Pc kapanma

SirDexter

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Selamlar cümleten değerli hocalarım, pc topladıktan sonra eski kullandığım pc boşa çıktı. Bu sebeple eski pc' yi aynı evde oturuyor olduğum dayıma vermek istedim. En azından düşük çapta oyunları oynar vakit geçirir vs vs diye... Ona bilgisayarı vermeden önce işlemci çıkarıp biraz temizledim daha sonrasında yerine taktım, kasa içersindeki tozları vs temizledim. Herneyse tüm temizlik işlemleri bitti pc yi açmak istediğimde. İlk başta GPU fan takılı değil gibi bir hata aldım ki ardından pc kapandı. Böyle olunca kasayı tekrar açtım cpu fan soketini takmayı unutmuşum onu taktım dedim problem çözülür bu yüzden kapanmıştır. Tekrar açtığımız da windows yükleniyor yazısı ile birlikte pc bi anda gücü kesiyor. Taak diye kapanıyor. Hani psu ile alakalı bir sorun mu diye düşünmeden edemiyorum ama 3 hafta öncesine kadar her gün 15 16 saat açık kalan bir bilgisayardı nasıl olurda bir anda böyle olur bilemiyorum. Aklınıza birsey geliyorsa yardımcı olabilir misiniz fikir açısından ?

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Selamlar cümleten değerli hocalarım, pc topladıktan sonra eski kullandığım pc boşa çıktı. Bu sebeple eski pc' yi aynı evde oturuyor olduğum dayıma vermek istedim. En azından düşük çapta oyunları oynar vakit geçirir vs vs diye... Ona bilgisayarı vermeden önce işlemci çıkarıp biraz temizledim daha sonrasında yerine taktım, kasa içersindeki tozları vs temizledim. Herneyse tüm temizlik işlemleri bitti pc yi açmak istediğimde. İlk başta GPU fan takılı değil gibi bir hata aldım ki ardından pc kapandı. Böyle olunca kasayı tekrar açtım cpu fan soketini takmayı unutmuşum onu taktım dedim problem çözülür bu yüzden kapanmıştır. Tekrar açtığımız da windows yükleniyor yazısı ile birlikte pc bi anda gücü kesiyor. Taak diye kapanıyor. Hani psu ile alakalı bir sorun mu diye düşünmeden edemiyorum ama 3 hafta öncesine kadar her gün 15 16 saat açık kalan bir bilgisayardı nasıl olurda bir anda böyle olur bilemiyorum. Aklınıza birsey geliyorsa yardımcı olabilir misiniz fikir açısından ?
İşlemci pinleri zarar gördü mü ya da temizlerken termal macun durumu nasıldı? Güç bağlantılarını söküp kontrol ederek tekrar takın, belki tam yerine oturmamıştır.

KS

SirDexter

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Bu bahsettiğim bilgisayar eski nesil bir bilgisayar lckyvg hocam 2.50 ghz bir işlemci mevcut. Görsel göndersem pin ve macun ile alakalı anlayabilir misiniz ?

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Bu bahsettiğim bilgisayar eski nesil bir bilgisayar lckyvg hocam 2.50 ghz bir işlemci mevcut. Görsel göndersem pin ve macun ile alakalı anlayabilir misiniz ?
Zor hocam. Yine de atın başka arkadaşlarda belki fikir verir.

Eymen

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
Tüm bileşenleri ve kabloları çıkarıp tekrar takın. Belki bir şey yerine oturmamıştır.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Hocam macun görseli atmıyorum çünkü ortada macun falan kalmamış.

Sadece şunu merak ettim bi bakarmısınız

Görsel kalite kötü biliyorum fakat psu üzerindeki bu kırmızı olay ne şalter gibii... indirince 115 yazıyor yukarı çıkarınca 230 ne anlam taşıyor tam olarak
Ülkelere göre ayarmış, 230 w kalmalı diye yazıyor başka forumlarda.

KS

SirDexter

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Hocam @lckyvg @Eymen şimdi bütün pinleri soketleri tak çıkar falan yaptım düzeldi pc. Açılırken sıkıntı yaşamadım. En kısa yoldan format hariç eski bilgileri kolayca nasıl temizleyebilirim

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Dosyalarsa tek tek silerek ya da windows onar ile sıfırlayabilirsiniz.

Eymen

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
Hocam @lckyvg @Eymen şimdi bütün pinleri soketleri tak çıkar falan yaptım düzeldi pc. Açılırken sıkıntı yaşamadım. En kısa yoldan format hariç eski bilgileri kolayca nasıl temizleyebilirim
Sizin adınıza çok mutlu oldum. Ufak bi sök tak ile çözmüşsünüz işi. :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri