60.000 TL ve üstü Ölçeklendirilebilir 4090'Lı Sistem

fffatih

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
Intel i9
Ekran Kartı
Nvidia GTX 4090
Merhabalar, ben bir sistem toplamak istiyorum. Bu sistemi yapay zeka ile alakalı işlerde kullanmayı düşünüyorum. Bu yüzden 2x 4090 almayı düşündüm. Ancak şu anda bütçem bir tanesine yetiyor.

Bugün bir tane 4090 olacak şekilde bir sistem toplayarak gelecekte bütçeyi artırdığımda ek 4090'ı eklemek istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı? Mümkünse birden çok ekran kartının da takılabileceği bir sistem olursa çok iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.

Hephaistos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
57
i9 13900k sizin için en iyi seçenek olacaktır. Msi SuprimX veya Asus Rog Strix en iyi performansı verece kartlar olacaktır. Anakartla gelince lga1700 soketli bir anakart lazım. Bunun için top bir b650 veya x serisi bir anakart seçebiliriz. Ama önceliğimizi ilemci ve ekran kartına veriyoruz. Kasa olarak H9 flow sizin için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Monitör olarak da gigabyteın m32u modeli çok iyi bir seçenek olacaktır. anakart için

Asus Rog Strix Z790-A Gaming Wi-Fi bizim için en iyi seçenekelrden olacaktır.​

1701542619692.png

1701542668347.png

Böyle bir işlemci aynı anda ekran akrtını ve işlemciyi de soğutabilecek bir anakarta ihtiyaç duyuyor o yüzden 4090 bu bütçeye biraz zor sığar. Eğer 60000e yakın bir bütçede kalırsanız.

1701542868532.png

Son düzenleme:
KS

fffatih

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yanıtın için teşekkürler Hephaitos! O zaman şu sistem uygun mudur? Eğer uygunsa sonradan ekran kartı eklemek istediğimde bunu nasıl yapabilirim? Direkt RAM takar gibi mi takılıyor?

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
Bu sistemi sizin için önermem fazlasıyla pahalı

Hephaistos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
57

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
soğutmayla alakalı bir şey demedim sistem pahalı dedim ?

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
Merhabalar, ben bir sistem toplamak istiyorum. Bu sistemi yapay zeka ile alakalı işlerde kullanmayı düşünüyorum. Bu yüzden 2x 4090 almayı düşündüm. Ancak şu anda bütçem bir tanesine yetiyor.

Bugün bir tane 4090 olacak şekilde bir sistem toplayarak gelecekte bütçeyi artırdığımda ek 4090'ı eklemek istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı? Mümkünse birden çok ekran kartının da takılabileceği bir sistem olursa çok iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.
Sistemi tek tek alıp bir bilgisayarcıya götürüp veya kendiniz toplamak sizin için uygun mudur ?

KS

fffatih

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Donanım kısmında çok bilgisizim. Bulunduğum yerde bir tane bu işlerle uğraşan bilgisayarcı var. Eğer toplamak iyi derecede bilgi ve tecrübe gerektirmiyorsa bu kişi bunu yapabilir ve benim için de tek tek almak sorun değil. Dediğiniz gibi bir bakayım dedim de itopya'da sıvı soğutma hariç 150k küsüre denk geliyor. Başka ürünler veya siteler mi önerirsiniz?

Hephaistos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
57
Donanım kısmında çok bilgisizim. Bulunduğum yerde bir tane bu işlerle uğraşan bilgisayarcı var. Eğer toplamak iyi derecede bilgi ve tecrübe gerektirmiyorsa bu kişi bunu yapabilir ve benim için de tek tek almak sorun değil. Dediğiniz gibi bir bakayım dedim de itopya'da sıvı soğutma hariç 150k küsüre denk geliyor. Başka ürünler veya siteler mi önerirsiniz?
Ben size özel bir sistem toplayıp özelden iletirim ayıracağınız bütçe ne kadar?

KS

fffatih

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çok teşekkürler! Maksimum 150k civarında. Bilgisayarı çoğunlukla yazılım amaçlı kullanacağım. Muhtemelen dual boot ile Linux ve Windows kullanırım. Bu bilgiler işinize ne kadar yarar bilmiyorum ama paylaşmak istedim.

Hephaistos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
57
Çok teşekkürler! Maksimum 150k civarında. Bilgisayarı çoğunlukla yazılım amaçlı kullanacağım. Muhtemelen dual boot ile Linux ve Windows kullanırım. Bu bilgiler işinize ne kadar yarar bilmiyorum ama paylaşmak istedim.
İşime tam yarayacak bilgilerdi size bir sistem oluşturup özelden atacağım beyaz tema mı siyah tema mı istersiniz

Tatino

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8

Şimdiden teşekkürler.
hocam aslında işlemci ekran kartının yanında ramlerde çok önem taşır ortalama 64 gb ram takabilirsiniz.

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Daha bugün izlediğim bir videoda 2 tane 4090 takmak isterseniz sıvı soğutmalı model takmak zorundasınız gibi bir cümle kurmuştu videodaki kişi.

Hatta videoyu geçmişten buldum.
5:50 dakikada söylüyor.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
2tane 4090 birbirine havayı üflemesin diye öyle diyor bide çok büyükler sığmaz diye olabilir.

Aboxbtr

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
80
1 kasaya 4090 zor sığıyor 2 tanesi nasıl sığacak, dikey falan tutturmak lazım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri