Oyunda Ani fps düşüşü

zazaserce

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar rtx 3070 Ti var gigabyte vision modeli oyun oynuyorum 3 4 saat sonra 80 lerden 25 30 a düşüyor 20 40 50 35 fps vermeye başlıuyor sistem yavaşlıyor sebebi nedir ? ekran kartım 60 dereceyi geçmiyor işlemci sıcaklığım 53 54 derecelerde ama bi sebebini bulamadım ?

KS

zazaserce

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Oyunda Ani fps düşüşü

ugur.gozaydin' Alıntı:
Sistem bileşenleriniz nedir marka model olarak?

asus x570 anakart 
gigabyte vision rtx 3070 ti
16 gb ddr4 3600 mhz vangance ram
ryzen 7 3700x / coler master sıvı soğutma
m2 samsung ssd 

sıvı soğutmanın fanlarını turboya aldım fps düşüşü geçti gibi  ama bilemedim sizce nedir sorun ?  sıcaklık değerleri bileşenlerin normal  işlemci termal macundan yapma şansı var mı en son 2 sene önce sürmüştüm ?  ama sıcaklıklar işlemci 53  /  ekran kartı 60 61 62 geziyor yükte

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cvp: Oyunda Ani fps düşüşü

Anlık çekirdek sıcaklıkları yükseliyor olabilir. Alt çekirdek değerlerinden bahsediyorum toplam paket sıcaklıktan değil. Frekansı bunlar etkiliyor olabilir. Bunu şundan dolayı yazdım sıcaklık fanları yükseltince düştü dediğiniz için. Fanları değil de pompayı turbo hıza alıp dener misiniz. Bakalım bu halde de sorun geçecek mi.

KS

zazaserce

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Anlık çekirdek sıcaklıkları yükseliyor olabilir. Alt çekirdek değerlerinden bahsediyorum toplam paket sıcaklıktan değil. Frekansı bunlar etkiliyor olabilir. Bunu şundan dolayı yazdım sıcaklık fanları yükseltince düştü dediğiniz için. Fanları değil de pompayı turbo hıza alıp dener misiniz. Bakalım bu halde de sorun geçecek mi.

turboda daha uzun zaman yüksek fps alıyorum birde şöyle örnek veriyorum 30 fps ye sabitliyo kendini ama oyunu kapatıp hemen açınca yine uzun süre 80 90 fps devam ediyorum oyun kaynaklı olabilir mi optimizasyon ?   dl 2

xrockets

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Anlık fps düşüşünün bir sürü sebebi olabilir. Anlık fps düşüşlerinde genelde yazılımsal sorunlardan, ısınmadan yada güç yetersizliğinden şüpheleniriz. Bu tek bir oyunda yapıyorsa oyuna has yazılımsal bir problem olabilir. Bütün oyunlarda yapıyorsa ve sürücüler güncelse donanımsal bir sorun var. Açıkçası olay psu nun ısınmasından ve yeterli güç verememesinden yani elektrik tarafında bir dalgalanmadan da olabilir. İşlemci üzerinde termal macun iyi dağıtılmadığı için ortalama işlemci sıcaklığı normal gözükürken çekirdek bazından bir veya birkaç tanesinin sıcaklığı çok yükselebilir yada sisteminde virüs gibi bir şey olabilir. Fps düşüşü yaşadığında ekran da renk değişimi dalgalanma varsa ekran kartında donanımsal sorun olabilir. Bence kablolamadan sıcaklıklardan ve yazılımların güncelliğinden emin olun sonrasında psunuza baktırın.

KS

zazaserce

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

xrockets' Alıntı:
Anlık fps düşüşünün bir sürü sebebi olabilir. Anlık fps düşüşlerinde genelde yazılımsal sorunlardan, ısınmadan yada güç yetersizliğinden şüpheleniriz. Bu tek bir oyunda yapıyorsa oyuna has yazılımsal bir problem olabilir. Bütün oyunlarda yapıyorsa ve sürücüler güncelse donanımsal bir sorun var. Açıkçası olay psu nun ısınmasından ve yeterli güç verememesinden yani elektrik tarafında bir dalgalanmadan da olabilir. İşlemci üzerinde termal macun iyi dağıtılmadığı için ortalama işlemci sıcaklığı normal gözükürken çekirdek bazından bir veya birkaç tanesinin sıcaklığı çok yükselebilir yada sisteminde virüs gibi bir şey olabilir. Fps düşüşü yaşadığında ekran da renk değişimi dalgalanma varsa ekran kartında donanımsal sorun olabilir. Bence kablolamadan sıcaklıklardan ve yazılımların güncelliğinden emin olun sonrasında psunuza baktırın.

ısınma gibi bi problem olduğunu sanmam 6 tane fan var kuvvetli ekran kartı desen ekstra 3 fan  sıvı soğutma güç olarak corsairin 750w gold güç kaynağı var problem yaratacağını sanmıyorum  termal macunu bu gün yeniledim en iyisinden aldım 

işlemci testi var mı küçük çekirdeklerin ısısına bakabilceğpimiz bi program ?

Methefor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Anlık fps düşüşü bir çok nedenden dolayı yaşanabilir. Fps düşüşü yaşadığınız zamanlar da aygıt yöneticisine girip ''!'' gördüğünüz bir yer var mı diye bakar mısınız ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri