Yardım Özgüven Eksikliği

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
Arkadaşlar merhaba 9.sınıfa yeni geçtim. Yurtta kalıyorum bi kaç sıkıntım var size anlatmak istedim vaktinizi ayırırsanız teşekkürler. Yeri mi burası bilmyiorum ama olsun.
Bende çocukluğumdan beri bi özgüven eksikliği var genelde tenefüslerde tek gezerim yada sınıfta otururum vs. Bu benim son günlerde canımı fazlasıyla sıkmaya başladı. Okulda hep sınıfta oturuyorum milleti izliyorum vs. Bide hoslandıgım bi kız var eskiden 8deyken bi kere sevgili yapmıştım kız beni kullanmıstı 3.günde ayrılmıstık ondan dolayı güvenim de pek sağlam değil. Yani sizlerden abi tavsiyesi almak istiyorum ondan dolayı konu açtım.

kıza ne demeliyim
nasıl sohbet açabilirim
özgüven eksikliğimi naısl kaldırabilirim
vs.
vakit ayırıp mesaj yazan herkese teşekkür ederim şimdiden❤️

yani anne babamın da pek sevdiği söylenemez. sırf lgs de %1.6 dilime girdim diye 1 ay boyunca telefon bilgisayar ve dısarı cıkma yasagı koymuslardı. bi ara evden atmıslardı 1.5-2 hafta ne yapmalıyım özgüvenli olmak için vs. evden atmalarının sebebi de günde 2.5-3saat pc ye bakmam ( sabah 9 akşam 6 calısıyordum yazılımda)

Son düzenleme:

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Dostum özgüven durumun ailenin kalitesinden geliyor belliki. Daha fazlasıyla küçüksün yavaş yavaş olgunlaşmaya başlayacaksın. Kendini sadece internete adama. Lise çevren özgüvenini artırabilecek ana etmen. Başlarda zoraki de olsa dahil olmaya çalış. Maç mı yapacaklar katılmaya çalış, bir yere mi gidilecek dahil olmaya çalış vs. Çünkü arkadaşa ihtiyacı olan sensin onlar değil, onlar için arkadaş olarak olmasanda olursun baktığın zaman. Ayrıca özgüven için spora yönel, öğrenmeye gelişmeye çalış.

MrYeaxu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
dostum herkeste ne kadar gecerli olur bilemem ama bende tıpkı senin gibiydim 11 sınıfın başında şehire taşındık ve yeni lisede arkadaş edinemedim ilk yıl baya özgüvenim kırılmıştı beni bu durumdan bi nevi kurtaran okuma alışkanlığı olmuştu kitap okuma olarak bakma olaya sosyal zekanı gercekten cok güçlendiriyor her türden kitaplara yönelebilirsin sosyal zekanı güçlendirmen lazım kız konusuda kafanda şartlanma illa konuşacam diye dahada kötüye gidiyor genelde okulunda ortamlara gir bi anda dost olayım her şeyimiz bir olsun düşünceside yanlış ve arkadaşım yok diye ipsiz sapsız adamlarlada sohbet etmekten kaçın yavaş yavaş tenefüsler denk geldiğinde sohbet edersin arkadaşlarınla sende ama köşede hayata küsmüş oturursan bir şey olmaz maalesef gayret etmen lazım seni aralarına almaları için kendinden vazgecme seninde bir doğrun düşüncen olsun olabildiğince sakin rahat kasma senden bi fazlalıkları yok hiçbirinin yavaş yavaş sohbet ede ede alışırsın benim net tavsiyem sosyal zekanı diksiyonunu geliştirmen ben üniversite 4. sınıftayım şuan cok fazla konuşmayı bilmeyen hesap makinesi adamlar var sorsan adam bölüm birincisi ama adama 3. köprüyü benim bu diyerek satarım :)

muslumabiniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Aynı sorun bende de vardı ama ben aileyi red ettim sana önermem ama ben mutluyum şuan kötü alışkanlıklarım var bekar evinde takılıyorum

Tek önerim kızlarla takılan bir arkadaş ortamın olsun daha rahat olursun öğrenirsin

KS

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

tükenişler

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
256
Daha yolun başındasın kankam, öncelikle ortam için konuşmak gerekirse hemen karı kızlı şeylere takılmak yerine kendi kafanda gözüne kestirdiğin sana hal ve haraketleri uyumlu olan kişiler var ise onlarla arkadaş olmaya çalış.

Eğer senin kafada kişiler yoksa işin biraz zor bu durumda sınırlı seçeneklerin oluyor, başka bir seçenek ise direk hoşlandığın ortama girebilirsin kimin ne olduğunu umursamayıp hemen güvenmeyip çerezlik çevre yapmaya başlayabilirsin. Nasıl bilmiyorum ama toxic elemanlar fazlaysa uzak dur seni zorbalama ihtimalleri fazla, daha yeni sınıfınız vs. karışıyor max 2 haftaya herkes arkadaş olarak gruplaşmaya başlar net.

Kızlar mevzusuna hemen atlama bence yok arkadaş olmak istiyorsan bile kezban, ka*ar, fazla seni ipleyeceklerini sanmam daha çok trend çevreler yerine iyi sayılabilecek kızlar kütüphaneye gidiyor, yanlarına gidip kaynaşabilirsin hem kitap okuma alışkanlığın olur. Sınıf içinde kendini çok kapatmanı önermiyorum samimi sıcak davranman lazım yeri gelince muhabbetlere gir, sonra düzene oturunca sınıf arka planda kalma bu sefer daha zor olur kaynaşman. Baya sorunların var biliyorum bizim de başımızdan geçti bunlar liseye yeni başladığım dönem baya zor durumdaydım. Sonra anladım hayat böyle geçmiyor sınıfta direk kaynaşıp ortam kurdum, zorla çocukların numaralarını alıp samimi aga ortamı oluşsun diye grup kurmuştum sonra kaynaştı herkes. Sevgili işlerine çok girmedim ama kızlarla aynı şekilde yine samimi sıcak davranarak 10/10 ortam kurduk, aralarında gerçekten sevgili olup evlenilecek kişiler var ama önermiyorum bu yaşta ciddi ilişki yapmanı. Özetle sen elinden gelen her şeyi dene olmuyorsa zaten yapacak seçeneklerin belli, ailen veya okul çevrende kimse umursamıyor bile olsa bu senin hayatın kimse senin hayatından daha önemli değil yaşamana tecrübe kazanmana bak ;).

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri