Occt Test 100 Dereceyi Görüyor

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar,

Şöyle bir sorunum var sistemi yeni topladım ilk kez bi occt testi yapayım dedim.

Boşta 40-41 derecede olan sistem OCCT testini başlattığım andan itibaren 100 dereceye çıkıyor ve 98-100 derecenin altına inmiyor.
Test bittiği an saniyesinde 40 dereceye geri iniyor.

İşlemci i7-14700K - maksimum 253 watt güç çekiyormuş
Sıvı soğutma Deepcool LE720 - maksimum 250 watt güce kadar destekliyormuş
Kasa Asus TUF GT502
Anakart Msi Pro Z790-A

Bunun böyle olması normal mi sorun nedir?
internette izlediğim her videoda 80-85 derecelerde oluyor genelde testler.
bir tek Euro Truck Simulator oynadım onda da 55-60 dereceyi geçmedi işlemci.

sıvı soğutma yetmiyor olabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    136.3 KB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    142.1 KB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    142 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    143.5 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    130.5 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    71.3 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    75.8 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    76.7 KB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    76.8 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    70.3 KB · Görüntüleme: 6

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Testi yaptığınız esnada afterburner i açıp oradan da kontrol eder misiniz?
Geçen ben de occt testi yaptım. 95 dereceyi görünce şaşırıp afterburner a baktım. Orada 80 derece gözüküyordu. Şahsi düşüncem occt de bir sorun olduğu.

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Testi yaptığınız esnada afterburner i açıp oradan da kontrol eder misiniz?
Geçen ben de occt testi yaptım. 95 dereceyi görünce şaşırıp afterburner a baktım. Orada 80 derece gözüküyordu. Şahsi düşüncem occt de bir sorun olduğu.
onu bilmediğim için bakmadım ama aynı anda speccy den kontrol ettiğimde 90-91 gözüküyordu.
ofiste i9 14900kf işlemci asus rog strix lc III 360 sıvı soğutucu ile 10 dk testte 80 derecenin üstüne çıkmadı hiç.
evdeki bilgisayarımın 100 dereceye çıkması tedirgin etti beni

bu arada fanları hem manuelde hem otomatikte test ettim ikisinde de derece değişmedi

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Dediğim gibi yüksek ihtimal occt fazla gösteriyor ancak 90 derecede yüksek. İntelin sorunlarını kabul ettiği işlemci çok bir şey diyemeyeceğim. Bios güncellemesi yapılabilir. O işlemciler fazla watt çekiyor ve boşuna ısınıyor. Biosa gelen güncelleme biraz dizginliyor.

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Dediğim gibi yüksek ihtimal occt fazla gösteriyor ancak 90 derecede yüksek. İntelin sorunlarını kabul ettiği işlemci çok bir şey diyemeyeceğim. Bios güncellemesi yapılabilir. O işlemciler fazla watt çekiyor ve boşuna ısınıyor. Biosa gelen güncelleme biraz dizginliyor.
i9 14900ks 80 derecede kalırken i7 14700k nın daha yüksek olması bana garip geldi. bios güncelleyeceğim.
iki işlemcinin sıvı soğutması farklı o etkili midir bu durumda?
100 dereceye kadar çıkmasına neden olacak kadar kötü bir sıvı soğutma mı deepcool le720?

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
bir de teknik olarak bir problem olma ihtimali var mı bu durumda? pompa vidalarını iyice sıktım, kabloları da doğru bağladığımı düşünüyorum

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
100 derece gördüğünü düşünmüyorum tekrar söyleyeyim. 90 derece 360 mm sıvı soğutma ve yaz sıcağında olabilir. Sıvı soğutma ve termal macun farkı, kasanın hava sirkülasyonu vb etkili olabilir. Ya da ofistekinde ufak bir undervolt yapılmış ta olabilir. İşlemcinize bios güncellemesi geldiyse o zaten ufak bir undervolt yapacak, performansınız fazla etkilenmeden sıcaklığınız düşecektir.

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
100 derece gördüğünü düşünmüyorum tekrar söyleyeyim. 90 derece 360 mm sıvı soğutma ve yaz sıcağında olabilir. Sıvı soğutma ve termal macun farkı, kasanın hava sirkülasyonu vb etkili olabilir. Ya da ofistekinde ufak bir undervolt yapılmış ta olabilir. İşlemcinize bios güncellemesi geldiyse o zaten ufak bir undervolt yapacak, performansınız fazla etkilenmeden sıcaklığınız düşecektir.
ofisteki bilgisayarı hazır aldık, evdekini ben birleştirdim. sıvı soğutması tabi daha iyi ama benimki o kadar kötü mü onu çözmeye çalışıyorum :) kasalar aynı, işin tuhafı ofisteki bilgisayarda şuan sıvı soğutma fanları dışında herhangi bir fan takılı değil ona rağmen cpu düşük derecelerde kaldı.

benim Bios sürümüm 7E07vAB - 14 mayısta çıkmış. dün yeni bir beta sürümü yayınlanmış onu kursam beta olduğu için bir sorun yaşar mıyım? Update CPU Microcode 0x129 açıklamalarında şöyle bir yazı da var.

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Ben beta sürümlere şahsen yanaşmıyorum. Aşırı bilgim olmadığından bir sorun yaşadığımda uğraşmak istemiyorum.
Sıvı soğutmanız aşırı kötü değil. İşlemci sıcak. Taner abinin test videosunu izlerseniz daha iyi anlarsınız. 9 ay önce yani kasım ayında yayınlanmış videoda 100 dereceyi görüyor. Şuan yaz sıcağı o yüzden ben çok ta şaşırmadım.

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ben beta sürümlere şahsen yanaşmıyorum. Aşırı bilgim olmadığından bir sorun yaşadığımda uğraşmak istemiyorum.
Sıvı soğutmanız aşırı kötü değil. İşlemci sıcak. Taner abinin test videosunu izlerseniz daha iyi anlarsınız. 9 ay önce yani kasım ayında yayınlanmış videoda 100 dereceyi görüyor. Şuan yaz sıcağı o yüzden ben çok ta şaşırmadım.
ben sistem topladıktan sonra yapılması gereken ayarlar 2023 videosunu izledim son olarak orada occt testi gördükten sonra bende yapmaya karar verdim.

garip olan normalde i9 işlemciler alev alıyor deniyordu i7 de böyle ısı göreceğimi hiç beklemiyordum. gerçi hazır sistem olduğu için undervolt yapılmış olabilir teslim almadan önce dediğiniz gibi.

ne yapacağımı bilemedim açıkcası. siz ne tavsiye edersiniz?

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Termal macun iyi değilse kaliteli bir macunla değiştirebilirsiniz. ( thermal grizzly hydronaut vb)
Bios güncellemesi gelene kadar harici programlarla ( throttlestop vb) ya da anlıyorsanız biostan işlemciye limit koyarak- undervolt yaparak bariz sıcaklık düşüşü elde edebilirsiniz.

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Termal macun iyi değilse kaliteli bir macunla değiştirebilirsiniz. ( thermal grizzly hydronaut vb)
Bios güncellemesi gelene kadar harici programlarla ( throttlestop vb) ya da anlıyorsanız biostan işlemciye limit koyarak- undervolt yaparak bariz sıcaklık düşüşü elde edebilirsiniz.
hocam pek anlamıyorum açıkcası, bios güncelleyip tekrar kontrol edeyim ben sıcaklık render alırken vs 100 dereceye gelmezse benim için pek sorun yok ama yine de beni tedirgin etti açıkcası.

aşağıda ofisteki bilgisayarda şimdi bir test yaptım onu da paylaşıyorum sizinle. 86 derece gözüküyor occt ama speccy programında 77 derece. CPU Package 87 derece gözüküyor, P-core olanlar 70-80 civarında değişiyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    229.5 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    224.4 KB · Görüntüleme: 7

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Microcode 0x129 BIOS BETA güncellemeleri İNTEL 13,14 serideki sorunlar için yayınladık diyorlar.
Diyorlar da bu konuda son derece kafa karışıklığı ve belirsizlik var.

Turuncu forumda (bu konuyu uzunca bir süredir takip ediyorum) bu konu üzerine geniş bir kitle oluşmuş. Yapanlar olmuş, Tavsiye etmeyenler olmuş. Bir değişiklik olmadı diyenler olmuş, PC nin açılış süresi 14 saniyeden 35 saniyelere çıktı diyenler olmuş. Pek işe yaramdı bende diyenler olmuş.

Şu sayfadaki İNTEL İN stabilite açısından önerdiği ayraları, bu yamaya aktardığı, bu yama ile sağlandığı şeklinde görüş belirtenler olmuş
Sayfadaki mavi tablo:

Ciddi bir karmaşa hakim..

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Microcode 0x129 BIOS BETA güncellemeleri İNTEL 13,14 serideki sorunlar için yayınladık diyorlar.
Diyorlar da bu konuda son derece kafa karışıklığı ve belirsizlik var.

Turuncu forumda (bu konuyu uzunca bir süredir takip ediyorum) bu konu üzerine geniş bir kitle oluşmuş. Yapanlar olmuş, Tavsiye etmeyenler olmuş. Bir değişiklik olmadı diyenler olmuş, PC nin açılış süresi 14 saniyeden 35 saniyelere çıktı diyenler olmuş. Pek işe yaramdı bende diyenler olmuş.

Şu sayfadaki İNTEL İN stabilite açısından önerdiği ayraları, bu yamaya aktardığı, bu yama ile sağlandığı şeklinde görüş belirtenler olmuş
Sayfadaki mavi tablo:

Ciddi bir karmaşa hakim..
gerçekten de çok karmaşık. ben bios u betadan önce çıkan versiyona güncelleyeyim. onda da - Update CPU Microcode 0x125 açıklaması var, belki iş görür. bu arada ofiste kullandığım asus anakartın bios'u güncellemiştim microcode 0x125 olana. eğer ki kendi bilgisayarımda da sıcaklık düşerse, microcode 0x125 iş görüyor demektir.
alt tarafı bilgisayar kullanacağız uğraştığımız şeylere bak

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Ofis bilgisayarındaki testte işlemci ghz i dikkatimi çekti. 4,4-4,2 ghz arası geziyor. Sizin sistemde ise 100 dereceye çıkmasına rağmen 5 ghz üstünde seyrediyor. Sanki ofistekinde bir ayar- ya da biosla alakalı bir değişiklik var gibi.
Maalesef intel son zamanlarda biraz uğraştırıyor. Umarım sorununuz çözülür.

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ofis bilgisayarındaki testte işlemci ghz i dikkatimi çekti. 4,4-4,2 ghz arası geziyor. Sizin sistemde ise 100 dereceye çıkmasına rağmen 5 ghz üstünde seyrediyor. Sanki ofistekinde bir ayar- ya da biosla alakalı bir değişiklik var gibi.
siz söyleyince fark ettim bende. ghz ayarlarında limitleme gibi bir durum olabilir mi? belki i7 4300-4400 ghz civarında dolaşsa o da düşük derecelerde kalabilir.
iki anakart farklı marka olduğu için bios'da bi ayar farklı mı değil mi anlayamıyorum aynı anakart olsa daha kolay çözebilirdik bu işi bence.
bios update ile Microcode 0x125 bir gelsin bakalım o zaman ne olacak göreceğiz

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
hocam iyi akşamlar, bios güncelledim, şimdi tekrar test yaptım bu sefer 100 derecede sabit kalmıyor 95-97 civarında seyrediyor. msi afterburner ile baktığımda 87-88 derece gözüküyor. aşağıya görsel ekliyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_12.png
    Screenshot_12.png
    112.7 KB · Görüntüleme: 9

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Ben afterburner ı baz alıyorum. Occt benim 7500f i 100 derece gösterdiğinden pek güvenim kalmadı.
Bence 14700k için gayet iyi. 4,5 ghz de takılıyor. Eğer bir tık daha düşürmek isterseniz termal macun değiştirebilirsiniz. Tabii içindekinin kalitesinin düşük olduğunu düşünüyorsanız.

KS

thesnakeee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ben afterburner ı baz alıyorum. Occt benim 7500f i 100 derece gösterdiğinden pek güvenim kalmadı.
Bence 14700k için gayet iyi. 4,5 ghz de takılıyor. Eğer bir tık daha düşürmek isterseniz termal macun değiştirebilirsiniz. Tabii içindekinin kalitesinin düşük olduğunu düşünüyorsanız.
sıvı soğutmanın üstünde gelen macunu hiç değiştirmeden kullandım ama bu durumda yeni bir macun alıp değiştirmekte fayda var sanırım

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Sizin soğutmanızın macununu bilmiyorum ancak bende cooler master'ın 240mm sıvı soğutucusu var. Daha sistemi alalı 1 yıl olmadı bu sıcaklıkları gördüm. O yüzden ben macunu değiştireceğim. Biraz araştırdım. Thermal grizzly hydronaut aldım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri