PC Kapanırken Klavye Çalışmamaya Başladı

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Dün bilgisayarı kapatmak üzereyken USB çıkarma sesi geldi ve PC dondu bende önemsemedim kapattım bugün açtım ve baktım klavye çalışmıyor. Klavye USB'sini çıkarıp taktığımda alttaki sorunla karşılaşıyorum nasıl çözebilirim?

IMG_20220613_095046.jpg

( USB'yi çıkarıp ıslak mendille temizledim, chipset driveri indirdim ama olmadı )

Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Selamlar,
Aşağıda paylaştığım adımları uygulayabilir misiniz ?
• Klavye'yi farklı bir yuvaya takarak test edin,
• Diğer usb yuvalarında da aynı sorun var ise başka bir usb cihaz (fare, usb bellek gibi) ile tekrar deneme yapın,
• Alternatif olarak kullandığınız cihazlar çalışıyorsa klavyeyi farklı bir pc'de test edin.

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Selamlar,
• Diğer usb yuvalarında da aynı sorun var ise başka bir usb cihaz (fare, usb bellek gibi) ile tekrar deneme yapın,
• Alternatif olarak kullandığınız cihazlar çalışıyorsa klavyeyi farklı bir pc'de test edin.
Tüm yuvalarda çalışmıyor ama mouse tüm yuvalarda çalışıyor yuvalarda sorun yok başka bir bilgisayarda deniyecegim

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
Hocam yüksek ihtimalle anlık bir voltaj sıkıntısı yaşandı. Başka bilgisayarda deneyin çalışıyor mu kontrol edin. Çalışmıyorsa klavye farklı bir voltaj yediğinden rahmetli olmuş olabilir. Her zaman olan bir şey değil bu ama denk geliyor arada.

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Hocam yüksek ihtimalle anlık bir voltaj sıkıntısı yaşandı. Başka bilgisayarda deneyin çalışıyor mu kontrol edin. Çalışmıyorsa klavye farklı bir voltaj yediğinden rahmetli olmuş olabilir. Her zaman olan bir şey değil bu ama denk geliyor arada.
Dün elektrik gitmişti bende yeniden geldiğinde sorun olmasın diye psu yu arkadan kapattım

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Selamlar,
Farklı bilgisayarda denedim aynı sorun devam ediyor

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Hocam o zaman klavye farklı bir voltaj yediğinden gitmiş. Geçmiş olsun demekten başka çare yok. Bir de varsa laptopta deneyin derim.
Diğer denedigim bilgisayar laptoptu çözmenin yolu yok mu

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Bozulduysa laptobun klavyesini kasalı bilgisayarda kullanabilir miyim?

Son düzenleme:

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
1. Kablo bükülme / kıvrılma sonucu içinde ki kablo kılları zarar görmüş ve bu nedenle güç aktarımı az olduğu için çalışmıyor,
2. Usb soketinin içi oksitlenme veya yüzeyi zarar gördüğü için çalışmıyordur,
3. Akım fazlalığı nedeniyle klavyenin içinde ki kart zarar görmüş olabilir.

Bunları kontrol edebilmek için biraz elektrik / elektronikten anlamak ve ölçü aleti kullanabilmek gerekiyor. Adım adım test ederek çözebilirsin. Ayrıca klavyeyi bilgisayara taktığında klavye üzerinde varsa ışıklar ( led olabilir numlock-capslock gibi ) etkileşime giriyor mu ? Eğer ışıklar yanıyorsa büyük ihtimal kabloda bir yerde kopma vardır.

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
1. Kablo bükülme / kıvrılma sonucu içinde ki kablo kılları zarar görmüş ve bu nedenle güç aktarımı az olduğu için çalışmıyor,
2. Usb soketinin içi oksitlenme veya yüzeyi zarar gördüğü için çalışmıyordur,
3. Akım fazlalığı nedeniyle klavyenin içinde ki kart zarar görmüş olabilir.

Bunları kontrol edebilmek için biraz elektrik / elektronikten anlamak ve ölçü aleti kullanabilmek gerekiyor. Adım adım test ederek çözebilirsin. Ayrıca klavyeyi bilgisayara taktığında klavye üzerinde varsa ışıklar ( led olabilir numlock-capslock gibi ) etkileşime giriyor mu ? Eğer ışıklar yanıyorsa büyük ihtimal kabloda bir yerde kopma vardır.
Kabloda bükülme gibi birşey olamaz hiç yerinden sökmedim. Ledler çalışmıyor. Elektrik gidip geldiğinden sonra 3 saat kadar kullanmıştım.

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Bozulmuş olsa bile idarelik laptobun klavyesini kullanabilir miyim?

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
O zaman düşük fiyatlı bir klavye önerir misiniz 100 civarı iyi olur

100 tl civarı iyi bir klavye bulamazsın ama idarelik şu ürünler olur:

1-

2-

3-

4-

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Geçici bir süreliğine mi kullanacaksınız klavyeyi ? Ayrıca şuan kullandığınız klavyenin marka modelini belirtebilir misiniz. Hem ben hem de forumdaki diğer arkadaşlar mevcutta kullanmış olduğun klavyeye yakın bir ürün önerebiliriz.

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Geçici bir süreliğine mi kullanacaksınız klavyeyi ? Ayrıca şuan kullandığınız klavyenin marka modelini belirtebilir misiniz. Hem ben hem de forumdaki diğer arkadaşlar mevcutta kullanmış olduğun klavyeye yakın bir ürün önerebiliriz.
everest kb700 ismi biraz daha arttırdım bütçemi en azından 1 - 2 yıl gitsin

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Eğerin klavyeyi yakın zamanda aldıysanız garanti kapsamında tamir edebilirler firmaya danışabilirsiniz.

everest kb700 ismi biraz daha arttırdım bütçemi en azından 1 - 2 yıl gitsin

Alternatif olarak bu ürünlere de bakabilirsiniz:

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Eğerin klavyeyi yakın zamanda aldıysanız garanti kapsamında tamir edebilirler firmaya danışabilirsiniz.

Alternatif olarak bu ürünlere de bakabilirsiniz:

Yeni konu açtım oradan önermeniz daha iyi olur.

KS

Arax

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Güncelleme: Klavye bozuk değil çünkü laptopta arada sırada olsa da çalışıyo ama tuş basılı kalıyor mesela e harfinde basılı kalıyor ve hep o harfi yazıyor ama nadiren de olsa normal olarak yazabiliyorum ama sonra yine gidiyo.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri