Msi E360 360Mm Oyuna Girince Pompadan Ses Gelmesi

ismali33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Arkadaşlar yeni msi coreliquid e360 360mm sıvı soğutucu aldım. Sistem boştayken bir problem yok ancak oyunlara girince pompadan cızırtı benzeri çınlama gibi bir ses geliyor söküp göndereyim mi fikir almak istedim bu ses normal mi.
İşlemcim i5 13600k oyun ayarları düşük yada yüksek farketmiyor. Ayni ses işlemciyi yük altına soktuğum zamanda geliyor.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
13600K için o soğutucu fazla olmuş .Önce bi onu belirteyim. Yüke binince veya oyuna girince sıcaklık arttığı için pompa, devrinide arttırıyordur muhtemelen.

Muhtemelen diyorum,çünkü sıvı soğutucularda, sıcaklık artmasında, fanlarda olduğu gibi bi devir artması olayını okumadım.

Ses rahatsız ediyorsa gönderin gitsin.

KS

ismali33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
13600K için o soğutucu fazla olmuş .Önce bi onu belirteyim. Yüke binince veya oyuna girince sıcaklık arttığı için pompa, devrinide arttırıyordur muhtemelen.

Muhtemelen diyorum,çünkü sıvı soğutucularda, sıcaklık artmasında, fanlarda olduğu gibi bi devir artması olayını okumadım.

Ses rahatsız ediyorsa gönderin gitsin.
Doğrudur hocam ancak 13600k çok ısınan bir işlemci almışken bir kere alıp birdaha ugrasmayayim dedim.
Pompa devri sabit aslında msi centerdan sessiz yada dengeli moddayken 3300rpmlerde geziyor. Pompa devrini sabit 2500 e çeksemde aynı ses geliyor fabrika ayarlarında biraksamda daha önce 240 lianli galahad kullanıyordum böyle bir ses yoktu

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Tahmin ettiğim gibi pompa devri sabitmiş. O zaman sıcaklık artmasında ses olması gerçekten çok ilginç. O ses radyatör fanlarından geliyor olmasın.

KS

ismali33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Yok hocam pompadan geliyor fanlar sessiz modda 1500 rpm de yada en yuksekteykende aynı ses artmadan yada azalmadan gelmeye devam ediyor. Oyunda pause yaptığım yada çıktığım anda ses kesiliyor fan hızları sabit devam ediyor

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Yani ,kırk yıllık ısı transferi,pompalar dersi okumuş biri olarak ,bu işe aklım yatmadı,gerçekten.

Sıvının sıcaklığı artınca pompadan niye ses gelsin ki.

Siz iyisimi gönderin gitsin dediğim gibi.

KS

ismali33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Valla hocam ekran kartına kadar kontrol ettim ekran kartını yüke sokuyorum fan sesi dışında ses yok. Psu deseniz aynı. Ancak ilginç şekilde oyunda pause yaptığım anda ses kesiliyor oyuna girince tekrar geliyor bu yüzden gpu dan şüphelerim ancak yük testlerinde çıt yok gpuda(4070super)Fanlari kontrol ettim defalarca pompa gibi duruyor bende anlamadım

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Gönderin gitsin Bi kaybınız olmaz. :)

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
554
dızzzzzt diye devamlı bir ses geliyorsa (genellikle sıvı sogutmanın olduğu işlemcinin oralardan duyulur) oyuna girince muhtemelen alt tab yaptıgın saniye kesilir. Tam olarak herşeyden kaynaklı ekran kartı işlemci vs.. pompadan geliyor gibi görünsede. Elektrik sesi diyebilirim. Bir oyunda beklenenden daha fazla fps aldığınızda daha çok güç çeker buda genellikle dızzzzt sesine sebep olur. fps sınırlaması yaparsanız single oyunlar için 60 multi oyunlar için ekran hz değer (tahminen 144) sesin kesildiğini göreceksiniz.

Aynı sorunu 1080p ekranda 2k çözünürlüğe çekmeye çalıştığınızda da alırsınız.

KS

ismali33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
dızzzzzt diye devamlı bir ses geliyorsa (genellikle sıvı sogutmanın olduğu işlemcinin oralardan duyulur) oyuna girince muhtemelen alt tab yaptıgın saniye kesilir. Tam olarak herşeyden kaynaklı ekran kartı işlemci vs.. pompadan geliyor gibi görünsede. Elektrik sesi diyebilirim. Bir oyunda beklenenden daha fazla fps aldığınızda daha çok güç çeker buda genellikle dızzzzt sesine sebep olur. fps sınırlaması yaparsanız single oyunlar için 60 multi oyunlar için ekran hz değer (tahminen 144) sesin kesildiğini göreceksiniz.

Aynı sorunu 1080p ekranda 2k çözünürlüğe çekmeye çalıştığınızda da alırsınız.
Hocam malesef onuda denedim ekran 180hz fps 180 e de sabitledim 60a da aynı ses geliyor. Ancak dün akşam ekran kartını soktum pcyi direk anakarta bağladım oyun açtım sıvı sogutucudan ses gelmedi sorun ekran kartı coil whine gibi duruyor ancak stres testlerinde ses gelmiyor ekran kartını söktüm garantiye yolladim.
şuan için soğutucu aklandı gibi duruyor Sessiz modda hafif fan sesi dışında bir ses gelmiyor cpu stres testinde de ses gelmedi

@kuru cacık hocam haklı çıktı teşekkür ederim ilginiz için

Son düzenleme:

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
554
Hocam malesef onuda denedim ekran 180hz fps 180 e de sabitledim 60a da aynı ses geliyor. Ancak dün akşam ekran kartını soktum pcyi direk anakarta bağladım oyun açtım sıvı sogutucudan ses gelmedi sorun ekran kartı coil whine gibi duruyor ancak stres testlerinde ses gelmiyor ekran kartını söktüm garantiye yolladim.
şuan için soğutucu aklandı gibi duruyor Sessiz modda hafif fan sesi dışında bir ses gelmiyor cpu stres testinde de ses gelmedi
Dediğim gibi ses pompadan değil. İşlemciye veya gpuya yük bindiği zaman oluyor genel bir sorun o kulaklıkla oynarsan rahatsız etmiyor. Bende ilk pompadan geliyor diye düşünmüştüm. Şöyle düşün pompadan olsa oyunu alt tab aattığın an kesilmez. güç çekmeyi durduruğu için kesiliyor.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773

@kuru cacık hocam haklı çıktı teşekkür ederim ilginiz için
Suçlu belli oldu ,yani. :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri