monitör kararıyor fanlar son hız dönüyor

turisuniverse

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir hafta önce ekran kartımı güncelledim. İlk gün herhangi bir sorun yoktu fakat ertesi gün bu sorun başladı. İki monitör kullanıyorum, mönitörler kararıyor ve bilgisayarda ki fanların hepsi son hızda dönüyor. Reset tuşuna basmak hiç bir işe yaramıyor, bilgisayarı tamamen kapatıp tekrar açmam gerek. İlk önce V Rising isimli oyunda yapmaya başladı. 2-3 gün boyunca devam etti, ben o sırada saatlerce Cyberpunk 2077 oynuyorum, Control oynuyorum hiç bir sıkıntı yok ama izometrik kamera açılı dandik grafikli V Rising'e geçince ekran kararıyor fanlar son hızda dönüyor. İki gün önce sorun çözüldü. Durup dururken düzeldi. 3 saate yakın V Rising oynadık ve tık yok. Gelelim günümüze, sabah Warzone indirdim. Oyuna girdim ve oyunun 10. dakikasında yine aynı sorun oluştu. Tekrar ve tekrar. Bir türlü çözemiyorum lütfen yardım edin.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 5600x
Aorus 3080 Xtreme
8x2 Gskill 3200mhz 16cl
Asus Prime x570-p
Corsair H100x
Corsair Rm750x Power Supply

Not: Ekran kartım 71 derecenin üzerine katiyen çıkmıyor.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Bir hafta önce ekran kartımı güncelledim. İlk gün herhangi bir sorun yoktu fakat ertesi gün bu sorun başladı. İki monitör kullanıyorum, mönitörler kararıyor ve bilgisayarda ki fanların hepsi son hızda dönüyor. Reset tuşuna basmak hiç bir işe yaramıyor, bilgisayarı tamamen kapatıp tekrar açmam gerek. İlk önce V Rising isimli oyunda yapmaya başladı. 2-3 gün boyunca devam etti, ben o sırada saatlerce Cyberpunk 2077 oynuyorum, Control oynuyorum hiç bir sıkıntı yok ama izometrik kamera açılı dandik grafikli V Rising'e geçince ekran kararıyor fanlar son hızda dönüyor. İki gün önce sorun çözüldü. Durup dururken düzeldi. 3 saate yakın V Rising oynadık ve tık yok. Gelelim günümüze, sabah Warzone indirdim. Oyuna girdim ve oyunun 10. dakikasında yine aynı sorun oluştu. Tekrar ve tekrar. Bir türlü çözemiyorum lütfen yardım edin.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 5600x
Aorus 3080 Xtreme
8x2 Gskill 3200mhz 16cl
Asus Prime x570-p
Corsair H100x
Corsair Rm750x Power Supply

Not: Ekran kartım 71 derecenin üzerine katiyen çıkmıyor.
Acaba ekran kartı iki monitör de farklı çözünürlükler olduğu için dengesizlik mi yapıyor tek monitör de denediniz mi oyunları ve oyunlar yasal mı , eğer yasalsa tek monitörde oyunları dener misiniz?

KS

turisuniverse

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Acaba ekran kartı iki monitör de farklı çözünürlükler olduğu için dengesizlik mi yapıyor tek monitör de denediniz mi oyunları ve oyunlar yasal mı , eğer yasalsa tek monitörde oyunları dener misiniz?
Tek monitörde de aynı sorun oluyor ve evet oyunların hepsi orjinal.

xoey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
birde sürekli amd kartları suçlayıp duruyorlar alın size nvidia

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
357
birde sürekli amd kartları suçlayıp duruyorlar alın size nvidia
Forumdaki konulara bak istersen günde 20 tane amd problem konusu açılıyor :D

İlk defa nvidia sistemli problem yaşayan gördüm 1 haftadır.

Zaten sorunda muhtemelen ekran kartında değildir.

Sorun işlemcide bence.

KS

turisuniverse

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Peki PCI-E kablosu tek kanaldan psu dan gelen y kablo mu kullanıyorsunuz 3x8 pin girişi var hepsi ayrı kanaldan tek tek geliyor mu gelmiyorsa ayrı ayrı kablolar deneyin .
Biosunu ekran kartı driveriniz güncel mi ?
Driverlar güncel, hatta DDU ile bütün driverları silip temiz kurulum yaptım. Hatta ve hatta 3 kere falan yaptım bu işlemi. 3 ayrı kablodan güç alıyor zaten.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Driverlar güncel, hatta DDU ile bütün driverları silip temiz kurulum yaptım. Hatta ve hatta 3 kere falan yaptım bu işlemi. 3 ayrı kablodan güç alıyor zaten.
önerilen güç kaynağı için 850w denilmiş sizde ki belki min yeterlidir ama redditten baktım biraz ekran kartınız için silent mod tuşu varmış ona getirip dener misiniz ? Ya da denediniz mi?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Şu an denedim ve halen devam ediyor.
çoğu kişi bunlarla çözüme ulaşmış size bir reddit >>>linki bir tomshardware linki bir de youtube linki genel siyah ekran hızlı fan alt yorumda ne yapılması anlatılmış bırakıyorum size bir kaç dediğim var ama sırayla yapılması lazım çoğu çözüme olaşmış veya sorunu garanti varsa değişimde bulmuş ama özellikle ekran kartı biosu güncellemesi önerilmiş anakartınız bu sayfada ki modelse güncel mi diye bakın biosunuza destek sayfası bios 3080

KS

turisuniverse

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
çoğu kişi bunlarla çözüme ulaşmış size bir reddit >>>linki bir tomshardware linki bir de youtube linki genel siyah ekran hızlı fan alt yorumda ne yapılması anlatılmış bırakıyorum size bir kaç dediğim var ama sırayla yapılması lazım çoğu çözüme olaşmış veya sorunu garanti varsa değişimde bulmuş ama özellikle ekran kartı biosu güncellemesi önerilmiş anakartınız bu sayfada ki modelse güncel mi diye bakın biosunuza destek sayfası bios 3080
Çaban için çok teşekkür ederim. Dediklerinin her birini denedim ama sorun düzelmedi ve gecenin ilerleyen saatlerinde bambaşka bir çözüm buldum. An itibari ile sorunu çözdüğümü düşünüyorum ve eğer düzelmiş ise tamamen benim hatam. Oturma odamda tek bir priz mevcut ve oda da kız arkadaşımın pc'si dahil 2 pc var, toplam 4 monitörümüz, modem, şarj aletleri derken çok fazla prize ihtiyaç duyuyoruz. Bizde sorunu birden fazla uzatma kablosunu uç uca bağlayarak çözdük. Bunun sorun olabileceği aklımın ucundan bile geçmemişti ki hiçte olmadı zaten. Normal şartlarda prizden çekilen güç çokta fazla değil zira 3060 Ti kullanıyordum ve aşırı bir gideri yok. Lakin şu an kullandığım Rtx 3080 çok fazla güç çekiyor ki Standart 3080'lerden bile çok enerji çekiyor. Ve bu düşünce gece vakti masanın altına eğilip baktığımda kafama dank etti. Gücü tek bir uzatma kablosuna düşürdüm ve... Sorun düzelmiş gibi, Pc saatlerdir açık Warzone'da üst üste 4 oyun attım ve hiç bir problem yok. Tekrardan yardımların için teşekkür ederim. Siz siz olun benim gibi enayi olmayın -_-

hüsoouuee

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
54
Çaban için çok teşekkür ederim. Dediklerinin her birini denedim ama sorun düzelmedi ve gecenin ilerleyen saatlerinde bambaşka bir çözüm buldum. An itibari ile sorunu çözdüğümü düşünüyorum ve eğer düzelmiş ise tamamen benim hatam. Oturma odamda tek bir priz mevcut ve oda da kız arkadaşımın pc'si dahil 2 pc var, toplam 4 monitörümüz, modem, şarj aletleri derken çok fazla prize ihtiyaç duyuyoruz. Bizde sorunu birden fazla uzatma kablosunu uç uca bağlayarak çözdük. Bunun sorun olabileceği aklımın ucundan bile geçmemişti ki hiçte olmadı zaten. Normal şartlarda prizden çekilen güç çokta fazla değil zira 3060 Ti kullanıyordum ve aşırı bir gideri yok. Lakin şu an kullandığım Rtx 3080 çok fazla güç çekiyor ki Standart 3080'lerden bile çok enerji çekiyor. Ve bu düşünce gece vakti masanın altına eğilip baktığımda kafama dank etti. Gücü tek bir uzatma kablosuna düşürdüm ve... Sorun düzelmiş gibi, Pc saatlerdir açık Warzone'da üst üste 4 oyun attım ve hiç bir problem yok. Tekrardan yardımların için teşekkür ederim. Siz siz olun benim gibi enayi olmayın -_-
hocam şaşırdığımız şey ise biz o kadar donanımsal yazılımsal düşünüp işlemciyi ekran kartını suçlayan arkadaşlarda vardı ve sorunun sadece bir priz olması :D

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Zaten verdiğim linklerin çoğunda fazla güç çektiği ve dengesiz akım oluştuğu muhabbetleri vardı özellikle 3 ayrı 8 pin pcie kablosu bağlı olduğundan emin olun demiştim onun için :)
Umarım sorun tam yüke girdiğinde çektiği güç olsun . Çünkü geneli RMA ile iletişim kurup değişim sağlamış . Şimdilik sorun kalktıysa sizin adınıza sevindim uzatma kablolarını üst üste bağlayıp kullanmayın birinin kablosu kalın birinin ince biri elektrik akımını tam kaldırabilecekken diğeri kaldırmaz biri kaliteliyken diğeri ucuz malzemeden olur sistemlerinize zarar verir . Madem bu kadar yükte güç çeken elektronik elemanlarınız var Alman malı bir iki marka var bir de Yerli malı bir iki marka onların akım korumalı uzatma kabloları var biraz tuzlu da gelse onların size yetecek mt olanlarından alıp kullanın :) .Sizin adınıza sevindiğimi tekrar belirtip, herhangi bir probleminiz olursa foruma yazarsanız size yardımcı olabilecek bir sürü insan bulacaksınız iyi akşamlar, iyi eğlenceler dilerim. Konu amacından sapmasın diye de çözüldü diye kilitlense iyi olur :) @Çağdaş Işık

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri