Rehber NVIDIA En Iyi Fps Ve Performans Ayarları [2022]

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
323
Merhaba dostlar,

Bu rehberimiz nvidia ekran kartına sahip yeni sistem toplamış arkadaşlar için olacaktır. Oyunlarınız ve sisteminiz için en iyi optimizasyonları yapacağız, geforce experience uygulamasını etkili kullanacağız ve tüm sorularınızı bu konu altında cevaplayacağız. Yavaştan başlayalım.

Sistemi kurdum güncel sürücüleri-driver'leri nasıl yükleyeceğim?

Öncelikle güncel sürücüleri nvidianın şu sitesinden, kendi ekran kartı modelinize göre seçip indirelim.

ftv4po1.png

Çıkan en güncel sürücüyü seçip indirdikten sonra Geforce experience'den en güncel sürücüye sahip olup olmadığımızı kontrol edelim, bu en iyi performansı almamız için önemli.

8zlbdeg.png

Resimde görüldüğü gibi sürücüler sekmesinden kontrol ediyoruz, varsa güncel sürücüyü indiriyoruz. Şimdi optimizasyon kısmına geçelim. Nvidia Denetim Masası'na ya masaüstünden ya da sağdaki ikonlardan sağ tıklayıp giriyoruz. Masaüstünden şu şekilde boşluğa sağ tıklayıp denetim masasını açın.

rmhqtm9.png

Karşımıza gelen ekran bizim ana görüntü ayarlarını yapabildiğimiz ekran. Oyunlarda en iyi performansı seçebilmemiz için, Gelişmiş 3D ayarlarını kullan seçeneğini işaretleyip diğer adıma geçiyoruz.

8jmyzos.png

Gelen ekran bizim detaylı görüntü ayarlarını yapacağımız ekran. Burada aslında oyunumuz için en iyi optimizasyonu yapabileceğimiz yer. En iyi FPS değerlerini alabilmemiz için size her seçeneğin ne işe yaradığını açıklamalı şeklinde yazacağım.

pvds6jb.png

Görüntü keskinleştirme: Bu ayar oyundaki oyunun daha net ve tırtıksız olmasını sağlayan genel bir ayar. Eğer oyunda rakipleri tırtıklı ve net göremiyorsanız genel bir ayar olarak, 0.3 ile 0.7 arasına getirebilirsiniz. Ben kapalı tutuyorum.

Arkaplan uygulaması maksimum kare hızı: Eğer çift monitöre sahipseniz veya iki uygulamayı aynı anda çalıştırmak istiyorsanız, performansı dengelemek için bu ayarı açıp arkaplan FPS i limitleyebilirsiniz. Bu sayede ana uygulamanızın performans kayıplarını engelleyebilirsiniz. 

Bağlantılı optimizasyon: Oyunun birden çok işlemci çekirdeği kullanmasını sağlar. Bu da oyun içinde ayarlanabilir bir ayar olup, ben kapalı kullanıyorum. Sizin otomatik ayarı seçmenizi tavsiye ederim. Bazı oyunlarda dengesizliğe sebebiyet verebiliyor.

Birden çok kareli örneklenmiş kenar yumuşatması: Kapalı

Cuda-GPU: Birden fazla ekran kartı kullanmıyorsanız önemsiz seçenek. Tümü olarak seçin.

Doku süzme seçenekleri: Bunları da performansa yönelik optimize etmek için şu seçenekleri kullanın.
Kalite: Yüksek performans
Eşyönsüz örnek optimizasyonu: Açık 
Negatif LOD tercihi: İzin ver
Trilineer optimizasyon: Açık

Dynamic Boost (Laptop): Bu ayar laptoplarda geçerli olan güç optimizasyonu için oluşturulmuş bir özellik. Yüksek grafikli oyunlarda işlemciye olan gereksiz yükü alarak güç tasarrufu almanızı sağlar bu sayede fps kaybı olmadan daha az güç tüketirsiniz. Eğer işinize yararsa açın, ben kapattım. Kapatınca oyundarda daha stabil FPS alabildim.

Düşey senkronizasyon: Bunu açmanız görüntüde pürüzsüz ve yırtılmasız bir oyun keyfi yaşamanızı sağlar. Rekabetçi oyunlar hariç bu özelliği açın, görüntünün keyfini çıkarın. Fakat input gecikmesi yapar. Bu da fareyi döndürdüğünüzde veya tıkladığınızda monitöre geç görüntü gelir. NOT: Bu özelliği aktifleştirmek istiyorsanız ve en az input gecikmesini elde etmek istiyorsanız, sahip olduğunuz ekran yenileme hızınızın bir miktar azına FPS inizi sabitleyin. Örnek : 144 ise 137, 240 ise 227. 

Düşük gecikme oranı: Nvidia Reflex'e sahip olmayan oyunlarda ULTRA yı seçin. Reflex'e sahipse bunu kapalı tutup oyunda ON+BOOST seçeniğini seçin. Gecikmeyi azaltarak oyunu daha hızlı ve stabil oynamanızı sağlayan bir özellik. 

Eşyönsüz süzme: Kapalı

Gölgelendirici önbellek boyutu:Yazıcı varsayılanı

Kenar yumuşatma ayarları: Tüm kenar yumuşatma ayarlarını kapalıda tutun. Eğer görüntüye önem veren bir oyun oynuyorsanız oyun içi ayarlardan bunu açabilirsiniz.

Maksimum kare hızı: Maksimum kare hızını belirlemek için bazı oyuncular RTSS uygulamasını veya Nvidia üzerinden limitlemek istiyor. Evet, bu uygulamalar bazı oyunlarda daha stabil olsa da en düşük gecikmeyi oyun içi fps limitlemede yakalarsınız. Bu yüzden imkanınız varsa oyun içinden limitleyin, eğer yoksa nvidia üzerinden yapmanızı tavsiye ederim. RTSS den çok memnun kalmadım.

Ortam kapatma: Kapalı

Sanal gerçeklik: Kapalı

Önceden oluşturulmuş sanal gerçeklik kareleri: 1

Üçlü ara bellekleme: Kapalı

Bu ayarları uygulayarak oyundaki en iyi optimizasyonu yapmış oldunuz. Tebrikler! 

Nvidia denetim masasında bazı görüntü ayarları da mevcut. Laptoplarda denetin masasında bu ayarları göremezsiniz!

Tekrardan en düşük gecikmeye sahip olabilmek için oyunları Full Screen yani tam ekrana ölçekle şeklinde ayarlamanızı tavsiye ederim.

Geforce Experince yazılımına gelecek olursak;

584dd6i.png

Görüldüğü gibi sisteminize göre oyunları optimize eder. Bizim istediğimiz ise kendi ayarlarımıza göre oyunu optimize etmek. Bu yüzden eğer oyun içi ayarları kendimiz ayarlamak istiyorsak optimize et kısmına basmayın! Oyun içi ayarlardan en iyi fps ve görüntü seçeneklerinizi kendinize göre ayarlayın.

Ayarlar kısmında ise bazı kullanıcıların işine yarayacak ayarlar bulunmakta. Benim laptop bilgisayarımda görünen ayarlar şu şekilde.

filfc9g.png

NOT: Laptop'a sahip olan kullanıcılarda Whisper Mod kesinlikle kapalı olmalı. Açık olduğunda performansınız ciddi şekilde düşecektir, fanları çalıştırmamak için işlemciyi ve grafik işlemcisini tam yükte çalıştırmaz. Bu yüzden fps düşüşü yaşayabilirsiniz. Eğer kütüphane ve ofis gibi yerlerde oyun oynamak isteyen çılgın biriyseniz, bu özelliği aktifleştirerek sessiz bir oyunun keyfini çıkartabilirsiniz.

Rehberimiz bu kadardı. Eksik olduğunu düşündüğünüz ve eklemek istediğiniz şeyleri konunun altına yorum olarak belirtin. Her türlü sorularınız bu konu altından cevaplanacaktır. İyi oyunlar!

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,000
Cvp: NVIDIA en iyi FPS ve Performans ayarları [2022]

Mükemmel bir rehber olmuş. NVIDIA Denetim Masası ayarları biraz hassastır ve herkes dikkat etmiyor açıkçası. Eline koluna sağlık :)

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Selam, aynı rehber AMD için de var mı acaba? Elinize sağlık bu arada.

KS

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
323

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
Mükemmel bir rehber oldu :)

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
AMD ye de yap Nvidia sattım ozellikle intel islemci Sam olayi falan pek ise yariyo mu değinsen iyi olur...

CyrusL

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
1 yıl olmasına rağmen güzel olmuş ellerine sağlık işime yaradı

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri