PC hocası GG6 Intel Sistemi Performans Sorunu

AhiLex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Merhaba,

Öncelikle PC hocası ve gaming gen tr ye teşekkürler.
Cuma günü 15.00 te sipariş verdim. Cumartesi sabah 10:00 da sistem elime ulaştı.
Çok hızlı ve özenliydi kargo.
Sistem Windows 11 geldi, temiz şekilde lisanslı Windows 10 kurdum.
Tüm driverlar guncelledim, ekran kartı dahil.

Gel gelelim oyun testine MSI Afterburner programı ile bir kaç oyun test ettim.

GPU sıcaklığı 80 altına düşmüyor. Fakat aynı sistem YouTube kanalında 65 derece ile çalışıyordu.
Sonra farklı bir oyun ile denemek istedim. Yine aynı. Sıcaklık 80 altına düşmüyor.

Sonrasında ekli fotoğraftaki gibi anlık fps düşüşleri yaşamaya başladım. FPS düşünce GPU kullanımı da düşüyor.o kadar ki gpu kullanımı yer yer 75e yer yer 50 ye kadar düşüyor.
sizce sorun nedir? Nasıl çözebilirim.

*Sistem detaylarını da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220618_205733.jpg
    IMG_20220618_205733.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 77
  • IMG_20220618_212829.jpg
    IMG_20220618_212829.jpg
    210.4 KB · Görüntüleme: 77

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Ekran kartın çok sıcak çalışıyor acaba sebebi nedir ? Çok sıcak bir ortamda mısın ?

KS

AhiLex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Ekran kartın çok sıcak çalışıyor acaba sebebi nedir ? Çok sıcak bir ortamda mısın ?
Standart ev ortamı. Ankara'da yaşıyorum. Çok sıcak olduğu da söylenemez.
Kasanın kapaklarını açtığımda da aynı. Oyun açar açmaz 80° de kalıyor düşmüyor.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Dostum o sıcaklıklar normal değil , sadece bu oyun mu problem yoksa diğer oyunlarda da aynı düşük kullanım ve yüksek sıcaklık var mı ?
Standart ev ortamı. Ankara'da yaşıyorum. Çok sıcak olduğu da söylenemez.
Kasanın kapaklarını açtığımda da aynı. Oyun açar açmaz 80° de kalıyor düşmüyor.

KS

AhiLex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Evet farklı oyunlarda da aynı durum mevcut. Fan hızı %70 hiç bir ayar ellemeden.
Dostum o sıcaklıklar normal değil , sadece bu oyun mu problem yoksa diğer oyunlarda da aynı düşük kullanım ve yüksek sıcaklık var mı ?

edit: Kasa fanını kontrol ettiğim zaman 3pinli olduğunu ve sabit devir döndüğünü görüyorum. Aynı sistemden alan arkadaşlar varsa onlarda durum nasıl acaba?

Son düzenleme:

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Evet farklı oyunlarda da aynı durum mevcut. Fan hızı %70 hiç bir ayar ellemeden.

edit: Kasa fanını kontrol ettiğim zaman 3pinli olduğunu ve sabit devir döndüğünü görüyorum. Aynı sistemden alan arkadaşlar varsa onlarda durum nasıl acaba?
Kasa fanında sorun yok o doğru

furkangorur

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
Merhaba,

Cuma günü 15.00 te sipariş verdim. Cumartesi sabah 10:00 da sistem elime ulaştı.

GPU sıcaklığı 80 altına düşmüyor. Fakat aynı sistem YouTube kanalında 65 derece ile çalışıyordu.
Sonra farklı bir oyun ile denemek istedim. Yine aynı. Sıcaklık 80 altına düşmüyor.

Sonrasında ekli fotoğraftaki gibi anlık fps düşüşleri yaşamaya başladım. FPS düşünce GPU kullanımı da düşüyor.o kadar ki gpu kullanımı yer yer 75e yer yer 50 ye kadar düşüyor.

hangi oyun hocam. Valorantta 2K 165 Hz Full ayarlarda 180-200 arası alıyorum ben. Sizde deneyin karşılaştıralım aynı sistem bende de var. Apex legends indirirseniz tüm ayarları yüksek sanırım 100 fps üstü alıyordum. telegram @furkangorur yazın bana aynı oyunları test edelim hocam.

KS

AhiLex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
hangi oyun hocam. Valorantta 2K 165 Hz Full ayarlarda 180-200 arası alıyorum ben. Sizde deneyin karşılaştıralım aynı sistem bende de var. Apex legends indirirseniz tüm ayarları yüksek sanırım 100 fps üstü alıyordum. telegram @furkangorur yazın bana aynı oyunları test edelim hocam.

God of War ve Forza horizon 4 ile denedim.
Kasa fanı dönüş hızı nasıl peki sizin?
PC 80° yi vurduğunda da ilk açıldığında da aynı dönüyor sankii.

Progamer06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,

Aynı dert bende de var hocam aynı intel sistemi aldım rdr 2 ve cyberpunk 2077 de test ettim ekran kartı 80 derecenin altına düşmüyor youtube da test edilen sistemle aynı sistem olmayabilir mi diye şüpheye düşüyorum çok farklı performansları

KS

AhiLex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Aynı dert bende de var hocam aynı intel sistemi aldım rdr 2 ve cyberpunk 2077 de test ettim ekran kartı 80 derecenin altına düşmüyor youtube da test edilen sistemle aynı sistem olmayabilir mi diye şüpheye düşüyorum çok farklı performansları
@furkangorur hocamla beraber test ettik sistemi. Sistemde sıkıntı yok. Kasada problem var. Kasanın ön cam kapağını çıkardık sıcaklık 70° ye düştü sorun çözüldü. Sistem gayet stabil çalışıyor şuan. Ön kapağı çıkarıp sıcaklığa tekrar bakmanızı tavsiye ederim.

İlk çıkan ve videodaki kasanın önü mesh olduğu için daha iyi hava alıyor. Bizim kada ön cam olan olduğu için hava alamıyor. Kasanin ön kapağını çıkardığınızda öndeki 3 adet fanin hava çektiğini hissedeceksiniz

Progamer06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
@furkangorur hocamla beraber test ettik sistemi. Sistemde sıkıntı yok. Kasada problem var. Kasanın ön cam kapağını çıkardık sıcaklık 70° ye düştü sorun çözüldü. Sistem gayet stabil çalışıyor şuan. Ön kapağı çıkarıp sıcaklığa tekrar bakmanızı tavsiye ederim.

İlk çıkan ve videodaki kasanın önü mesh olduğu için daha iyi hava alıyor. Bizim kada ön cam olan olduğu için hava alamıyor. Kasanin ön kapağını çıkardığınızda öndeki 3 adet fanin hava çektiğini hissedeceksiniz
Kasa degişmek şart o zaman ön paneli mesh bir kasaya geçmek lazım

KS

AhiLex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Kasa degişmek şart o zaman ön paneli mesh bir kasaya geçmek lazım
Öyle görünüyor, ama yeni kasa almak imkan dahilinde değilse, ön kapağı söktüğünüz zaman, çok boşluk kalmıyor. Yeriniz müsaitse idare edebilirsiniz.
Biz bu şekilde çözdük.
Nereden açıldığını da ekledim fotoğraflara. Sağ üstte kablo var dikkat edin ona.

Ekli dosyalar

• IMG_20220620_160311_651.jpg
    IMG_20220620_160311_651.jpg
    93.6 KB · Görüntüleme: 59
  • IMG_20220620_160303_840.jpg
    IMG_20220620_160303_840.jpg
    71.1 KB · Görüntüleme: 60

Progamer06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öyle görünüyor, ama yeni kasa almak imkan dahilinde değilse, ön kapağı söktüğünüz zaman, çok boşluk kalmıyor. Yeriniz müsaitse idare edebilirsiniz.
Biz bu şekilde çözdük.
Nereden açıldığını da ekledim fotoğraflara. Sağ üstte kablo var dikkat edin ona.
Teşekkürler deneyeceğim.

Yusuf10

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Biz bu şekilde çözdük.
Nasıl açtın usta kasayı çekince çıkıyo mu direkt

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri