorum bilgisayarı. Ondan kaynaklı bir sorun yok

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,300

Video ya bakıcam teşekkürler.

Yok full performansta kullanıyorum zaten pilde kullanmıyorum bilgisayarı. Ondan kaynaklı bir sorun yok
Dediğim gibi çoğu hdmi kablo max 120 hz destekler ki sizdede öyle bunu dönüştürücü alarak dp yapabilir 240 hz in tadını cikarabilirsiniz

KS

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35

Dediğim gibi çoğu hdmi kablo max 120 hz destekler ki sizdede öyle bunu dönüştürücü alarak dp yapabilir 240 hz in tadını cikarabilirsiniz

Bakayım eğer şu ekran kartını kullanma işini halledemezsem, kabloyu denerim. Zaten 1-2 ay içinde masaüstü toplamış olacağım, en geç o zaman çözmüş olucam :D

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,300
Bakayım eğer şu ekran kartını kullanma işini halledemezsem, kabloyu denerim. Zaten 1-2 ay içinde masaüstü toplamış olacağım, en geç o zaman çözmüş olucam :D
Masaüstü toplarsanız sorununuz kökten çözülür 😂😂

kaan113

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ben grafik ayarlarından renk derinliğini düzeltince çalıştı sizde deneyebilir siinz bunlar işe yaramazsa

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri