Occt'de Aşırı Sıcaklık Görüyorum

Mentalwastaken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle merhaba. Geçen gün Ryzen 3600 işlemcime stok soğutucu yeterli gelmediği için bir soğutucu almaya karar verdim başta kule tipi alacaktım ama birkaç ay sonra sistemimi yenilemeyi düşündüğüm için sıvı soğutma almak istedim. Ve sonra Arctic Liquid Freezer II 240 satın aldım(rev 4.0 sanırım) montajını kendim yaptım ve sorunsuz yaptığımı düşünüyorum. Fakat dün kasamın camı açık şekilde yaptığım bir OCCT işlemci testinde 72 derece görüyordu(normal Extreme değil) ve bugün kasamın camını da kapatıp masamın altına koydum(biraz sıkışık) ve OCCT'de 90 dereceye kadar gördü sizce montajda mı bir hata yaptım yoksa kasamın hava akışı mı çok kötü?

Destan yazdığım için özür dilerim :)

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
670
Fazla geldi,bana . Kasa hava akışınızda belli ki çok kötü. 18 derece fark atmış.Montajıda bi daha kontrol edin. Pompa tam oturmuşmu.

KS

Mentalwastaken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Fazla geldi,bana . Kasa hava akışınızda belli ki çok kötü. 18 derece fark atmış.Montajıda bi daha kontrol edin. Pompa tam oturmuşmu.
kasa Rampage Victory ve 2 fanı var. alalı 3 sene falan oldu ve o zaman o kadar bilgili değildim :) şuan PSU patlıyacak diye ödüm patlıyor

ama GTA 5 üzerinden test ettiğimde max 70 derece gördü bilemiyorum

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
670
İşlemcinin kullanım yüzdesime göre değişir sıcaklklar. GTA fazla yüklenmiyorsa,işlemciye ,işlemci de fazla ısınmaz.

O kasada önde 1 ,arkada bi tan fan var demekki. Tek emiş fanı, çok ama çok yetersiz Öne mutlaka 2 adet daha fan sapla.

KS

Mentalwastaken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemcinin kullanım yüzdesime göre değişir sıcaklklar. GTA fazla yüklenmiyorsa,işlemciye ,işlemci de fazla ısınmaz.

O kasada önde 1 ,arkada bi tan fan var demekki. Tek emiş fanı, çok ama çok yetersiz Öne mutlaka 2 adet daha fan sapla.
anladım kanka yani ben normal mi değil mi diye soruyorum zaten kasa değiştiricem NZXT ile

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
670
Normal bu sıcaklarda. 90 derece olan ,tabi normal değil.

Son düzenleme:

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Sıvı soğutma montajında muhtemelen bir sorun olmuş bağlantıları kontrol edin. Soğutucudaki güvenlik bandını çıkardığından emin olmalısın.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Merhaba eğer bakır yüzeyde bulunan şeffaf etiketi çıkarmadıysanız üstünde kaldıysa direk onu çıkarmanız, sonrasında ise yeterli seviyede macun sürmeniz (Hangi marka macun kullanıyorsunuz), ve soğutucunun vidalarını doğru bir şekilde arada boşluk olmayacak kadar sıkmanız gerektiğini doğrulayın, sıvı soğutma fanlarını doğru konumlandırdınız mı ? Pompa kablosu ve fan pwm kablolarını taktınız mı?
1719083105899.png

KS

Mentalwastaken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba eğer bakır yüzeyde bulunan şeffaf etiketi çıkarmadıysanız üstünde kaldıysa direk onu çıkarmanız, sonrasında ise yeterli seviyede macun sürmeniz (Hangi marka macun kullanıyorsunuz), ve soğutucunun vidalarını doğru bir şekilde arada boşluk olmayacak kadar sıkmanız gerektiğini doğrulayın, sıvı soğutma fanlarını doğru konumlandırdınız mı ? Pompa kablosu ve fan pwm kablolarını taktınız mı?
Ekli dosyayı görüntüle 35441
evet koruyucu bantı çıkarttım ve pompadaki kabloyu da cpu fan kısmına taktım. Farklı bir kablo daha mı var?

Ekli dosyayı görüntüle 35441
kutu içeriğindeki MX-5 macunu sürdüm.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
670
pompadan çıkan kabloyu pump fan soketine takacaksın.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Şimdi ürünü kontrol ettiğimde fanlardan tek bir kablo hortumun içinden geliyor, öyle bir dizaynı var, cpu fan a takmanız yeterli pump fan yoksa sorun değil, radyatör fanları içeri doğrumu dışarı doğrumu üflüyor kasada 240 mm fanlar için yer var üstte, ama kasanız bir önde bir arkada şeklinde almışsınız öne 3 fan takılıyor ve sizin aynı fan modelinden 2 fan daha öne takıp içeri temiz soğuk hava girişini daha fazla sağlamanız lazım, bir içeri bir tahliye ile hatta sıvı soğutma da dışarı veriyorsa 3 dışarı tahliye oluyor içeri yeterince soğuk hava girmiyor, diye düşünüyorum, çünkü sıvı soğutma kasa içindeki sıcak havayı tahliye ediyor, edince de radyatörden de geçiyor, radyatörde su sirkülasyonu yapıyor işlemciye devri daim olarak, o yüzden pek işlevli olmuyor sıcaktan, ama yinede pompa vidalarını kontrol edin benzer sistemle montajı izleyin yanlış bir şey yaptıysanız düzeltin ama işlemciden pompayı ayırırsanız tekrar macun gerekir eskisiyle kapatırsanız sağlıklı olmaz. öncelik öne benzer iki fan daha takviye yapmanız ve içeri hava üflemesi şeklinde, ve güç kayunağı patlar diye korkuyorum demişsiniz OCCT stres testi yapar ağır olur yüksek çıkabilir, eğer oynadığınız oyunlarda 72 yi geçmiyorsa fan takviye yapana kadar korkmayın işlemciler 105 derecelere kadar tolere edebiliyor kendini en fazla sistem kapatır kendini, güç kaynağı ile ilgili değil patlamaz yani :)

KS

Mentalwastaken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şimdi ürünü kontrol ettiğimde fanlardan tek bir kablo hortumun içinden geliyor, öyle bir dizaynı var, cpu fan a takmanız yeterli pump fan yoksa sorun değil, radyatör fanları içeri doğrumu dışarı doğrumu üflüyor kasada 240 mm fanlar için yer var üstte, ama kasanız bir önde bir arkada şeklinde almışsınız öne 3 fan takılıyor ve sizin aynı fan modelinden 2 fan daha öne takıp içeri temiz soğuk hava girişini daha fazla sağlamanız lazım, bir içeri bir tahliye ile hatta sıvı soğutma da dışarı veriyorsa 3 dışarı tahliye oluyor içeri yeterince soğuk hava girmiyor, diye düşünüyorum, çünkü sıvı soğutma kasa içindeki sıcak havayı tahliye ediyor, edince de radyatörden de geçiyor, radyatörde su sirkülasyonu yapıyor işlemciye devri daim olarak, o yüzden pek işlevli olmuyor sıcaktan, ama yinede pompa vidalarını kontrol edin benzer sistemle montajı izleyin yanlış bir şey yaptıysanız düzeltin ama işlemciden pompayı ayırırsanız tekrar macun gerekir eskisiyle kapatırsanız sağlıklı olmaz. öncelik öne benzer iki fan daha takviye yapmanız ve içeri hava üflemesi şeklinde, ve güç kayunağı patlar diye korkuyorum demişsiniz OCCT stres testi yapar ağır olur yüksek çıkabilir, eğer oynadığınız oyunlarda 72 yi geçmiyorsa fan takviye yapana kadar korkmayın işlemciler 105 derecelere kadar tolere edebiliyor kendini en fazla sistem kapatır kendini, güç kaynağı ile ilgili değil patlamaz yani :)
Hocam uzun uzun yazdığınız için çok teşekkür ederim öncelikle. Evet zaten oyun performansı hakkında hiçbir sıkıntım yok genelde 65-70 arasında geziyor bazen çok nadir 73-74 gördüm fakat ben yaptığım hatayı anladım sanırım

1719127843410.png

Bu resimde numaralı yerlerden bir tarafına iki vidayıda #1 bir tarafına iki vidayıda #2 tarafına taktım fakat radyatör pompanın üzerine denk geldiği için ne yalan söyliyim üşeniyorum yapmaya böyle kullansam da bir sorun olmaz diye düşünüyorum

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Hocam uzun uzun yazdığınız için çok teşekkür ederim öncelikle. Evet zaten oyun performansı hakkında hiçbir sıkıntım yok genelde 65-70 arasında geziyor bazen çok nadir 73-74 gördüm fakat ben yaptığım hatayı anladım sanırım

Ekli dosyayı görüntüle 35450
Bu resimde numaralı yerlerden bir tarafına iki vidayıda #1 bir tarafına iki vidayıda #2 tarafına taktım fakat radyatör pompanın üzerine denk geldiği için ne yalan söyliyim üşeniyorum yapmaya böyle kullansam da bir sorun olmaz diye düşünüyorum
Merhaba bence üşengeçlik yapmayın 2 seçeneğe göre konumlandırın, çünkü bakır alanın işlemciyle tam teması olması önemli, büyük ihtimalle yaptığınız konumlandırma, tam temas etmeyen bölgeler bırakıyor, zaten açıklama onu belirtiyor, iyi akşamlar.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri