PC hocası 6500 TL fp sisteme 2 M2 ssd takılır mı?

ahmetoz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
6500 TL PC hocası sistemine ssd takviyesi yapma kararı aldım. Samsung 970 Evo plus m.2 ssd alıp mevcut ssd ile birlikte kullanabilir miyim? Yoksa sistemle gelen M2 ssd ile değiştirmem şart mı?

Anakart özelliklerine baktım ama pek bişey anlamadım masaüstü dünyasına yeni katıldım. Biraz yabancıyım teknoloji işlerine böyle sorumu olur demeyin hatam varsa mazur görün.

Son düzenleme:

Poke Topu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
6500 TL PC hocası sistemine ssd takviyesi yapma kararı aldım. Samsung 970 Evo plus m.2 ssd alıp mevcut ssd ile birlikte kullanabilir miyim? Yoksa sistemle gelen M2 ssd ile değiştirmem şart mı?
İnternetten kartın max m2 slot sayısı 2 gözüküyor takabilirsiniz

Anakart özelliklerine baktım ama pek bişey anlamadım masaüstü dünyasına yeni katıldım. Biraz yabancıyım teknoloji işlerine böyle sorumu olur demeyin hatam varsa mazur görün.
Foruma katılma amacın zaten bilmediğin şeyleri öğrenmek bu gibi şeyleri öğrenmek için parçanın özelliklerine bakman faydalı olacaktır iyi kullanmalar dilerim

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169

En son yayınlanan GTX 1650'li sistemden mi bahsediyorsunuz?

Eğer bahsettiğiniz sistem buysa, H510M-A PRO anakart var ve 1 adet M2 slotuna sahip.
Sistemin içerisinde M2 SSD olduğundan dolayı, yeni bir M2 SSD alırsanız eskisini çıkartmanız gerekecek.

1667449371769.png

Bahsettiğiniz Samsung M2 SSD'nin 500 GB'lık versiyonu yaklaşık 1.300 TL civarında fiyatlarda satılıyor.
Dilerseniz 500 GB M2 yerine, benzer fiyatlar ödeyerek 1 TB'lık 2.5" SATA SSD'lerden de satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak, sistem ile birlikte gelen M2 SSD'yi satabileceğinizi düşünüyorsanız satın.
Oradan gelen para ile elinizdeki bütçeyi birleştirerek boş slota 1 TB M2 SSD satın alabilirsiniz.

Son düzenleme:

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Teşekkür ederim soru işareti kalmadı. Dediğiniz gibi harddisk alıp sistem ile gelen M2 ssdyi 1tb a yükseltecem

Bütçeniz ne kadar bilmiyorum, ama sistemdeki M2 SSD size yeterli olacaktır.
İçine sadece Windows ve yüksek hız isteyen 1-2 oyun ya da program yüklersiniz.
Anakartta 4 tane SATA portu var. Yani M2'yi ellemeden +4 tane SSD/HDD takabiliyorsunuz.
Eğer bütçeniz uygunsa 1 TB'lık 2.5" SSD veya 500 GB SATA SSD + 2 TB HDD alabilirsiniz.

KS

ahmetoz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Bütçeniz ne kadar bilmiyorum, ama sistemdeki M2 SSD size yeterli olacaktır.
İçine sadece Windows ve yüksek hız isteyen 1-2 oyun ya da program yüklersiniz.
Anakartta 4 tane SATA portu var. Yani M2'yi ellemeden +4 tane SSD/HDD takabiliyorsunuz.
Eğer bütçeniz uygunsa 1 TB'lık 2.5" SSD veya 500 GB SATA SSD + 2 TB HDD alabilirsiniz.
Çevremde samsung evoyu çok övenler var. Bu yüzden sistemle gelen M2 nin yanına ek olarak Evo yu takıp sistemi Evo da tutacaktım ama 1 adet M2 slotu olması işleri biraz değiştirdi.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Çevremde samsung evoyu çok övenler var. Bu yüzden sistemle gelen M2 nin yanına ek olarak Evo yu takıp sistemi Evo da tutacaktım ama 1 adet M2 slotu olması işleri biraz değiştirdi.

Çok istiyorsanız yine yapabilirsiniz. SSD yerine anakartı satarsınız, üzerine para koyar 2-3 slotlu anakart alırsınız.
Ama bence bu tür masraflara girmenize gerek yok. İyi olan çok fazla bileşen var ama ihtiyacınız yoksa, masraf olur.
Yani çok yüksek hızlara ihtiyacınız yoksa, 2.5" SSD bile ihtiyacınızı karşılayacaksa, ekstra M2 almanıza gerek yoktur.

KS

ahmetoz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
İnternetten kartın max m2 slot sayısı 2 gözüküyor takabilirsiniz

Foruma katılma amacın zaten bilmediğin şeyleri öğrenmek bu gibi şeyleri öğrenmek için parçanın özelliklerine bakman faydalı olacaktır iyi kullanmalar dilerim
ama fotoğrafta 1 tane olduğu görülüyor

KS

ahmetoz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Ben de anakarta ikinci M2 SSD takmak için böyle bir aparat aldım. PCİe x1 slotuna takacağım umarım çalışır. Çalışmazsa iade edeceğim aparatı siz de öyle yapabilirsiniz.

hayır benim devreler yandı msi kendi sitesinde 2 m2 slot olduğu yazıyor acaba asya ve avrupa pazarı için 2 ayrı sürümü mü var çözemedim

Ekli dosyalar

• foto.PNG
    foto.PNG
    39.5 KB · Görüntüleme: 13

Cefika

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17
hayır benim devreler yandı msi kendi sitesinde 2 m2 slot olduğu yazıyor acaba asya ve avrupa pazarı için 2 ayrı sürümü mü var çözemedim
Evet iki tane m2 slotu var fakat o bence bir şaşırtma bilerek yapılmış. Birisi M2 Wifi için bir diğeri de NVMe M2 SSD için. Yeşille işaretlenen yer de MSİ için M2 diye geçiyor büyük ihtimalle ondan 2x yazıyor. Benim eski AsRock anakartımda da 2xM2 SSD / 1xM2 Wifi yazıyordu öyle bir şeydir diye tahmin ediyorum. Dediğim aparatı alarak takabilirsin.

1667454494147.png

KS

ahmetoz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
anladım teşekkür ediyorum herkese iyi günler

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri