Çözüldü Pc her açılışta biosa giriyor

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,766
Normalde böyle bir sorun yoktu ama durduk yere sistem açılışta direkt biosa girmeye başladı. Çıkış yapılmıyor. Her yeniden başlattığımda sorun devam ediyor.
@mutlu hoca da yardımcı oldu ama bir türlü çözemedik. Belki konu hakkında bir fikri olan vardır diye soruyorum.
Anakart asus prime h510mk-e
Ssd Kioxia 500GB Exceria NVMe

Son düzenleme:

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Daha önce yardımcı olunurken ya da sizin denediğiniz yöntemler neler onları eleyip yorulmamak adına bilgi kirliliği olmasın diye soruyorum

KS

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,766
Biosu sıfırladım.
Diski ilk sıraya almam mümkün değildi çünkü disk boot menüsünde görünmüyordu.
CSM seçeneğini aktifleştirdim ve ssd menüde görünüyordu yalnız bu sefer de "Reboot and Select proper boot device" hatası veriyordu.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Ssd de sıkıntı var mı diye farklı bir hdd veya ssd niz var mı denemek için? daha önce eski dönemlerden hdd si arızalı olan birinde bu sorun baş göstermişti. Konuyu özet geçeyim derken pek açıklayıcı olmamış .
Siz format atmak istedinizde mi boot menüsünde disk görünmedi kalkıpta bios sıfırladınız csm i aktifleştirdiniz de bu hatayı alıp sürekli biosa düştü sistem . Genelde windows yüklü olmayan sistemler direk biosa düşer açıldığı gibi ,

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Disk sökülüp geri takıldı, gevşeme ya da yerinden çıkma durumu söz konusu değil.

Diskin bozuk ihtimali olsa da, diski görebiliyoruz fakat disk ile boot edilmiyor. Elde başka disk olmadığı için şu an başka disk ile boot denenmedi. USB ile boot edildiğinde, disk görünüyor.

Format son çare olarak elde bekliyor, o durumda çalışacağından emin değiliz fakat en son denenecek yöntem olarak bekliyor.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Disk sökülüp geri takıldı, gevşeme ya da yerinden çıkma durumu söz konusu değil.

Diskin bozuk ihtimali olsa da, diski görebiliyoruz fakat disk ile boot edilmiyor. Elde başka disk olmadığı için şu an başka disk ile boot denenmedi. USB ile boot edildiğinde, disk görünüyor.

Format son çare olarak elde bekliyor, o durumda çalışacağından emin değiliz fakat en son denenecek yöntem olarak bekliyor.
Tamam bu daha açıklayıcı oldu. Şimdi bende geçen gün başımdan geçen bir şeyi diyeyim kioxia 240gb sata ssd ye windows yüklüydü sabah kalkıp açtığımda bilgisayar açılmadı bende hazır gitmişken windows 11 e geçiş yapayım dedim.
Win 11 gpt rufus üzerinden hazırladım usb mi sisteme taktım bios tan csm kapattım güvenli önyükleme açtım tpm destekli işlemci destekli ne yaptıysam win11 yüklenmedi gpt olan diskim mbr olmuştu dos üstünden direk kurulumda mbr gpt yaptım yükleme olmadı win11 i gpt usb ile yapamadım hatta çok uğraştıktan sonra direk gpt hazırlanmış boot usb sini de görmedi ve aynı hatayı aldım son çare win11 mbr olarak yazdım onu da yükleme ekranında 11 yükleyemezsiniz dediği dos ekranında regedit değeleri girip mbr şeklinde 11 yükledim.
Siz bilgileri kurtarmak istiyorsanız disk gpt ise mbr olmuş olabilir o şekilde anca farklı bir bilgisayara takıp verileri silmeden dos üstünden mbr olduysa gpt ye çevirebilirsiniz eğer dediklerimde sizinde durum aynı ise..
Ek olarak yazayım hatta win11 gpt boot etmeyip düz mavi ekran verdi csm kapalı iken olmadı üstüne winload.efi hatası verdi ne akdar araştırıp çözüm denediysem olmadı.

Dipnot: Benim sistemin sağlıklı çalıştığı akşam kioxia nin sitesinden ssd programını indirmiştim herhangi bir değişiklik yapmış olabilir sistem dosyalarını silmiş disk formatını değiştirmiş olabilir diye öyle bir şüphe ki büyük ihtmalle ondan oldu bende diye düşünüyorum .
Siz zaten geri kalanı iyice araştırmışsınızdır diye yazmıyorum ama sata kabloları varsa değiştirin ya da usb dongle takılı ise veya herhangi bir usb cihazı da yapıyor olabilir bunlar hep ihtimal dahilinde olan şeyler .

Son düzenleme:

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Normalde böyle bir sorun yoktu ama durduk yere sistem açılışta direkt biosa girmeye başladı. Çıkış yapılmıyor. Her yeniden başlattığımda sorun devam ediyor.
@mutlu hoca da yardımcı oldu ama bir türlü çözemedik. Belki konu hakkında bir fikri olan vardır diye soruyorum.
Anakart asus prime h510mk-e
Ssd Kioxia 500GB Exceria NVMe
Ramlerin frekansını yükseltmeye çalıştınız mı ?
Ya da xmp açtınız mı ?

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Bir ara xmp açtım ama 6-7 ay önce idi. Ve o zamandan beri hiçbir sorun yoktu onunla ilgili olduğunu sanmıyorum ama ben yine de kapatıp denedim, bir işe yaramadı.
Ben benzer birşey yapmaya çalıştığı da sürekli beni Windows kurulum menüsüne ve biosa atıyordu.Ayarları sıfırladığımda çözülmüştü.
Sizde de böyle birşey olabilir mi diye düşünmüştüm.
Ayrıca A. Morgan sizin 2. Bir hesabınız mı ?

KS

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,766
Ben benzer birşey yapmaya çalıştığı da sürekli beni Windows kurulum menüsüne ve biosa atıyordu.Ayarları sıfırladığımda çözülmüştü.
Sizde de böyle birşey olabilir mi diye düşünmüştüm.
Ayrıca A. Morgan sizin 2. Bir hesabınız mı ?
Ben biosu sıfırladım dediğim gibi ama bir işe yaramadı ve A.Morgan hesabı bana ait değil.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
Evet bir sene olmadı daha, sistemi o zaman almıştım. Ya ssd den ya da işletim sisteminden bir sorundur büyük ihtimalle. Elimde başka bir disk de bulunmadığı için test etmem de mümkün olmadı.
Format attıysanız İşletim sistemle alakası kalmamıştır.
Siz arayın sorun herhalde bize kargolayın derler ya kasayı yada SSD yi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri