Yardım Oyun Oynarken Bir Anda Ekranda Belirsiz Renkli Şekiller Çıkması

MeteKaan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Herkese iyi forumlar. Bu Sorunla ilk defa bilgisayarımı HDMI ile televizyona bağladığımda karşılaştım televizyonluk bir sorun sandım kabloyu çıkarıp takınca sorun düzeliyordu fakat birkaç dakika sonra yine aynı sorun olmaya başladı.

Fakat bu sorunun sadece televizyonda değil, eski tip ve şu ana kadar sorunsuz çalışan VGA girişli monitörümde de olduğunu fark ettim.
Özellikle dikkatimi çeken şey işe ısınınca böyle bir şey olmasıydı ama yine dikkatimi çeken bir olay da OCCT isimli programda (benchmark gibi) 90 dereceye ulaşmasına rağmen ekranda herhangi bir sorunla karşılaşmadım şimdi de bir şey yok ama oyunlarda sürekli böyle oluyor. Driver kaynaklı diye düşünsem son driverları yükledim AMD Software uygulamasından ve bayadır da güncelleme yok ama bu sorun yeni oluyor belki windows güncellemelerindendir tam emin olamadım daha bilgili arkadaşlar bana yardım eder diye düşünerek foruma giriş yaptım. Zaten forumdaki ilk yazılarım :)

SİSTEM:
Ryzen 3 3200G
MSI B450M PRO M2 MAX
Ripjaws 3200MHz 8+8
Yardımlarınızı bekliyorum...

Edit: Windows Updateden kurduğum en son güncelleme 12 Haziran Tarihinde 22H2 06 Toplu Güncellemesi olduğunu teyit ettim.

Son düzenleme:

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Herkese iyi forumlar. Bu Sorunla ilk defa bilgisayarımı HDMI ile televizyona bağladığımda karşılaştım televizyonluk bir sorun sandım kabloyu çıkarıp takınca sorun düzeliyordu fakat birkaç dakika sonra yine aynı sorun olmaya başladı.

Fakat bu sorunun sadece televizyonda değil, eski tip ve şu ana kadar sorunsuz çalışan VGA girişli monitörümde de olduğunu fark ettim.
Özellikle dikkatimi çeken şey işe ısınınca böyle bir şey olmasıydı ama yine dikkatimi çeken bir olay da OCCT isimli programda (benchmark gibi) 90 dereceye ulaşmasına rağmen ekranda herhangi bir sorunla karşılaşmadım şimdi de bir şey yok ama oyunlarda sürekli böyle oluyor. Driver kaynaklı diye düşünsem son driverları yükledim AMD Software uygulamasından ve bayadır da güncelleme yok ama bu sorun yeni oluyor belki windows güncellemelerindendir tam emin olamadım daha bilgili arkadaşlar bana yardım eder diye düşünerek foruma giriş yaptım. Zaten forumdaki ilk yazılarım :)

SİSTEM:
Ryzen 3 3200G
MSI B450M PRO M2 MAX
Ripjaws 3200MHz 8+8
Yardımlarınızı bekliyorum...

Edit: Windows Updateden kurduğum en son güncelleme 12 Haziran Tarihinde 22H2 06 Toplu Güncellemesi olduğunu teyit ettim.
Merhaba Apu işlemci kullanıyorsunuz, işlemci kolay kolay bozulacak bir yapıda değil,

Bu yüzden öncelikle
1- Kullandığınız kablo aynı mı hem tv de hem vga girişli monitörde, dönüştürücü falan mı kullanıyorsunuz,
2- Ramlar kit mi yoksa ayrı ayrı mı alındı, dual channel ya da diğer adıyla d.o.c.p yapıldı mı biostan, Ramları Çift kanal frekansı ayarladıysanız onu kapatınöyle deneyin oyunlarda , Eğer ramlar kit değllse tek tek deneyin oyun oynarken sorun yapıyor mu önce birini takın aynı oyunları oynayın, sonra diğerini takın.
3- Sisteme takılı güç kaynağı sistemi besliyor mu Occt tüm donanımları test edebilirsiniz 12v kanalından kaç v veriyor +5v kanalından kaç v veriyor ,
4-İşlemci chipsetinin güncel olduğuna ve biosunuzun güncel olduğuna bakın,
Bazı sorduğum sorular cevap gerektiriyor cevap verirseniz ona göre bir ilerleme kaydederiz.

KS

MeteKaan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Hocam iyi akşamlar.
+Kablo aynı değil biri HDMI diğeri VGA dönüştürücü vs kullanmıyorum.
+Ramler kit 8+8 olmak üzere 3200mhz GSKILL marka. XMP dışında bir işlem yapmadım ramlere.(ki bu olay sadece son zamanlarda karşıma çıktı eskiden sıkınıt yoktu böyle)
+Güç kaynağım fazlasıyla besliyor 500W FSP HyperK.
+Tüm sürücüler kurulu. AMD Software dahil sürekli güncelleme denetimi yapıyorum. BIOSum güncel zaten artık güncelleme gelmiyor sanırsam anakart markası MSI B450M PRO M2 MAX.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Şimdi o zaman XMP kapatın sorun yapan oyunlarda deneyin, aynı sorun devam ediyorsa iki ramdan ilkini takın sistemi açıp aynı oyunu aynı senaryolarda oynayın, sorun yoksa diğer rami aynı senaryoda deneyin.
1719084298266.png

Görselde göreceğiniz sürücü kısmından driverleri güncellemediyseniz ne olur ne olmaz yapın, Araçlar kısmında MSI Center var onuda kurmadıysanız kurun ve oradan ayarlardan kontrolleri sağlayın olabilecek güncellemeleri yapın indirme sayfasında bilgilendirme videosu var, sonrasında olumlu olumsuz buraya dönüş yapın.
Link : B450M PRO-M2 MAX Drivers & Downloads

KS

MeteKaan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Şimdi o zaman XMP kapatın sorun yapan oyunlarda deneyin, aynı sorun devam ediyorsa iki ramdan ilkini takın sistemi açıp aynı oyunu aynı senaryolarda oynayın, sorun yoksa diğer rami aynı senaryoda deneyin.
Ekli dosyayı görüntüle 35444
Görselde göreceğiniz sürücü kısmından driverleri güncellemediyseniz ne olur ne olmaz yapın, Araçlar kısmında MSI Center var onuda kurmadıysanız kurun ve oradan ayarlardan kontrolleri sağlayın olabilecek güncellemeleri yapın indirme sayfasında bilgilendirme videosu var, sonrasında olumlu olumsuz buraya dönüş yapın.
Link : B450M PRO-M2 MAX Drivers & Downloads
Hocam XMP açmadan maximum 40 fps falan görürüm yani yine de driverları deneyim önce baktım olmadı XMP olayını denerim.

KS

MeteKaan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
1719132753783.png

Hocam VGA driverında düşür seçeneği çıkıyor ne yapmalıyım?

Ve CPUZde ramlerin frekansı dikkatimi çekti.
1719132848929.png

Bu normal mi?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Ekli dosyayı görüntüle 35452
Hocam VGA driverında düşür seçeneği çıkıyor ne yapmalıyım?

Ve CPUZde ramlerin frekansı dikkatimi çekti.
Ekli dosyayı görüntüle 35453
Bu normal mi?
Öncelik sorununuz fps düşüklüğü olmamalı biz hata var mı diye kontrol etmeliyiz o yüzden önce XMP yi kapatın, sorunun devam edip etmediğini anlayalım sürekli böyle kullanın demiyoruz, eğer XMP kapalıyken devam ediyorsa ramları tek tek deneyin, sorun ramlarda mı diye anlayalım, CPU-Z deki frekans değerleri normal en sonda XMP altında 1600 yazıyor çift kanal olduğu için 1600x2=3200 oluyor. Eğer ramlarda sorun yoksa chşpset driverleri siteden indirip kurun deneyin sonucu yazın bakalım.

KS

MeteKaan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Hocam iyi geceler. Bu bilgisayar beni deli etti ama sonunda sorunsuz çalıştırabildim. Bildim bileli ramlerimde sıkıntı vardı zaten bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu bazı portlarda bazı ramler çalışıyo vs. biosdan ram slotlarına baktım sadece 1 tanesinde ramin marka modeli yazıyor diğerinde yazmıyor ama sistem 16gb olarak görüyor rami. Neyse bu arada biosum güncel değilmiş... Aslında hep kontrol ederdim ama 30 Haziran 2023 biosunda kalmış bir daha da güncellememişim aslında siteye hep girip bakardım bios geliyor mu diye ama en son çıkan biosu kurduğumu sanıp hiç ellememişim şanseseri bu gün bios ekranında gördüm.
Bu gün bios ekranında çok zaman geçirdim bazen pc açılmadı bazen windows açılmadı ama en sonunda açabildim ben biosu resetledikten sonra overclockundan tutun xmpye kadar uefi modunu açmaktan tutun apunun VRAMini yükseltmeye kadar aynı anda yaptığım için yüksek ihtimalle sürekli bios kaynaklı hata aldım en son uefi yapıp yeniden başlattıktan sonra apunun vramini yükselttim ve stabil çalışmaya başladı elim değmişken bios update de yaptım driverları da tekrar kurdum ne olur ne olmaz (en son attığım fotodaki driverı kurmadım düşür diye bir seçenek vardı pek ellemek istemedim destek bekliyorum hala)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri