Soru Pil Dolum Sınırlaması

SupremeKalel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Msi Modern 15 laptop modelini sürekli sarjda sabit kullanıyorum. Pil ömrü için yüzde 80de sabitlemek istiyorum pil dolumunu fakat nasıl yapacağımı bulamadım. Huawei laptopumda huaweinin kendi uygulaması içinde böyle bi ayar var fakat mside göremedim. Nasıl yapabilirim?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
239
Kendim şahsen dizüstü kullanmadığım için denemiş değilim.
Yabancı kaynaklarda birkaç yerde nasıl yapılacağına dair konu ve yazışmalar dikkatimi çekti.
MSI uygulamasında göremedim demişsiniz. Hangi MSI uygulamasından baktınız?
Şimdi iki yerdeki nasıl yapılacağına dair yönteme göre:

Birincisi MSI dragon center aracılığı ile yöntemi gösteriyor.

Burada sayfanın altlarına doğru:

How to limit the battery charge on MSI laptops​

İkinci bilgide ise:
''Go to msi com and download msi center. Inside that there is a "system diagnostics" thing to add.''

MSI center i indirip yükleyin. Ayrıca System Dignastik özelliği içinde yoksa extradan siz bunu da yükleyin, ve bunun üzerinden yapabilirsiniz diyorlar.

Bu iki uygulamada işlemi gerçekleştirebilmeniz, laptop modelinizin desteği ile ilgili. Mutlaka her modelin desteği vardır diye belirtmemişler.

Ayrıca şu videoda dikkatimi çekti işinize yarayabilir. Pil şarj sınırlaması değil de batarya optimizasyonuna yönelik. MSI nin kendi hazırladığı video

MSI® HOW-TO optimize battery life​

Son düzenleme:
KS

SupremeKalel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Kendim şahsen dizüstü kullanmadığım için denemiş değilim.
Yabancı kaynaklarda birkaç yerde nasıl yapılacağına dair konu ve yazışmalar dikkatimi çekti.
MSI uygulamasında göremedim demişsiniz. Hangi MSI uygulamasından baktınız?
Şimdi iki yerdeki nasıl yapılacağına dair yönteme göre:

Birincisi MSI dragon center aracılığı ile yöntemi gösteriyor.

Burada sayfanın altlarına doğru:

How to limit the battery charge on MSI laptops​

İkinci bilgide ise:
''Go to msi com and download msi center. Inside that there is a "system diagnostics" thing to add.''

MSI center i indirip yükleyin. Ayrıca System Dignastik özelliği içinde yoksa extradan siz bunu da yükleyin, ve bunun üzerinden yapabilirsiniz diyorlar.

Bu iki uygulamada işlemi gerçekleştirebilmeniz, laptop modelinizin desteği ile ilgili. Mutlaka her modelin desteği vardır diye belirtmemişler.

Ayrıca şu videoda dikkatimi çekti işinize yarayabilir. Pil şarj sınırlaması değil de batarya optimizasyonuna yönelik. MSI nin kendi hazırladığı video

MSI® HOW-TO optimize battery life​

Öncelikle araştırıp açıklama yaptığın için teşekkür ederim. Benim şuan ki kullandığım msi modeli o attığınız Dragon Centerı desteklemiyor. Msi center diye bi uygulaması var onda da böyle bir ayar bulamadım. 7/24 fişte kasa gibi günlük kullanımda kullanıyorum. Keşke öyle bi ayarı olsaydı ya

EnesAkmn1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Dragon centeri desteklemediğine emin misin benim ihtiyar msi bile destekliyor?
desteklemediğini düşünüyorsan illa ki eski sürümlerini destekliyordur benim laptop ihtiyar olduğu için eski msi dragon center kullanıyorum.
MSİ GL62-6QD

KS

SupremeKalel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Dragon centeri desteklemediğine emin misin benim ihtiyar msi bile destekliyor?
desteklemediğini düşünüyorsan illa ki eski sürümlerini destekliyordur benim laptop ihtiyar olduğu için eski msi dragon center kullanıyorum.
MSİ GL62-6QD
Laptop modelinden dolayı desteklemiyor yani Msi Modern 15 modelinin desteklediği Msi Center diye Dragon Center benzeri uygulaması var.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
239
Peki bu MSI Center e tekrar bakın.

---------------

''My version of MSI Center doesn't have a tools tab or a tab look and feel.

I finally looked under "Feature sets" and installed "System Diagnosis".

The charge level configuration was in that "feature" and called "Battery master".
-----------------------

MSI Center sürümümde araçlar sekmesi veya sekme görünümü ve hissi yok.

Sonunda "Özellik setleri" altına baktım ve "Sistem Tanılamayı" yükledim.

Şarj seviyesi konfigürasyonu bu "özellik"teydi ve "Pil ana" olarak adlandırılıyordu.

Thank you! -- installed "System Diagnosis," did the trick

---------------

Bu System Diognastik görünmüyorsa, sonradan yüklemişler. Bu sayede gerekeen ayarlara ulaşabilmişler.
--------------------

''if you have msi center click on the toolbar and install the diagnostic setting''
msi merkeziniz varsa araç çubuğuna tıklayın ve tanılama ayarını yükleyin.

--------------------------

MSI Center ilk kurulumda bu özellik seçmeli mi geliyor yoksa sonradan da yüklenebliyor mu buna bakın. Gerekirse MSI Centerı kaldırıp tekrar kurun. Bir de Msı Center Pro varmış:

Burada 0:50 saniye sonrası: "System Diagnosis"

Üçüncü parti yazılımlar var fakat, sadece belirlediğiniz limite gelince alarm şeklinde uyarı veriyorlar. Şarjı kesmiyor, bu durumda elle şarjı kesmek zorundasınız.

Son olarak:
How to Limit Battery Charge on MSI Laptop
How to Limit Battery Charge on MSI CENTER

şeklinde aratıp kaçırdığımız bilgiler olabilir bakarsınız. Yabancı kaynaklarda

KS

SupremeKalel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Msi Center Pro yu desteklemiyor denedim şimdi. Sanırsam sadece Msi Center destekliyor. Seçmeli özellikler var evet fakat batarya sınırlama ile ilgili yok. Huawei laptop var bende mesela onun kendi yazılımında böyle bi ayar var o tarz birşey bekledim ama mside yok sanırsam. Açıklayıcı cevap için tekrardan teşekkür ederim

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri