Çözüldü PC oyunlarda fps drop yapıyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ÖzgeXONCE

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Sıcaklık değerleri: Cpu boşta 33 yükte 55. Gpu boşta 34 yükte 70 oluyor... Bilgisayarım yeni 0 alındı. Sorunum RDR2, WİTCHER3, RUST, R6, CSGO, SPİDER-MAN REMASTERED, FORZA HORİZON 5, PUBG VB... diye gidiyor hepsini yazmama gerek yok çünkü bilgisayarım ''DON'T STARVE TOGETHER'' sistem gerektirmeyen oyunda bile takılma yaşıyor. Oynadığım oyunların fps değerleri gayet yüksekken takılma ve ekrana gelen görüntünün kekelediğini görüyorum. Hayata öyle küstüm öyle stres yaptım ki saçlarım bile döküldü. Çünkü denemediğim yöntem kapısını çalmadığım kimse kalmadı. Sorunu hiçbir insan çözemedi. Yaptıklarımı açıklıyorum CHİPSET, GPU DRİVER VE BİOS GÜNCELLENDİ. 30 defa format atıldı win11-win10 arasında geçişler yapıldı. PSU değiştirilip sistem denendi. ANAKART değiştirilip denendi. En şaşırdığım kafayı yememe sebep olan yöntem ise EKRAN KARTI değiştirildi sorun yine devam etti. SSD olmasına rağmen piyasadaki en kaliteli SSD aldım sorun yine düzelmedi. Monitör değiştirildi, monitör kablosu değiştirildi DÜZELMEDİ. Bu sitede bulunan kadim güçlere sahip olan bilge bir MASTER çıkar mı? Derdime derman olacak biri çıkar mı?

Son olarak sistemimi detaylıca yazıyorum.

PSU = COOLER MASTER 600W 80PLUS

ANAKART = PRIME B450M-K

CPU = RYZEN 5 2600X

RAM = 16GB 2x8 3000MHZ Crucial Ballistix

GPU = GTX 1650 SUPER 4GB

SSD = SAMSUNG EVO 250GB + CRUCICAL 240GB

HDD = 1TB WD

Sosaria

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Takılmadan kastın nedir? FPS yüksek gözüküp görüntü mü takılıyor yoksa fps de düşüyor mu ? Sorunu biraz açar mısın?

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
357
Oyunlar hddye yüklüyse yapabilir.
Sorun işlemcidede olabilir gerçi işlemciyle ilgili stress testlerini yapmışsındır bu karmaşadan sonra diye düşünüyorum.

Bana göre sorun ya işlemcide yada yazılımsal bi şey
Mesela bende nvidia kart var experince programını sildim droplar gitti fps yükseldi sadece driver yüklü.
Seninde bu şekilde mantık yürütüp bulman lazım.

Yada rtx 3070ti olmasına rağmen drop yiyordum gta 5de her ayarı yaptım düzelmedi 2k monitör al düzelmedi en son msaa ayarı açtım hem görüntü güzelleşti hemde fps arttı.

Velhasıl donanımlarla ilgili stress testlerini yaptıysan bence yazılımsal kısımda araştırma yap.
Win10da ayarlar var mesela gpu ile ilgili oyun modu, donanım hızlandırma gpu ayarları vs.

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
CPU dışında her şey denenmiş sanırım :D 2600X maalesef böyle enteresan sorunlara neden olan bir işlemci. Darboğaz görünmez ama darboğaz yapar falan böyle saçmalıkları var. Siz bi başka işlemci deneyin bence.

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,959
Benzer konular kapanmadan yada sonuçlanmadan güncel olarak tekrar tekrar açılamaz. Bu tarz davranışlar forum kuralları gereği yasaktır. Diğer konunuzu kapatıyorum, buradan devam edin.

KS

ÖzgeXONCE

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Benzer konular kapanmadan yada sonuçlanmadan güncel olarak tekrar tekrar açılamaz. Bu tarz davranışlar forum kuralları gereği yasaktır. Diğer konunuzu kapatıyorum, buradan devam edin.
Özür dilerim Morgan bey yeniyim. Bu sorun için kaydoldum ve girdim. Site adminlerini ve hocaları burayı yönlendirebilme şansınız var mı? Cidden bana yardımcı olun

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
İnternetden biraz baktım şu işlemi buldum bir deneyin ; https://www-technopat-net.cdn.amppr...onu/ddu-ile-sueruecue-kaldirma-rehberi.44964/

"(DDU), zamanla bilgisayara takılan farklı monitörler, üst üste güncellenen sürücüler ve Windows güncellemeleri sonrası biriken kayıt defteri ve sürücü dosyalarını silerek temiz bir sürücü kurulumunun yolunu açan kullanışlı bir araçtır." Burada yazan çoğu şeyi yapmışsınız belki bu sorunu çözer uygulayın. Ayrıca ssd oyunlarda kaç derece ? Bunuda söylermisiniz , pad ları değişim isteyebilir. Ssd 250 gb , az yer kaldıysa ondanda olabilir.

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,959
Bir tane bilgili adam çıkmadı bu sitede pühhhh
Ne demek pühhh? Bu insanlar kimseden herhangi bir karşılık beklemeden başkalarına yardım ediyor ve şu ana kadar pek çok kişinin sorunu çözüldü. Sanki millet sizin probleminizi çözmek zorundaymış gibi davranmanız çok yanlış.

Arthemis.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Bu tarz davranmanız saçmalık sorunu söylersiniz yardımcı olmaya çalışan dostlar zaten size elinden geleni yapmaya çalışıyor. Kahvede konuşuyormuş gibi insanlara cevap vermenize gerek yok sorununuzun olduğunu biliyoruz kabaca burda yardımcı olmaya çalışanlara gidipte boş yorumlar yapmayın doldurmayın demeniz gerekmez. Çocuk gibi işiniz görüldüğünde iyi lakin işiniz görülmediği zaman kötü kafalarına girmenize gerek yok sakince belirtip durumunuzu söyleyebilirsiniz.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Bir tane bilgili adam çıkmadı bu sitede pühhhh
Beğenmiyorsanız burada kimse size zorla konu açtırmıyor. Diğer konunuz ile ilgilenen arkadaşlar da oldu. İnsanların karşılıksız yardım etme isteklerine karşı mantık dışı cevaplar vermeyin. Sorununuzu çözecek yerler varsa uğraşmayın burayla o zaman neden hala cevap bekliyorsunuz ? Saygılı ve kaliteli bir üslup kullanmazsan alabileceğin pek de bir yardım yok zaten.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Bide bize kültürsüz diyordu :D . Yinede yardımcı olmaya çalıştım ama yukarıda denildiği gibi çok çocukça bir hareker. Kimse yardım etmek zorunda değil . Bayağı kültürlü .

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
İnternetden biraz baktım şu işlemi buldum bir deneyin ; https://www-technopat-net.cdn.amppr...onu/ddu-ile-sueruecue-kaldirma-rehberi.44964/

"(DDU), zamanla bilgisayara takılan farklı monitörler, üst üste güncellenen sürücüler ve Windows güncellemeleri sonrası biriken kayıt defteri ve sürücü dosyalarını silerek temiz bir sürücü kurulumunun yolunu açan kullanışlı bir araçtır." Burada yazan çoğu şeyi yapmışsınız belki bu sorunu çözer uygulayın. Ayrıca ssd oyunlarda kaç derece ? Bunuda söylermisiniz , pad ları değişim isteyebilir. Ssd 250 gb , az yer kaldıysa ondanda olabilir.
Yinede ,,, şuradaki bilgiler işe yarayabilir deneyin bence.

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Nasil bir çözüm bekliyorsunki ? Yukaridaki insanlar işlemcinin kronik ve değiştirmen gerektiğini söylemiş ayrica sen bu pcyi 20k civari verdiğinide yazmiştin iyi kaziklamişlar seni geçmiş olsun.
bu arkadaşla aynı sorunu yaşıyorum işlemciyle alakası yok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri