Rehber Newegg Ve Amazon'dan 150$ Üstü Alışveriş

Gengar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Merhaba arkadaşlar. Biraz uzun bir soru olacak ama olayı tam olarak anlatmak istiyorum.

Bilgisayarımın bazı parçalarını yükselteceğim için ram arayışına girdim ve toplayacağım sisteme en uygun ram'i amazonda buldum ve sipariş verdim. Sonrasında xmp vs expo konusundan bihaber olduğumu ve amd işlemciye xmp uyumlu ddr5 ram sipariş verdiğimi farkettim. Neyse dedim geldiğinde iade ederim ben uygun olanı bulup sipariş vereyim çünkü amazon amerikadan geliyor ürün. Aradığım ram'i newegg'te buldum ve gümrük vergisini amazon gibi en başta fiyata dahil ettiği için sipariş verdim. Bu arada ikinci sipariş de amerikadan geliyor. DHL'den içinde imza gereklidir cümlesi içeren bi sms aldım sonra aradım müşteri hizmetlerini o teslim anındaki imza dedi. Meraktan bi sorayım dedim gümrükte takılır mı falan diye. Adam da dedi ki 150 dolar üstüyse ithalat vergisi isteyebilirler o da 10-15bin civarı tutabilir dedi. Daha önce Amazon ve newegg'ten (Amerikadan) sipariş vereniniz oldu mu? Deneyimini paylaşırsa sevinirim. Ürünlerin linkini aşağıya bırakıyorum. Şimdiden iyi bayramlar.

İlk sipariş:

İkinci sipariş:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,147
Merhaba arkadaşlar. Biraz uzun bir soru olacak ama olayı tam olarak anlatmak istiyorum.

Bilgisayarımın bazı parçalarını yükselteceğim için ram arayışına girdim ve toplayacağım sisteme en uygun ram'i amazonda buldum ve sipariş verdim. Sonrasında xmp vs expo konusundan bihaber olduğumu ve amd işlemciye xmp uyumlu ddr5 ram sipariş verdiğimi farkettim. Neyse dedim geldiğinde iade ederim ben uygun olanı bulup sipariş vereyim çünkü amazon amerikadan geliyor ürün. Aradığım ram'i newegg'te buldum ve gümrük vergisini amazon gibi en başta fiyata dahil ettiği için sipariş verdim. Bu arada ikinci sipariş de amerikadan geliyor. DHL'den içinde imza gereklidir cümlesi içeren bi sms aldım sonra aradım müşteri hizmetlerini o teslim anındaki imza dedi. Meraktan bi sorayım dedim gümrükte takılır mı falan diye. Adam da dedi ki 150 dolar üstüyse ithalat vergisi isteyebilirler o da 10-15bin civarı tutabilir dedi. Daha önce Amazon ve newegg'ten (Amerikadan) sipariş vereniniz oldu mu? Deneyimini paylaşırsa sevinirim. Ürünlerin linkini aşağıya bırakıyorum. Şimdiden iyi bayramlar.

İlk sipariş:

İkinci sipariş:
new egg tr temelli almışsın yani bu amerikadan değil sorun çıkarmaz

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967

İlk sipariş:

İkinci sipariş:
neweggde nasıl işliyorum ama büyük ihtimalle vergi çıkar.

KS

Gengar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Arkadaşlar selam. Amazon'dan ve Newegg'den 150$ üstü RAM sipariş verdim. İkisi de Amerika'dan gönderildi. Şimdi sizinle her iki alışveriş deneyimimi paylaşacağım. Olay tarihi Mart-Nisan 2024. Bunu yazmakta fayda var.

Öncelikle bir süredir donanım gündemine uzak olduğum için ilk siparişimde yanlış RAM sipariş vermişim. Bu yanlış ürün Amazondan verdiğim sipariş idi. 20 gün gibi uzun bir tahmini teslimat süresi vardı ve zamanında gelmedi. Normalde geldikten sonra iade edecektim fakat bir türlü gelmedi. Kargo firması olarak Aramex adında bir firma ile çalışıyorlar ve bu firma ürünü gümrükten kendileri çekiyormuş. Aradım Aramex'i ve neden bu kadar uzun sürüyor dedim bu tarz gecikmeler olabiliyor dediler. Sonra daha da gecikince olayı Amazon'un müşteri hizmetleri ile çözdüm kendisi Aramex ile görüştü ve ücret iadesini başlattı. Benzer durumla karşılaşırsanız ücret iadesini banka tarafında sorgulayabilmek için mutlaka referans numarası isteyin. Bende problem olmadı ama biz iadeyi yaptık bankanızla görüşün derlerse bu numaraya ihtiyacınız olacak.

Sonuç olarak Amazon ile Amerika'dan ürün getirmek eğer işin içinde Aramex firması varsa oldukça uzun sürebiliyor 1 ay veya daha fazlası gibi ama iade konusunda Amazon yardımcı oluyor. En azından bana yardımcı oldular.

Gelelim Newegg deneyimime. Bu site İngilizce olduğu için ben bir hata yaptım. Normalde bir alışveriş sitesinde adreslerim kısmına bir adres girince ona isim veririz. Ev, iş veya sokak ismi falan yazarız. Bende en baştaki isim kısmını tam okumadan evimin sokağının ismini yazdım fakat orda bana alıcının ismini soruyormuş. Neyse ürün Türkiye'ye geldi fakat gümrükten çekemedim çünkü alıcı isminde kimin ismi yazıyorsa onun gidip teslim alması gerekiyor. Bu arada şunu da söyleyeyim Newegg DHL ile çalışıyor ve DHL gümrükten çekim işlemlerini sizin yerinize yapmıyor. Ürün gümrüğe gelince DHL'i arayıp durumu anlatıyorsunuz onlar sizi ilgili birime yönlendiriyorlar ve size gerekli evrakları örnekleriyle birlikte mail atıyorlar. O mailde her şeyi açıklıyorlar fakat burada önemli bir detay var istedikleri belgelerin arasında Noterden almanız gereken Vekaletname ve Tareks Taahhütnamesi var ve bunlar ücretli. Ve gelelim yanlış isim yazmanın en zor kısmına normalde bir kaç belge ve ücreti ile ismi düzelttiriyorsunuz fakat satıcının isim değişikliği yapılması için yazdığı dilekçeyi ve yeni isimle oluşturulmuş faturayı size göndermesi gerekiyor. Sizde bunları gümrüğe veriyorsunuz. Newegg'e bunun için ulaşmaya çalıştım. Tabi Newegg müşteri hizmetleri konusunda ilk önce sizi bir robotla yazıştırıyor daha sonra mesai saatleri içerisindeyseniz(Amerika saatine göre) müşteri temsilcisiyle yazışabiliyorsunuz. Mesai saati dışındayken müşteri temsilcisine bağlanmaya çalışınca sohbet hata veriyor. Ayrıca biraz chat yapmanız lazım bu yardım robotu ile öyle direkt beni müşteri temsilcisine bağla butonu da yok. Bu arada bu sitede Türkçe geçerli değil her şeyi İngilizce yapıyorsunuz. Neyse ben ulaştım bu temsilciye o da iadeyi ayarladı ve ücret iadesi de yapıldı 1-2 güne. Tabi ben mesai saatleri dışında hata verdiğini ve gecenin bir yarısı müşteri temsilcisine ulaşmam gerektiğini fark etmeden önce telefonla da aramaya çalıştım Amerika'yı (Siz yapmayın çünkü ücretli). Bir ablamız çıktı ve ikimiz de birbirimizin ne dediğini anlamadık. Bana sorarsanız o ablamız kendi dediğini kendisi de anlamıyor. Avrupa'da yabancılarla yüz yüze oturup toplantı yapan biriyim. Basit bir sipariş iadesini rahatlıkla anlatabilirim yani.

Sonra ben alıcı ismi kısmına adresime bir isim verirmiş gibi değil de kendi adımı yazdım ve tekrar sipariş verdim. Şimdi burada tam sebebini bilmediğim bir nokta var. Kur dalgalanmasına karşı alınan bir önlem olabilir. Ürün 10371 TL tutuyor(Kendi fiyatı + vergisi + kargo ücreti) fakat benim kredi kartımdan 10800 civarı bir para kesildi. Sonra ben 26 Nisan'da vekaletnameye(İmza beyanı) 459,57 TL ve Tareks taahhütnamesine 559,36 TL verdim. DHL ile telefonda konuşurken "vergisini ödemişsiniz ekstra bir ücret çıkmaz" dediler fakat bu masraflardan bahsetmediler. Ne zamanki belgeleri istediler, o mailde yazdılar bunların ücretli olduğunu. Bu konuyu onlara tekrar sorucam bu arada. Eğer bir gelişme olursa yazarım.

Özetle eğer Amerika'dan 150$ üstü sipariş verecekseniz Avrupa'da kesinlikle bulamadığınız bir ürün olsun ama derseniz ki Noter masrafını da hesaba katınca daha uyguna geliyor ve benim bekleyecek zamanım var o zaman bu seçeneği düşünebilirsiniz. Amazon Türkçe dil desteği ile çok daha fazla kişiye hitap ediyor fakat çalıştıkları kargo firması çok geç getiriyor. Öte yandan Newegg ingilizce gerektiriyor ve gümrük evraklarını siz ayarlıyorsunuz gidip DHL'e teslim ediyorsunuz ama siparişiniz gümrüğe 5-7 gün arasında geliyor. İsterseniz belgeleri önceden toplayıp gümrüğe geldiği gibi de teslim edebilirsiniz mesela. Evrak tesliminden sonra gümrük işleri 7 iş günü sürüyor en fazla.

Sorusu olan varsa burayı çok sık kontrol etmiyorum. İmzamdaki instagram hesabıma mesaj atabilir.

Amazon Siparişim:

Newegg siparişim:

Hoşçakalın

Moderatörün son düzenlenenleri:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri