pc widowstan kapanması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

semih41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
geçenlerde reset atıyordu pc psu muş düzeldi ama şimdide pc kapanıyor direk çat diye kapanmıyor sanki tuşa basmışım yada windowstan kapat demişim gibi kapanıyor.3 kere kapandı biri kulaklıkı çıkarıyordum birinde cs oynarken tam tramboline zıplarken biride rustta gemi ses çıkattığı an 2 günde 3 kere kapandı sorun donanımmı yazılımmı bilemedim internette birşey bulamadım sorunla ilgili

sistem:rx570
a320 
ryzen 5 1600
1 tb hdd
8 gb ram

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Maalesef bu sorunda genelde PSU odaklı bir sorundur ve sorunun sebebi genelde yetersiz güç gelmesinden kaynaklıdır.

KS

semih41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Maalesef bu sorunda genelde PSU odaklı bir sorundur ve sorunun sebebi genelde yetersiz güç gelmesinden kaynaklıdır.
ne psuymuş sorunu bitmiyor peki yazılımla ilgili olabilirmi direk kapanmıyor çünkü kapanıyor felan pc kendini kapatıyor reset atarken direk gidiyordu ekran birde kulaklıkı çıkarırkende kapandı yüke girmeden boşta kapanması psu olabilirmi genede

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Genelde dediğim gibi yetersiz güç akımı yüzünden kapanır yada reset atar sistem. Birde eğer kısa devre varsa sistemde kapanabilir. Size tavsiyem tüm donanımları söküp BIOS 'u sıfırlayın ve tekrar birleştirip öyle deneyin. İşe yaramaz ise farklı bir prizden güç alıp deneyin oda işe yaramaz ise sistemi uzay montaj toplayın yani kasa içine değil dışarıda. Buda işe yaramaz ise başka bir şey olma olasılığı çok az.

KS

semih41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam kaç ay oldu hayla çözemedim servise son mesajımdan beri 2 yada 3 kere gitti hep işlemci değişiyor ama işlemci lik bir durum yok bence. psu alıcam ama eminde olamıyorum boşa masraf yapmak istemiyorum. İnternette benim gibi  böyle bir sorun yaşıyanı görmedim. Siz güç yetmezse dediniz ama hiç oyuna girmiyorum öylede kapanıyor o yüzden psu masrafı yapmaktan korkuyorum sizce kesin psu mudur son kez soriyim dedim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Sistem boşta olduğunda da kapanma sorunu PSU tarafından olabilir. Bu durum ille yüke binmesini gerektirmez. Ben direkt PSU sorunu diyemem ama %75 ihtimalle bence sorun PSU gibi ama alırsınız PSU ürününü sonra sorun çözülmez bana neden masraf yaptırdınız demeyin. Karar sizin ben fikrimi belirttim.

Son olarak şunları bir deneyin;

• BIOS güncel değilse BIOS sürümünüzü güncelleyin.
  • Anakart çipset sürücünüz kurulu değilse kurun. Eğer kuruluysa güncelliğini kontrol edin.
  • Ekran kartı sürücünüzü DDU yazılımını internetten indirin ve bu yazılımı kullanarak sürücünüzü kaldırın. Sonrasında sistem normal açıldığında Windows güncellemelerini durdurun ki otomatik kendisi sürücüyü kurmaya çalışmasın. Sürücünüzü AMD Support adresinden indirip kendiniz kurun.
  • Tüm bunlar işe yaramaz ise sisteme temiz format atıp deneyin. Windows sistemine ait bir sorun varsa bunu format atarak kolayca çözebilirsiniz.    

KS

semih41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Son 3 dediğinizi yaptım bios u güncellemedim ama garantiye gittiğinde anakartın  kağıdında  güncellendi yazıyordu geriye tek psu kaldı  galiba öyle suçlama felan kesinlikle yapmam siz fikrinizi belirtiyorsunuz benim anlamadığım neden her garantiye gittiğinde işlemci değiştiriyorlar birde pc kapandıktan sonra 3, 5 dk sonra kendi kendine açılmaya başlıyor sonra açılmadan geri kapanıyor böyle hep devam ediyor pc nasıl kendini açıyor olabilirki. Kapandığındada olay görüntüleyicisinde hiç bir hata vermemesi normalmi çünkü reset attığında kernel power 41 hatası veriyordu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
İşlemcinin değişmesini bilemiyorum. Firmanın nasıl bir servis politikası var bilemem. Belki de her gelen işlemciye aynısını yapıyorlardır. Sonuçta tamiri zor bir bileşen. Sistemin söylediğiniz gibi kapanması ve sonradan açılması ise anakart odaklı bir sistem komutudur. Genelde BIOS üzerinden yaptığınız değişikliklerde sistem kaydetmek için önce gücü tamamen keser sonra anakart sistemi tekrar otomatik başlatır. Benzer bir döngüye bir şey sokuyor olabilir sistemi. Anakartı servise gönderdiniz mi hiç?

KS

semih41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet anakarta 2 veya 3 kere gitti sorun gözükmedi ekran kartı Ram anakart işlemci gidiyor sadece işlemci değişiyor ama vatandaki adamın dediğine göre amd genelde değişiyormuş işlemci bozuk olsun veya olmasın

KS

semih41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
hocam bugün pc yi açtım biraz araştırma yaptım forumlarda ve gördümki 3 ,4 kişi benim gibi sorun yaşamış sadece biri çözümü yazmış çözen kişi lisans yeniledim yazdı

yazıları kesik kesik atıcağım çünkü pc den yazıyorum şuan masaüstüne klasör açtım farklı kaydet yaptım ama kaydetmedim böyle yapınca kaydetmediğim için kapanırken windows uyarı veriyor iptal edebiliyorum ama google felan kapandığından kesik yazıcağım

yani kapanırken böyle kaydetmediğim program olduğundan iptal edebiliyorum kısa sürede olsa psu olmaz heralde sorun bence psu olsa iptal edemezdim sorun windowsla ilgili olabilirmi internetten windows key alsam geçermi sorun onun dediği lisans yenilemekde o demi

crackli windows yüklemedim ama ayarlardan baktığımda windows etkinleştirilmedi yazıyor galiba süreliydi yada format felanmı atsam pc ye siz daha iyi bilirsiniz

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Sisteminize format atın ve format sonrası kontrol edin. Format aşamasında Lisans Anahtarım Yok seçeneğinden ilerleyeceksiniz. Windows aktif olmadan kullanılabilir. Sonrasında eğer sorun yoksa Lisans alırsınız.

KS

semih41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
format attım 2 saat oldu şuan kapanma olmadı umarım olmaz format atmadan önce pc açtığımda 5 dakikada kapanıyordu sorun tam olarak ne bilemiyorum ama windows ile ilgiliydi yardımlarınız için teşekkür ederim benim gibi sorun yaşıyanlarada umarım yardımcı olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri