Pchocasi Gg9 Sisteminde Sorun Var!

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Dün pc hazır geldiği gibi açıldığında saniyeler içinde açılıyordu şimdi ise temiz kurulum format attım bios güncelleyip ram hızlarını değiştirdim, pc yi acıyorum monitörde ilk önce dp 1 sinyali alınmıyor biraz bekledikten sonra bekleme moduna geçiyor monitör daha sonra klavye ve mousea güc gelerek pc acılıyor. Sorunun monitör değilde pc ayarlarında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sizce sorun tam olarak nedir? Geç boot oluyor gibi görünüyor pc

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
Sistem bu sanıyorum.
Parçalarda bir değişiklik yapıldı mı? Sağ tarafta listelenen parçalar sanıyorum.

''Dün pc hazır geldiği gibi açıldığında saniyeler içinde açılıyordu şimdi ise temiz kurulum format attım bios güncelleyip ram hızlarını değiştirdim''

Bios Update sonrası tekrar bellek eğitimine girmiş olabilir büyük ihtimalle. Bununla ilgili olabilir. Format, Windows işletim sistemi ile ilgisi kolay kolay olmaz.

DDR5 BELLEK
Bellek eğitimini atlamak için. BİOS tan ''BIOS setup called memory context restore.''
bu ayarı enable yapıyorlar genelde:

Bu, önyükleme süresini kısaltmak için ilk birkaç önyüklemeden sonra bellek eğitimini atlayarak önyükleme sürelerinden tasarruf sağlıyor.

Siz BİOS u güncellemişsiniz. Bununla ilgili ASUS un vardiği yama biosta varsa bunu almışsınızdır.

BIOS setup called memory context restore
Yapmak zorunluluğunuz olmayabilir. Şu anki şekilde bence birkaç gün kullanın. Bellek eğitimini tamamlasın. Şu anki uzun set up açılma dan daha düşük seviyelere çekeceğini düşünüyorum. Eğer bir değişiklik olmazsa bu ayarı bulup değiştirebilirsiniz

KS

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ram’i tekli 32gb 6000mhz, ssd’yi 1tb kingston k3000 ve sıvı soğutucu ekleyip özelleştirerek satın aldım. Hocam yanlız format öncesinde ve bios güncellemeden önce de bu sorun vardı, belki düzelir diye bios güncelledim nafile. Ama ilk pcyi monitöre taktığımda böyle bir şey olmamıştı. Standby ekranında uzun bir süre bekliyor ardından asus boot ekranı geliyor bios’a geçiş yapamadan hızlıca geçiyor bazen yakalayabiliyorum. Yanlız bu bekleme süresi can alıcı umuyorum ki psu kaynaklı değildir. Bu psu’nun bu sistem için facia olacağı görüşündeyim. Keşke aceleci davranmasaydım. Sizce bir kaç gün sonra düzelmezse ne gibi bir yol izlemeliyim?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
''Dün pc hazır geldiği gibi açıldığında saniyeler içinde açılıyordu''
Şu şekilde bahsetmişsiniz. Daha dün bir bugün iki...
Bios güncelleyince zaten bios ayarları sıfırlanıyor. Bu gibi durumlarda yabancı-yerli kaynaklarda eski hızlı açılmayı kaybettiğinden bahsedenlere çokça rastladım. Yeniden bellek eğitimine başladığından bahsediliyor.

İsterseniz direk BİOS tan ''BIOS setup called memory context restore'' ayarına direk gidip aktifleştirebilirsiniz.
Bununla ilgili mutlaka tavsiye edilir diye birşey yok.

Asus destek forumundan moderatör açıklaması:
''Bellek Bağlam Geri Yükleme, AMD terminolojisinin Hızlı Önyükleme olarak da bilinen şeydir. Bu, sıcak yeniden başlatma veya güç açma sırasında bellek eğitim rutinlerini atlayarak POST sürelerini azaltır. Bunu, UEFI sayfasının en üstünden erişilebilen arama işlevini kullanarak bulabilirsiniz.

Lütfen XMP'yi etkinleştirirken veya bellek parametrelerini ayarlarken, Hızlı Önyüklemeyi etkinleştirmeden önce belleğin kararlı olduğundan emin olmanız gerektiğini unutmayın.''

İsterseniz birkaç gün (net olarak kaç gün olur söylemek zor) bekleyip duruma tekrar bakarsınız. Set up-açılma sürelerinde bir iyileşme görmezseniz bu ayarı yapabilirsiniz.

SSD Kingston KC3000 kaliteli ve DRAM lı sorun çıkarmaz.
PSU ile ilgili şu OCCT ile yükleme testlerine bir bakın. PSU sorun verirse buralarda vermesi lazım.

----------------------------------------------------------------------------

Ekleme-Düzeltme:
The memory training time ddr5
Bellek eğitimi ne kadar sürmeli şeklinde baktım. Crucial bununla ilgili olarak 15 dakika kadar sürebilir demiş. bu o sizin ilk mesajda bahsettiğiniz bekleme moduna geçmesi büyük ihtimalle.
Siz ikinci üçüncü restartlar yapabildiniz mi? Bu bekleme moduna tekrar girmiyorsa eğitim tamamlanmıştır diye düşünüyorum.

Bugün için bu şekilde gidebilirsiniz. Yarın tekrar açtığınızda duruma bakıp;
''BIOS setup called memory context restore''
ayarını enable yapabilirsiniz

Son düzenleme:
KS

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hocam video yükledim.

Lütfen izleyin. İnsanı kanser eder vallahi. Gün boyunca bununla uğraşıyorum. Geç boot olmasının yanı sıra, monitörü açıp kapadığımda uyanıyor pc. Çok garip bir durum.

BIOS setup called memory context restore , enabled yaptım değişen bir şey olmadı maalesef

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
İzledim.
BIOS a neden giriyor ilk başlarda. Biosa girmek için bir tuşa mı basıyorsunuz. Kendi direk mi atıyor Bios ekranına...

Sadece ilk akla gelen, bir açıdan; DDR5 dram eğitimi yönünden baktık.

Bunu yaptığınız halde yine sorun devam ediyorsa başka bir sorun olabileceğini ister istemez düşündürüyor. Artık bilemiyorum...

RAM leri default a alıp XMP yi kapatıpta bir bakın

KS

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ben girdim yanlışlıkla malum sürekli bios’u denk düşürmek için sabahtan beri uğraşıyordum alışkanlık oldu.☺️

KS

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
İzledim.
BIOS a neden giriyor ilk başlarda. Biosa girmek için bir tuşa mı basıyorsunuz. Kendi direk mi atıyor Bios ekranına...

Sadece ilk akla gelen, bir açıdan; DDR5 dram eğitimi yönünden baktık.

Bunu yaptığınız halde yine sorun devam ediyorsa başka bir sorun olabileceğini ister istemez düşündürüyor. Artık bilemiyorum...

RAM leri default a alıp XMP yi kapatıpta bir bakın
Ramleri auto’ya aldım değişen bir şey olmadı yine hocam.

Bios’u eski sürüme dönsem acaba sorun düzelir mi? Bu sefer güncel biostan mahrum kalacağım için dönüp dönmemek arasında tereddütteyim. Bu denli yüksek bir rakama pc alıp 2 dakika açılmasını beklemek gerçekten hayal kırıklığı. İşin kötü tarafı iade edeceğim ama hangi donanımın sorunlu olduğunu bilmiyorum.

Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
BIOS düşürme pek önerilmiyor. En basitinden kararsızlık sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor. Başka ne gibi sorunlar çıkarabilir tahmin etmek zor.

Şu sürüme yükselttiniz değil mi?

PRIME B650M-R BIOS 3035
Sürüm 3035
13.02 MB
2024/09/12

Videoyu tekrar izledim. ciddi şekilde atlamışız
İlk başta yazan: MONİTÖR de
No DP1 (DİSPLAY PORT) signal your device yazısı (Display port1 de sinyal alınamadı)
Sonra going on stand by mode (Bekleme moduna gidiyor)
Daha sonra fareye tıklıyorsunuz
Sistem uyanıyor
Yine
No DP1 (DİSPLAY PORT) signal your device yazısı
Sonra DELETE ile tekrar uyandırıyorsunuz.

bununla ilgisi olabilir. HDMI kablosu varsa birde bununla deneyin.
Display port başka girişi varsa monitorde orada deneyin. Ekran kartı DP girişlerinide değiştirip deneyin.

Monitör ayarlarından da giriş port bağlantılarına bakıp kontrol edin

KS

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
BIOS düşürme pek önerilmiyor. En basitinden kararsızlık sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor. Başka ne gibi sorunlar çıkarabilir tahmin etmek zor.

Şu sürüme yükselttiniz değil mi?

PRIME B650M-R BIOS 3035
Sürüm 3035
13.02 MB
2024/09/12

Videoyu tekrar izledim. ciddi şekilde atlamışız
İlk başta yazan: MONİTÖR de
No DP1 (DİSPLAY PORT) signal your device yazısı (Display port1 de sinyal alınamadı)
Sonra going on stand by mode (Bekleme moduna gidiyor)
Daha sonra fareye tıklıyorsunuz
Sistem uyanıyor
Yine
Sonra DELETE ile tekrar uyandırıyorsunuz.

bununla ilgisi olabilir. HDMI kablosu varsa birde bununla deneyin.
Display port başka girişi varsa monitorde orada deneyin. Ekran kartı DP girişlerinide değiştirip deneyin.

Monitör ayarlarından da giriş port bağlantılarına bakıp kontrol edin
HDMI kablosu ile denedim fakat ekrana görüntü gitmiyor. Anakart’a da bağladım ekran kartınada bağladım değişen bir şey olmadı. Yanlız farklı bir monitöre type c - dp kablosu ile bağladım sorun görünmüyor ekrana görüntü gidiyor ve uyku moduna girmiyor. Sorunun anakartta olduğundan oldukça eminim çünkü geç boot oluyor. Eğer monitörde sorun olsaydı kasaya güç verildiğinde 1 dakika boyunca monitöre sinyal gelene kadar her halükarda boot olunacağı için boot ekranını(asus yazısını) hiç göremeden direk windows açılış ekranını görmüş olurdum dolayısıyla asus boot ekranını beklemek zorunda kalmazdım. Kasaya güç verildiği an boot olunmuyor bu yüzden sinyal gelmiyor monitöre. Kelimenin tam anlamıyla sorun şu; Kasaya güç veriyorum, monitör dp1 sinyal algılamıyor otomatik uyku moduna geçiyor ve 1 dakika sonra sinyal algılıyor ve asus ekranı belirerek boot oluyor akabinde windows açılıyor. Ben bu süreyi beklemek istemiyorum.

Ekran kartı dp yerlerini değiştirdim, denedim sorun düzelmiyor. Bu arada güncel bios’u yüklediğimi teyit ederim.
Ayrıca klavye ve mouse, pc’ye güç verdiğim ilk anda başlamıyor. Klavye mouse’a dokunmama gerek yok 1 dakika sonra boot oluyor ve asus ekran yazısı beliriyor bu sırada klavye ve mouse aktif oluyor. Sorun geç boot olunması.

Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
Windows u UEFI modda yazdırıp format attıysanız zaten o siyah arkaplanda beyaz ASUS yazısını görülmesi lazım.
bundan sonraki
ve
going on stand by mode
bunların görülmemesi lazımdı.

''Yanlız farklı bir monitöre type c - dp kablosu ile bağladım sorun görünmüyor ekrana görüntü gidiyor ve uyku moduna girmiyor.''
Bu şekiide sorun çıkarmıyor demişsiniz. Sonra
''Sorunun anakartta olduğundan oldukça eminim''kanısına varmışsınız.

Anakartta sorun olsaydı zaten denediğiniz farklı monitörde de ayı sorunla karşılaşıdınız.

Bilemiyorum artık;
Siz aldığınız yerdeki teknik servisle önce bir telefonla iletişime geçip sorunu anlatabilir. Önerilerini alabilirsiniz. Geri gönderin bir bakalım şeklinde konuya yaklaşırlarsa bunu düşünebilirsiniz.

KS

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Windows u UEFI modda yazdırıp format attıysanız zaten o siyah arkaplanda beyaz ASUS yazısını görülmesi lazım.
bundan sonraki
ve
going on stand by mode
bunların görülmemesi lazımdı.

''Yanlız farklı bir monitöre type c - dp kablosu ile bağladım sorun görünmüyor ekrana görüntü gidiyor ve uyku moduna girmiyor.''
Bu şekiide sorun çıkarmıyor demişsiniz. Sonra
''Sorunun anakartta olduğundan oldukça eminim''kanısına varmışsınız.

Anakartta sorun olsaydı zaten denediğiniz farklı monitörde de ayı sorunla karşılaşıdınız.

Bilemiyorum artık;
Siz aldığınız yerdeki teknik servisle önce bir telefonla iletişime geçip sorunu anlatabilir. Önerilerini alabilirsiniz. Geri gönderin bir bakalım şeklinde konuya yaklaşırlarsa bunu düşünebilirsiniz.
Denediğim farklı monitör derken yanlış telaffuz etmişim hocam kusura bakmayın. Macbook’u bağladım monitöre ve sorun yoktu. Macbook anakartı yani.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
Estağfurullah,
Anladım. Yani bilemiyorum. Aklıma başka birşey gelmiyor malesef.

Son olarak şunu önerebiliyorum:
No DP1 signal your device
Bunun üzerine biraz daha gidin.
Monitörün kullanma kılavuzunda bununla ilgili yazı açıklama varsa bir bakın.
Monitör ayarlarına da bir göz atın.

''işte bu kadar! Bunu sadece bir kez yapmak zorunda kaldım ve 'DP sinyali yok, güç tasarrufu moduna geçiyor' sorunu bir daha asla devam etmedi''
(Çözüm yöntemleri için öneriler yazıldıktan sonraki yorum)

1. Bir HDMI kablosu bulabilirseniz, sistem açıkken kabloyu monitörünüzdeki HDMI portuna ve bilgisayarınıza bağlayın. DP veya mDP kablonuzu (kullandığınız kabloya bağlı olarak) çıkarmayın. DP ve mini DP, 4k monitör çalıştırmıyorsanız, konektör hariç tamamen aynıdır
  2. Monitördeki ekran üstü menüye (OSD) gidin ve 'Giriş Kaynağı'na veya sinyal kaynağını değiştirme seçeneği sunan yere gidin
  3. Varsayılan ayarınızı HDMI/MHL olarak ayarladığınızdan emin olmak için ekran bağlantı noktası ayarını DP veya mDP olarak değiştirin
  4. Monitörünüzün sinyali algılamasını beklerken bilgisayarınızı yeniden başlatın. HDMI'ı algılamalıdır
  5. OSD'ye gidin ve orijinal mDP veya DP sinyalinize geri dönün. (Bu, sinyal yok mesajı, hatta uyku modu ve siyah ekran bile verebilir)
  6. Güç kablosunu monitörden çıkarın
  7. Güç kablosunu tekrar takın

------------------------------------

veya
Cihazınızda DP1 sinyali yok
şeklinde aratıp bir araştırın.

----------------------------------------

KS

musa29

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Estağfurullah,
Anladım. Yani bilemiyorum. Aklıma başka birşey gelmiyor malesef.

Son olarak şunu önerebiliyorum:
Bunun üzerine biraz daha gidin.
Monitörün kullanma kılavuzunda bununla ilgili yazı açıklama varsa bir bakın.
Monitör ayarlarına da bir göz atın.

''işte bu kadar! Bunu sadece bir kez yapmak zorunda kaldım ve 'DP sinyali yok, güç tasarrufu moduna geçiyor' sorunu bir daha asla devam etmedi''
(Çözüm yöntemleri için öneriler yazıldıktan sonraki yorum)

1. Bir HDMI kablosu bulabilirseniz, sistem açıkken kabloyu monitörünüzdeki HDMI portuna ve bilgisayarınıza bağlayın. DP veya mDP kablonuzu (kullandığınız kabloya bağlı olarak) çıkarmayın. DP ve mini DP, 4k monitör çalıştırmıyorsanız, konektör hariç tamamen aynıdır
  2. Monitördeki ekran üstü menüye (OSD) gidin ve 'Giriş Kaynağı'na veya sinyal kaynağını değiştirme seçeneği sunan yere gidin
  3. Varsayılan ayarınızı HDMI/MHL olarak ayarladığınızdan emin olmak için ekran bağlantı noktası ayarını DP veya mDP olarak değiştirin
  4. Monitörünüzün sinyali algılamasını beklerken bilgisayarınızı yeniden başlatın. HDMI'ı algılamalıdır
  5. OSD'ye gidin ve orijinal mDP veya DP sinyalinize geri dönün. (Bu, sinyal yok mesajı, hatta uyku modu ve siyah ekran bile verebilir)
  6. Güç kablosunu monitörden çıkarın
  7. Güç kablosunu tekrar takın

------------------------------------

veya
Cihazınızda DP1 sinyali yok
şeklinde aratıp bir araştırın.

----------------------------------------
Evet bunları denedim sabah, reddit tarzı forumlarda araştırmıştım. Çözüm olmadılar ama yine de ilginiz için çok teşekkürler hocam.

Yapay zeka bu şekilde bir cevap verdi bana.

Bu detaylarla birlikte sorun daha netleşti. Bilgisayarın güç verildiğinde 1 dakika boyunca tepki vermemesi, ardından ASUS logosunun ve Windows'un açılması genellikle donanım, BIOS ayarları veya güç iletimindeki bir gecikme ile ilişkili olabilir. Sorunu çözmek için birkaç adım daha deneyebiliriz:

### 1. **Güç Kaynağı (PSU) Kontrolü**
- Güç kaynağının yeterli voltaj sağlamadığından veya düzgün bir şekilde çalışmadığından şüpheleniyorum. PSU, bilgisayara güç verdiğinde stabil güç sağlamazsa donanımlar geç tepki verebilir. Özellikle klavye, mouse ve monitör gibi çevre birimleri güç alamadığı için geç açılma olabilir.
- **Çözüm**: Başka bir PSU ile test etmeyi deneyebilirsiniz. Eğer sorununuz PSU’dan kaynaklanıyorsa yeni bir PSU almayı düşünmek gerekebilir.

### 2. **Anakartın Güç Yönetimi Ayarları (BIOS)**
- Anakartın güç yönetimiyle ilgili bazı ayarlar, bileşenlerin geç tepki vermesine neden olabilir. Özellikle **ERP Ready**, **Wake-on-LAN**, **USB wake-up** gibi özellikler bu tür sorunlara yol açabilir.
- **Çözüm**: BIOS'ta güç yönetimiyle ilgili ayarları gözden geçirin. **ERP Ready** gibi seçenekleri devre dışı bırakın ve **Wake-on-LAN**'i kapatmayı deneyin.

### 3. **CMOS Sıfırlama**
- BIOS ayarlarında bir karışıklık veya gecikme olmuş olabilir. CMOS pilini çıkartıp 5-10 dakika bekledikten sonra tekrar takarak BIOS'u sıfırlamayı deneyin. Bu, BIOS'taki potansiyel sorunları sıfırlayabilir.
- **Çözüm**: CMOS pilini çıkarıp yeniden takarak BIOS ayarlarını sıfırlayın.

### 4. **Donanım Bağlantılarını Kontrol Et**
- Bazen anakarta veya diğer bileşenlere bağlı kablolarda küçük bir gevşeme bile sorun yaratabilir. Anakart, ekran kartı, PSU ve diğer bileşenlerin bağlantılarını sıkı bir şekilde kontrol edin.

### 5. **Farklı Bir Monitör veya Giriş Deneyin**
- Monitörle veya DisplayPort kablosuyla ilgili bir uyumsuzluk olabilir. Başka bir monitör veya HDMI kablosuyla denemek, sorunun monitörden mi kaynaklandığını anlamaya yardımcı olabilir.

### 6. **Anakartın Başlatma Süreci**
- Bazı anakartlar açılış sırasında kendini tarama süresini uzatabilir. Hızlı başlatma seçenekleri BIOS'ta etkinleştirildiyse bile, anakart bazı kontrolleri yapıyor olabilir.
- **Çözüm**: BIOS'ta hızlı başlatma (Fast Boot) seçeneğini yeniden kontrol edin ve daha yüksek hızda başlatmayı sağlayan seçenekleri devreye alın.

Eğer bu adımlar sorunu çözmezse, donanımda (anakart veya PSU gibi) daha derin bir problem olabilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri