Soru Psu Yeterli Mi?

CoLFX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42
Arkadaşlar sistem bilgilerim aşağıda yazıyor ve herhangi bir çift fanlı sıvı soğutma alsam PSU sizce yetersiz kalır mı yoksa sıkıntı çıkarır mı?

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Bilgisayarın çektiği gücün büyük çoğunluğu GPU ve CPU'dan gelir. Sisteme ek fan, led, sıvı soğutma vs takmanız büyük farklar oluşturmaz. Şu anki sisteminize ve 2 fan ekleyeceğiniz haline 650W TUF PSU yeterli gelecektir.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
hocam biraz zorlar tam garanti verilemez
Zorlayacağını düşünmüyorum, neden derseniz 3070 Tİ TDP değerini 300W kabul edelim. 5600X ise 65W fakat PBO veya OC açık düşünüp 100W kabul edelim. Diğer bileşenlerin çektiği güç 100W bile olmayacaktır. Toplamda en fazla 500W çekecektir ki bunu da bol keseden hesapladık. 650W psu yeterli olacaktır. Gerçek kullanımda ise muhtemelen 400 450W civarı çekecektir sistem.

Gbariscil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Şöyle açıklayayım
Ryzen 7 5700x
RTX 3080 TDP Değeri 320w 3-4 adet bu tarz sistem kullandım hepsinde 650w cooler master-sharkoon-corsair kullanmıştım gayet yeterli kalıyor bu benim şahsi düşüncem ama ilerde bir tık ekran kartı upgrade ederim işlemci vs o yüzden psu ile uğraşmak istemem derseniz 750w alıp geçebilirsiniz tabi marka ve sertifikalarda çok önemli.

KS

CoLFX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42
Zorlayacağını düşünmüyorum, neden derseniz 3070 Tİ TDP değerini 300W kabul edelim. 5600X ise 65W fakat PBO veya OC açık düşünüp 100W kabul edelim. Diğer bileşenlerin çektiği güç 100W bile olmayacaktır. Toplamda en fazla 500W çekecektir ki bunu da bol keseden hesapladık. 650W psu yeterli olacaktır. Gerçek kullanımda ise muhtemelen 400 450W civarı çekecektir sistem.
Bende ayni şekilde hesapladım ama emin olamadım işte sıvı soğutma takip takmamak için

bence en az 750w 850w kullanılmalı eğer bütün her şey yüksekte ve rtx te açıksa.
Hikayeli oyunları o şekilde oynarım ve 2k olarak. İnternetten baktığım zaman 650w genelde yeterli geliyor ama emin değilim sıkıntı çıkarırsa ne gibi bir sıkıntı çıkarır sisteme zarar verirmi yoksa sadece sistemmi kapanır psunun tam modeli Asus TUF 650w +80 plus bronz

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,502
650w iyi gibi ama bir tik daha üstü alabilirsen her zaman daha iyi olur 750 w falan

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Bende ayni şekilde hesapladım ama emin olamadım işte sıvı soğutma takip takmamak için

Hikayeli oyunları o şekilde oynarım ve 2k olarak. İnternetten baktığım zaman 650w genelde yeterli geliyor ama emin değilim sıkıntı çıkarırsa ne gibi bir sıkıntı çıkarır sisteme zarar verirmi yoksa sadece sistemmi kapanır psunun tam modeli Asus TUF 650w +80 plus bronz
Sorun cıkmaz kullanabilirsin. Sıvı soğutmanın büyük bir etkisi yok.
Yük altında sistemin kapanırsa oradan anlarsın sorun olduğunu. Ama böyle bir şey yaşamazsın.

KS

CoLFX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42
Şöyle açıklayayım
Ryzen 7 5700x
RTX 3080 TDP Değeri 320w 3-4 adet bu tarz sistem kullandım hepsinde 650w cooler master-sharkoon-corsair kullanmıştım gayet yeterli kalıyor bu benim şahsi düşüncem ama ilerde bir tık ekran kartı upgrade ederim işlemci vs o yüzden psu ile uğraşmak istemem derseniz 750w alıp geçebilirsiniz tabi marka ve sertifikalarda çok önemli.
Sistem yeni ilerde upgrade yapacağım zaman onu planlarım suanlik bir sıvı soğutma taksam psudan yana sıkıntı çıkarır mı yoksa yeterli gelirmi PSU modeli Asus TUF 650w 80+ bronz

Gbariscil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6

Bir sıkıntı çıkartmaz. Yetersiz kaldığında sistem kendine reset atar ben yorgunum dayanamıyorum ben sana beni büyüt 750w yap der :D Sıvı soğutma konusunda ise bir sıkıntı çıkartmaz sıvı soğutucu öyle ahım şahım bir tdp tüketen bir donanım değil.

KS

CoLFX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42
Sorun cıkmaz kullanabilirsin. Sıvı soğutmanın büyük bir etkisi yok.
Yük altında sistemin kapanırsa oradan anlarsın sorun olduğunu. Ama böyle bir şey yaşamazsın.
Stres sestine soktuğumda anlaşılır heralde dimi

Maethril_

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Bir şey olacağını sanmıyorum zaten öyle dayanıyorsa sıvı soğutma alıncada dayanır pek bir şey etkilemez sıvı soğutma.

KS

CoLFX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42
Bir sıkıntı çıkartmaz. Yetersiz kaldığında sistem kendine reset atar ben yorgunum dayanamıyorum ben sana beni büyüt 750w yap der :D Sıvı soğutma konusunda ise bir sıkıntı çıkartmaz sıvı soğutucu öyle ahım şahım bir tdp tüketen bir donanım değil.
😂😂

Gbariscil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Sıvı soğutmanın tükettiği 15-20 watt falan çünkü o sebepten kafanız ağrımaz.

KS

CoLFX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42
Bir şey olacağını sanmıyorum zaten öyle dayanıyorsa sıvı soğutma alıncada dayanır pek bir şey etkilemez sıvı soğutma.
Şuan deneyemiyorum maalesef askerdeyim burdayken aldım sistem evde bekliyor çalışıp çalışmadığını bile bilmiyorum şuan burdan gidesiye kadar parçaları topluyorum evde hepsi beni bekliyor olucak 😂 (Yüksekovadan herkese selamlar)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri