PC Toplayan Adam OC/UV

Meraklı Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Merhabalar YouTube'da PC Toplayan Adam diye bir kanal var sistemler inceliyor tavsiyelerde falan bulunuyor. Birde ekstra olarak OC ve UV hizmeti veriyormuş grubumuzda halihazırda bu kişiden bu hizmeti yaptıran var mı acaba?

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Sen neyi UV veya OC yapmak istiyorsan ne istediğini detaylıca buradan ilet, elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz tabii ki.

KS

Meraklı Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Sen neyi UV veya OC yapmak istiyorsan ne istediğini detaylıca buradan ilet, elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz tabii ki.
Şimdi şöyle PCH Hero sistemini satın aldım. İşlemci için OC ile 5600x seviyesine getiriliyormus dediler, Ekstra olarakta bugün PC Toplayan Adam kanalının DCsine girince hem UV hem OC hizmeti verdiğini gördüm bilgisayarlarla yeni yeni içli dışlı olduğumdan UV terimini yeni öğrendim ekran kartı ve işlemciyi daha soğuk tutmak için volt ayarı yapılıyormuş sanırım. Araştırdığımda UV'nin OC'ye göre daha zararsız bir işlem olduğunu gördüm. Şu anda sistemim yeni ilk bilgisayarım bir hatadan dolayı bir şey olsun istemiyorum.

Bu yüzden sorum şöyle UV işlemini ne zaman hangi durum boy gösterirse yapmam gerekir.

Bir diğer sorum da şöyle OC işlemini tavsiye ediyor musunuz OC olsa daha mı iyi olur

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Şimdi şöyle PCH Hero sistemini satın aldım. İşlemci için OC ile 5600x seviyesine getiriliyormus dediler, Ekstra olarakta bugün PC Toplayan Adam kanalının DCsine girince hem UV hem OC hizmeti verdiğini gördüm bilgisayarlarla yeni yeni içli dışlı olduğumdan UV terimini yeni öğrendim ekran kartı ve işlemciyi daha soğuk tutmak için volt ayarı yapılıyormuş sanırım. Araştırdığımda UV'nin OC'ye göre daha zararsız bir işlem olduğunu gördüm. Şu anda sistemim yeni ilk bilgisayarım bir hatadan dolayı bir şey olsun istemiyorum.

Bu yüzden sorum şöyle UV işlemini ne zaman hangi durum boy gösterirse yapmam gerekir.

Bir diğer sorum da şöyle OC işlemini tavsiye ediyor musunuz OC olsa daha mı iyi olur
Hocam zaten 5600 güçlü bir işlemci herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok ve bu işlemi para ile yapıyorlarsa alan kişilerin Yazık kafasına

KS

Meraklı Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Hocam zaten 5600 güçlü bir işlemci herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok ve bu işlemi para ile yapıyorlarsa alan kişilerin Yazık kafasına
Anladım bende dediğiniz şekilde güçlü olduğunu düşündüm ama 5600x daha güçlü olduğundan acaba dedim, Sizce UV işlemi gerekli midir?

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Anladım bende dediğiniz şekilde güçlü olduğunu düşündüm ama 5600x daha güçlü olduğundan acaba dedim, Sizce UV işlemi gerekli midir?
Hocam gerek yok boşuna işlemcinin performansını arttırıp yaşam süresinden kısmayın normal hali bile iyi performans veriyor.

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
UV işlemi dediğin gibi daha serin ve stabil olması gerektiği zamanlarda kullanışlı. 5600X için genelde UV ayarı olarak 4.2Ghz 1.2v tercih ediliyor. Tabi otomatik OC falan hepsini kapatmak gerekiyor sabit değer verdiğinden.

KS

Meraklı Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Hocam gerek yok boşuna işlemcinin performansını arttırıp yaşam süresinden kısmayın normal hali bile iyi performans veriyor.
Tamamdır şeyden dolayı sordum forumlarda falan ekran kartı aşırı ısınıyor UV ile çözdük falan dediler ondan dolayı işlemcinin ısınıcagini pek sanmıyorum ekstra bir hava soğutucu almayı düşünüyorum zaten de kusura bakmayın pek bilmediğimden gereksiz sorularda soruyor olabilirim

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Tamamdır şeyden dolayı sordum forumlarda falan ekran kartı aşırı ısınıyor UV ile çözdük falan dediler ondan dolayı işlemcinin ısınıcagini pek sanmıyorum ekstra bir hava soğutucu almayı düşünüyorum zaten de kusura bakmayın pek bilmediğimden gereksiz sorularda soruyor olabilirim
Aslında hiçbiri gereksiz değil. Kendi başına bilinçsizce bir işlem yapmaktansa biraz bilgi sahibi olup ona göre hareket etmek insanı daha az pişman ediyor :D

KS

Meraklı Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Aslında hiçbiri gereksiz değil. Kendi başına bilinçsizce bir işlem yapmaktansa biraz bilgi sahibi olup ona göre hareket etmek insanı daha az pişman ediyor :D
Benim sorum şöyle bu işlemleri de yapmadan gayet yeterli bir şekilde bilgisayarı kullanabilir miyim OC siz bence gider ama ekran kartı çok abartı ısınırsa diye UV düşündüm yoksa hiçbir şey yapmak istemiyorum :D

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
5600x için stok yetersiz kalır fakat 5600 stokla idare edilir eğer bütçe çok yoksa kule tipi alınabilir.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Çok teşekkür ederim hocam, Son bir soru sormak istiyorum izninizle UV çok gerekli bir işlem midir ?
Hocam sistem gelsin bi performansını görün o zaman gerek görmeyeceksini zaten 5600 ısısı çok yüksek değil diye biliyorum zaten bi bilgisayarınızın performansını görün gerek görmeyeceksiniz zaten dediğim gibi eğer gerekli görürseniz buraya başvurun bilen kişiler yardım eder.

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Hocam ben de almıştım Hero sistemini. 10 gündür kullanıyorum akıyor maşallah. İşlemciyi Max 72 derece gördüm. Ekran kartını ise Max 63 derece gördüm. Pek anlamadığım bı konu fakat burda okuduklarıma dayanarak çok ısınan durumlarda UV yapılması gerek diye düşünüyorum. Aldığım sıcaklık değerleri de iyi bence gerek yok.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Hocam ben de almıştım Hero sistemini. 10 gündür kullanıyorum akıyor maşallah. İşlemciyi Max 72 derece gördüm. Ekran kartını ise Max 63 derece gördüm. Pek anlamadığım bı konu fakat burda okuduklarıma dayanarak çok ısınan durumlarda UV yapılması gerek diye düşünüyorum. Aldığım sıcaklık değerleri de iyi bence gerek yok.
UV yerine kule tipi ile halledilir hocam hem zaten max 72 yüksek değil diye düşünüyorum

kurnabalry

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Hero sistemi bende de mevcut. Hatta işlemciyi ilk defa kullanacağım için sıcaklık konusunda şüphelerim vardı ve UnderVoltage işlemi yapmayı düşünüyordum.
Fakat Sistem geldiğinde yaptığım uzun süreli stres testlerinde 80 derece, uzun süreli oyun testlerinde de 72 dereceleri görünce bu işlemi yapmaktan vazgeçtim. Zira UV işlemi özünde tecrübeli kullanıcılar için faydalı olsa da gerekli olmayan durumlarda yapılması sıkıntıya yol açabilir.
Yaz günleri gelir, işlemci sıcaklıkları anormal seyreder, yük altında olmadığı durumlarda stabilitesini kaybeder ise tekrardan değerlendirme yapılır.

KS

Meraklı Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Çok teşekkürler dostlar değerli yorumlarınız için

ValarMorghulish

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
169

Ben işlemciye UV yaptım 93Dereceden 79Dereceye indirdim şuanlık stok fanla kullanıcagım için böyle bir işlem gerçekleştirdim. OC düşünüyorsanız soğutma tarafının iyi olması lazım aksi halde çok bir anlamı yok.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri