Paragraf Sorularını Çözemiyorum

FurkanBrkz

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
ALES e hazırlık yapıyorum. Sayısal puanı üzerinden master yapmayı planlıyorum.

Çıkmış 1 tane sınavı çözdüm.

Matematik: 35D 4Y iken

Türkçe : 18D 25Y

.

OSYM nin hemen hemen bütün sınavlarına girdim. Hep Türkçe paragraf sorularını bir türlü anlayamıyorum.

.

Kitap vs. okudum aynı sonuç. Kimiside çok paragraf çöz diyor.

Parafraf sorularının bir püf noktası var mıdır?

Benim gibi olupta düzelten?

Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,101
ALES e hazırlık yapıyorum. Sayısal puanı üzerinden master yapmayı planlıyorum.

Çıkmış 1 tane sınavı çözdüm.

Matematik: 35D 4Y iken

Türkçe : 18D 25Y

.

OSYM nin hemen hemen bütün sınavlarına girdim. Hep Türkçe paragraf sorularını bir türlü anlayamıyorum.

.

Kitap vs. okudum aynı sonuç. Kimiside çok paragraf çöz diyor.

Parafraf sorularının bir püf noktası var mıdır?

Benim gibi olupta düzelten?

Yardım ederseniz çok mutlu olurum.
Tum metni okumak yerine sorunun odaklandigi kismi okumani tavsiye ederim sahsen oyle yapiyorum

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
Kardeşim,
paragraf çözerken önce soruyu oku.
Sonra paragrafta kişilerin üstünü çizin ve onları okumayın.
Sonrada paragrafı ANLAYARAK okumaya başayın ve anlayarak okumanız lazım.
( soruları yaparken şahsi, yani bizim anladığımız değil paragrafın ne anlatmak istediğini söz ve düşüncelerimizi paragrafla bağdaştırmamamız gerekiyor en çok burada hata yapıyoruz genelde)

. Eğerki kafan doluysa yada anlayamıyosan biraz kendi kendine saçma sapan müzikler ( mırıldanarak) beyni farklı alana çekmeye çalış ve yeniden paragrafı okumaya başlayınız işe yarıyacaktır ( saçma sapan gelebilir bu dediğim ama harbiden işe yarıyor 😀) .

KS

FurkanBrkz

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Kardeşim,
paragraf çözerken önce soruyu oku.
Sonra paragrafta kişilerin üstünü çizin ve onları okumayın.
Sonrada paragrafı ANLAYARAK okumaya başayın ve anlayarak okumanız lazım.
( soruları yaparken şahsi, yani bizim anladığımız değil paragrafın ne anlatmak istediğini söz ve düşüncelerimizi paragrafla bağdaştırmamamız gerekiyor en çok burada hata yapıyoruz genelde)

. Eğerki kafan doluysa yada anlayamıyosan biraz kendi kendine saçma sapan müzikler ( mırıldanarak) beyni farklı alana çekmeye çalış ve yeniden paragrafı okumaya başlayınız işe yarıyacaktır ( saçma sapan gelebilir bu dediğim ama harbiden işe yarıyor 😀) .
Deneyeceğim. Teşekkür ederim. 🙏

Tum metni okumak yerine sorunun odaklandigi kismi okumani tavsiye ederim sahsen oyle yapiyorum
Valla orasını anlayabilsem çıkartacağım 😂😂
En büyük problemim bu. OSYM saolsin ceyrek sayfa paragraf koyuyor.
Deneyeceğim. Fikir için teşekkürler hocam

KS

FurkanBrkz

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Hocalarım birde paragraf için kolaydan zora gidecek tarzda soru çözmeyi planliyorum. Önereceğiniz kaynak ya da kaynaklar var mıdır?

EER

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Hocalarım birde paragraf için kolaydan zora gidecek tarzda soru çözmeyi planliyorum. Önereceğiniz kaynak ya da kaynaklar var mıdır?
anlamada problem yaşandığı aşikar arkadaşların tavsiyeside verimli olur ama sana en basit ve bu sorununu bitirecek yolu soyleyım gunde 30 40 sayfa roman /oyle random wattpad kitapları değil/ okumanı tavsiye ederim çok daha fazla etkisini görürsün

Kaan63

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
nerdeyse hiç kitap okumayıp paragraf çözebilen biri olarak şunu söylemeliyim paragraf sorularının mantığını kavrayamamış olabilirsin ales gibi bir sınava hazırlanıyorsan bunun için bence youtubedan çözümlü paragraf soruları olan videolar izlemelisin.
ayrıca bir sayısalcı olarak matematik sorularını boş bırakmamalısın ales matematiğin hakkı 45D-4Y.

Juice

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
269
nerdeyse hiç kitap okumayıp paragraf çözebilen biri olarak şunu söylemeliyim paragraf sorularının mantığını kavrayamamış olabilirsin ales gibi bir sınava hazırlanıyorsan bunun için bence youtubedan çözümlü paragraf soruları olan videolar izlemelisin.
ayrıca bir sayısalcı olarak matematik sorularını boş bırakmamalısın ales matematiğin hakkı 45D-4Y.
Sahuraka hocamın dediği gibi sadece metnin odaklandığı kısmı okuyabilirsiniz ayrıca isterseniz şu videoya bir bakın bana yardımcı olmuştu:

KS

FurkanBrkz

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Valla MAT ta hedef bu olacak. Youtube ta videolar var Rüştü Hoca vs. onlara bakacağız. Temmuza kadar vaktimiz var. Hayırlısı bakalım hocam. Deneyeceğim

Sahuraka hocamın dediği gibi sadece metnin odaklandığı kısmı okuyabilirsiniz ayrıca isterseniz şu videoya bir bakın bana yardımcı olmuştu:

Teşekkürler ederim

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
Lise okurken bir hocamız paragraf soruların çoğunda anlatılmak istenen ilk ve son cümlede olur genellikle.Soruyu okuduktan sonra paragrafı okuyun ve tekrar ilk ve son cümleleri okuyun derdi.Şahsen aklımda kalan bir yöntem bu denemelerde filan işime yarardı.Bilmem bi deneyin belki işe yarar

KS

FurkanBrkz

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Lise okurken bir hocamız paragraf soruların çoğunda anlatılmak istenen ilk ve son cümlede olur genellikle.Soruyu okuduktan sonra paragrafı okuyun ve tekrar ilk ve son cümleleri okuyun derdi.Şahsen aklımda kalan bir yöntem bu denemelerde filan işime yarardı.Bilmem bi deneyin belki işe yarar
Baktığım videolarda da genel olarak bu sistem varmış. Olumsuz sorularda şıkları okuyup sonra soruya geçin diyorlar. İşe yarar umarım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri